ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

İzmir Nereden Nereye?

01.03.2014
1.805
A+
A-

İzmir Nereden Nereye?image

Jeoloji Mühendisi ve TEMA Vakfı’nın Bilim Kurulu Üyesi Tahir Öngür bu gün, İzmir’in jeolojik, tarihi ve kültürel zenginliklerinin tarih öncesi çağlardan bu yana çok önemli olduğunu, bu konuda şanslı olmasına rağmen, salgın hastalıklar, yangınlar ve depremler yüzünden de binlerce kişinin öldüğü felaketler geçirdiğini anlattı. Smyrna ismine yakışır, savaşçı bir amazon kadın gibi bütün felaketleri atlattığını ve bu günlere tarih ve kültürünü getirdiğini anlattı.
1896’lı yıllarda İzmir’in üzümünü, incirini, tütününü Avrupa’ya pazarlayan yabancı kökenli tüccarların Yani Levantenlerin hepsi zengin insansanlardı ve kendileri emekçilerden uzak şehir dışında, Bornova ve Buca gibi yerlerde büyük malikanelerde yaşadıklarını, şehir düzenini kendi kendilerine göre planladıklarını, Konak’tan Alsancak garı’na kadar olan kıyı bölgesinin 120 – 130 metre doldurulduğunu böylece deprem açısından büyük risk yaratıldığını açıkladı.image
Günümüzde de aynı biçimde, egemenler tarafında rant olarak görüldüğünü, Dolgu alanlar ve fay hatları üzerine gökdelenlerin dikildiğini, kıyılara binalardan yapılmış bir duvar çekilerek, İzmir’in serinleten imbatının önünün kesildiğini. Artık imbatın kıyıda kalıp, İç kısımlara doğru gidemediğini, Gediz nehrindeki suyun tükedildiğini, sulak alanların kuruyarak kuş cennetinin yok olduğunu, Efemçukuru’nda altın arama ve zenginleştirme işlemi yapıldığı için, maden alanına yakın olan Çamlı barajı’nın yapılmasına izin verilmediğini, Arap dağı’nda da ayni olayların olmasının beklendiğini, Çiğli Ovası’nın organize sanayi bölgesi olduğunu anlattı.
“Aliağa’daki demir çelik sanayisinin , Tüpraş’ın çevreye verdiği zararlar tartışılmaz. O bölgeye yapılacak termik santrallerin vereceği ağır metalli zehirli dumanla dolu havayı soluyan herkes hasta oluyor. Ayrıca santralin soğutma suyu denizden çekilecek, işi bitince ısınmış bir şekilde tekrar denize verilecek ve o körfezdeki tüm yaşam sistemini olumsuz etkileyecek. Sanayi için Gediz’den çekilen su yüzünden Gediz’in suyu tükendi. Yeraltından çekilen sular yüzünden de akifere deniz suyu doldu. Aliağa atık ve hurda yeri oldu.
“Dedi.
“ İnciraltı, depremden en çok zarar görecek bir bölge. Orası yapılaşmamalı. EXPO İzmir’e uygun değildi. Deniz altından tüp geçit planları yapılıyor. O tüp geçit kaç fay hattından geçecek ? Deprem için en riskli alan deniz dibidir. Bilenlere sorulmuyor? Kazı alanından çıkarılan toprak, tatlı su ile yıkanıp, kurutulup, bir yere yığılacakmış. Toprak böyle ağır metallerden arınmaz. Bu kirli toprağın yer üstünde rüzgarlarla dağılıp, solunması sağlık için çok sakıncalı. Körfezin dibi kazılmamalı.
Karaburunda, Çeşme’ye kanal açılması konuşuluyor. Deniz yolu kısalacakmış. Bu durum, yarımadanın niteliğini bozar. Deniz kirliliği yüzünden İzmir’de deniz balığı kalmadı. Hormonlu ve antibiyotikli üretim balıklarını tüketiyoruz.
İzmir’in daha nitelikli bir kent olması için:
*Deprem ve zemin güvenliliği
*Kıyıların korunması
*Yeterli ve nitelikli su
*Rahat ve kolay ulaşım
*Hava temizliği
*Destekleyici tarım
*Doğal deniz ürünleri
*Korunan kültürel miras
*Demokrasi
*Yaşanabilir bir çevre
Gereklidir.”
İzmir’de deprem riski göz önüne alınmadan yüksek binalar yapılıyor . Son 15 – 20 yılda yapılaşma hayli arttı. Yapılan binaların %40’ı dayanıksız. Zemin etütü yapılmadan yükseliyorlar. 6,5 şiddetindeki depreme karşı bir plan, proje yapılmadı. Yumuşak zeminler üzerine binalar kuruluyor. Çandarlı körfezi’nde sulak alan üzerine liman yapılıyor. Çakılan demir kazıklar zeminsiz. İzmir ve çevresinin altı fay hattı dolu. Elaia kenti bir depremde battı. “ Dedi.
Merih Yücel

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.