ALTIN 499,73
DOLAR 8,3250
EURO 9,7257
BIST 1.127
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Gök Gürültülü

İslam Âleminin Kadir Zamanı Kutlu Olsun..

01.07.2016
2.070
A+
A-
İslam Âleminin Kadir Zamanı Kutlu Olsun..
Reklam

Kadir Zamanı, Kadrini Bilme Zamanı, Düşünceyi Davranışa Taşıma Zamanı..

Kadir gecesinin Ramazanın son on gününde saklı olduğu, en kuvvetli ihtimalin son üç gece olduğu,bununda ortalamasının 27. Gece olduğu söylenir..Ama tasavvuf ehli olanlar onu, yılın her gecesinde aramanın daha doğru olduğunu ve aslında saklı olan bu “zamanın” her gece zuhur edecekmiş gibi farz olunmasının daha doğru bir yöneliş olduğunu düşünürler.. Yani “yekpare zaman” içinde yaşamayı gaye edindikleri için, özgür zaman anlayışlarına sınır koymak istemezler bu konuda .., çünkü öyle mübarek bir “an” dır Kadir onlar için, adeta bir vuslattır, bir idraktır.. Nedenlerini naçizane biraz açalım isterseniz..
Tasavvufa göre ; sonsuzluk dilimleri içinde,zamansız ve mekansız geçitlerde kainat kavramlandırılırken , önce “zaman” şekillendirildi..ve bu zamanın içine bilgiler yayıldı..Evvel , ahir tüm bu bilgiler Kadir Gecesi bir araya getirildi, ve bilgiler bir araya gelince Kadir gecesinde bildirilmeye, hissettirilmeye, indirilmeye başlandı.. Kur’an tüm bilgilerin bir araya getirilmesini sembolize eder ve bu gece zuhur etmiştir.. Zahiri ve Batıni, geçmiş gelecek bilgiler toplamı..Geçmişte olanları anlamlandırma,gelecek keşfedilecek bilgiler için ip ucları ve gereklilikleri..
Şimdi “Kadir” kelimesinin birkaç yönden anlamlandırma ve incelenmesini ele alalım..”Kadr” değer olarakda anlamlandırılır,kadrini bilmek, değerini almak olarakda kullanılır. Fiili ise “değerlendirmektir.” Kadir gecesi anlamı içinde, geçirdiğimiz zamanları değerlendirmek, varlığın muhakemesini yapmak olarak düşünülebilir, kısacası “ değerlendirme zamanıdır”.
“Kadr” ölçü anlamınada gelmektedir. ” Her şey bir ölçü dahilinde yaratılmıştır”(Kamer 49). Kur’an daki bu ölçü “kadr” dır, Kur’an bir bakıma bu ölçü bu kadr’dır..Ahlaki değer ler, bir hayat ve davranış ölçüsüdür. İncelendiğinde düşünce ve davranışlarda mutedil ölçüleri getirdiği ortaya çıkar.
El-Kadr, manalarından biride kurallar ,planlama anlamındadır.. Kurallar ve planlanan zamanlar anlamındada kullanıldığı olmuştur..
Kadr güç anlamına da gelir. Kadir gecesi gücün uygulamaya konulduğu gecedir, düşünce ve kavramların fiiliyata geçtiği gecedir, bilgilerin uygulama ile anlam kazanacağının öğretisidir.
Uyguladığınız her türlü bilginiz hayırlara vesile olsun, Kadir geceniz mübarek olsun..

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.