ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Islaklık -İskender Orbay –

25.11.2013
1.119
A+
A-
Islaklık -İskender Orbay –
Reklam

Islaklık
Bu sabah hava kapalı ve mahmur, ıslak, uykulu gibi…İzmir de de bence insanlar havadan dolayı biraz tedirgin, şaşkın, endişeli , ruhlarda az biraz yıkık gibi. Trafik ise tam şehir yöneticileri gibi rezalet..
Logarlar görev yapamaz halde , kanalizasyonlar tam komedi tarzında , er yer bittik, İzmir Venedik ötesi bir hal içinde. Kısaca tabii çaresizlik içinde ve olan sadece vatandaş a olmakta. Tüm ilgililer de bu duruma hiç bir sorumluluk duymadan bakmakta. Mutlak eskisi gibide hepsi de eleştiriye kapalılar. Sonrada gelip sıkılmadan seçmenden oy isteyecekler. Özetle şehri yönetenler kim ve de hangi siyasi kurumdan olursa olsunlar, halk ile el ele- gönül gönül e ve medeni birliktelik e değiller. Kimse de bunların avukatlığını benim karşımda da yapmasın. Artık mazeret ardına da saklanılmasın. Yok para yok, elemen – ekipman yok diye.
Bunlara sadece kargalar güler… Bilin ki, mesuliyet taşıyan görevliler ,sadece mesuliyetlerini bilip çalışsınlar, kentin tüm eksiklikleri hal olunur. zaman şahit olunacaktır ki, tüm sorunlu yollar da açılacaktır. Aslında yapılacak şeyler çok basit. Yöneticiler , sadece vatandaş ile ilgilenip , o kirli egolarından kurtularak , endişesizce halka hizmet için çalışmalılar. Onlarda da iç huzurları hiç yok. Sadeleşip, sorunlarından arınmayı da beceremiyorlar. Varsa yoksa parti, adam kayırmak, yakınların işlemlerini öncelikle halletmek, hep almak ve hiç de paylaşıp vermemek. Anlaşıldığı gibi ,gözleri de doymak bilmiyor…….Oysa gün her kişi için iç dünyalarına odaklanıp, huzurla yaşamak olmalı önce. Kısaca bana göre 2 tv.niz mi var, verin birini olmayan a .sadeleşin, ruhunuz da yaptığınız artı davranışlarla daha bir huzurlu, daha bir umutlu olsun. İşte bunu yapabilenlerin, tüm zorlukları bitecek, önleri de açılacaktır bana göre. yaşamımızda o toplumsal sıkıntı yaratan yarın zamanlamasını da bir kenarı bırakmayı bilmemiz gerek. İşte şehir e bakın….Hep ertelemek, hep işlemleri yarınlara taşımak ile bu gün yüzmek e ve batmak konumunda. Oysa olması gereken dün değil, yarın da değil, yaşanılan şu an yani bugün olmaktır. ek hayat gerekliliği bu gün de soluklanıp, gayret etmektir. Bu konum bir yaşam gerekliliği olmaktadır. Zira yarınları asla kimse bilemez, bilmeye de güç ü hiç yetmez. Yeryüzünün bu zaman biriminde , kimse olmayacakların da ardına düşmemeli.
Ayranı ayran yapan onu yoğurt ve su ile karıştırmaktır. Bu karıştırma eylemi olmadan ayran olmaz…Bu gerçeği hiç unutmayalım…Bir de unutmayalım, en iyi, en bilgili, en üstün yoktur…iyi, güzel, bilgili vardır.
E kavramı hırs getirir…O da bu tür toplumlarda ileriki dönemlerde zararlar verebilir. Kısaca bu gizemi de yeterlice kavramak lazım. Burada asıl görev aklımız da olmaktadır. Çünkü akıl geleceğin hesaplarını en iyi yapabilendir. Akıl ölçer, biçer, tartar, şekillendirir, kalıplandırır ve de ortaya koyar. Bu bilhassa seçmen kişilerin oy vermesinde de çok çok önemlidir. Yarınlara ait endişe ve korkular ile tereddütlerin aşılması sadece doğru bir aklı yönlendirmesi ile mümkün olur.
Akılın rakipleri vardır elbet. Onlarda size uymayan karşı akıl yönlendirmeleridir. Şunu hiç unutmayalım bana göre , iyi niyetle başlayan tüm her ey, yaşam sisteminde doğru ve de olması gerektiği gibi oluşacaktır Biz bu topraklarda yaşayan ve seçmen hakkını elde edenlerin ana görevi , anlatmak, laf söylemek değil , içinde bulunduğumuz koşulları anlamaktır. Anlaya bildiğimiz de de doğru seçimi, düzgün tercihi yapacağımızı da biliyorum. Bu tercih durumunda da yüreğimizde gelecek e ait korkularda olmamalı .Düşüncelerimizden seçim e ait korkuları da bana göre def etmeliyiz. Ama tercih yaparken de geçmiş de yaşadığımız sıkıntılarımızı bize kim çektirdi ise , o siyasileri de göz ardı etmemeliyiz.
Şu ortaçağ mantığı ile baba -ana partisi diye tercih etmek gafletinden de artık arınmamız lazım. Var olabilmek ve yaşayabilmek için tek gereklilik doğru tesbit ve doğru tercihdir…. İçinizden gelen sese değil, doğru tercihin feryadına kulak vermek lazım… Seçmen görevi bizleri huzura, mutluluğa, kazanmaya götürmelidir … İçinde bulunduğumuz Cumhuriyet gemisi , mavi sularda hepimizin en doğru rotası olmak durumundadır.
Bir de ne olursa olsun, birbirimizle dost ellerimizi kenetlenmeyi bilmeliyiz. Zaman asla geç değildir, geride kalanları gördük ve şimdiki günlerimiz de de sevgi ile yağmurlardaki olumsuzları da çözebilecekleri seçmek için , dikkatlice tercih yapmalıyız. Ki bu doğru tercihlerimizle , güneşi de yağmuru da daha farklı gözlemleyeceğiz.
Daha derin ama daha çoşkulu nefes alıp vereceğiz…Artık uyanmak ve de bilinçli tercih zamanına geldik .Bu ara da bizler birbirimizi seçim tercihlerimiz de de asla hoşgörüden uzak, öfkeli, hiddetli yorumlamamalıyız. Toplumsal temel eksiğimiz olan sevgiyi,, hoş görüyü hiç değil ise bu devrede ortaklaşa paylaşabilmeliyiz.Unutmayalım ki, seçimdeki düzen yine ülke siyasilerinin koydukları üzerindedir. Bu açıdan , bilinç le tercik yolu almamız ve de ileride de üzülmememiz için azami doğru karar vermeliyiz. Biten tercih de eski tercih edilenler olmalıdır bana göre. Bu bakımdan yeni adayları destekleyeceğim ben. Düzen ancak yeni adaylar ile değişir fikrimi tekrarlıyarak , yağmurlu Ege’den hepinize saygılar sunarım.
Yarılar bizim olsun. ORBAY..

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.