ALTIN 468,10
DOLAR 7,6763
EURO 9,0194
BIST 1.151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Az Bulutlu

ISIRIKÇILAR!

ENGİN YILMAZ 18-02-1974 İzmir doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İzmir’de tamamladım. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde okudum. Mezun olduğumdan itibaren özel kurumlarda felsefe öğretmeni ve rehberlik-psikolojik danışman olarak çalıştım. Halen İzmir’de özel bir okulda felsefe öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Önceden yayınlanmış bir kitabım daha vardır. SİSTEM Yayıncılık tarafından 2004 tarihinde “ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER İÇİN NLP” adlı kitabım 6.ayda 2.baskı yapıp beklenenin üzerinde ilgi görmüştür. İKİNCİ KİTABIM METİN ÇÖZÜMLEMELERLE FİLOZOF ATATÜRK yayınlamıştır. Eğitim camiasına felsefe öğretmeni olarak hizmet etmekle beraber, ulusal ve uluslararası projelerde çalışmalarda yer almaktayım. 1 erkek çocuk babasıyım. Atatürk’ün İzinde sonsuza kadar gitmeye and içmiş bir kişi olarak, ülkemize ve toplumumuza hizmet etmekten şeref duyuyorum. Mail: kartezyen2006@gmail.com

Korona belasıyla yüzleştiğimiz bir zamanda var olma şanssızlığını yaşamaktayız. Gelir-geçer bilinmez süreç. Aksi gibi belirsizlik.. Başa en büyük bela! Bundan sonrası hakkında fikre sahip olamamak da cabası.. Küresel bir oyun mu? Yoksa komplo teorileri üzerine şekillenen bir bakış açısı mı?

Malum son yüzyıl açlığa tahammülü kalmamış bireylerin “altına hücum” yüzyılı idi. Yani kapalı yapısal biçimlerden sıyrılmış insanlar birden “geleceğe dönük “yüzünü ortaya çıkarıverdi. Neydi olan? Sanayi, bilim, sonrasında  sosyal bilimlerin patlaması, yeni nesil “küresel” insan tipinin yansıması. Rönesans devriminin getirmiş olduğu en belirleyici unsur “Hümanizm” akımıydı kuşkusuz.

Fakat bu bir şekilde maalesef “yeterli olamadı”. “Bilim” dedikçe, önceden var olan “Din” baskısı yerini bu alana bıraktı. “Kozadaki kelebeğin doğuşu”. Modernizm-Postmodernizm vs. Hegelci diyalektik bakış açısı ve belirlenimi kendini bize çok harika bir şekilde göstermiştir. Tabi bunun bir yerlerde bitmiş-tükenmiş olduğunu sakın düşünmeyin! Daha alınacak çok yol var.

              Son 50 yıllık serüvende artık parlayan yıldız “bilişim” olmuştur. Yeni bir “din” mi yoksa? Isırılmış elma ve günahı tekrar hakimiyet mi ilan etti? Bağlantı ve kurgulamalara dayalı içsel ve dışsal bir yaşam  söz konusu olan. Neden ikisini bir arada verdim, çünkü bu süreçte artık “içsel” olan özel yaşam ulu ortaya kendini bırakmıştır. Örneklerini canlı bir şekilde görmekteyiz. Daha derin bir anlatım zaten gereksiz! Elmadan alınan ısırık hep olageldiği gibi sadece “eylemde bulunanı” değil, “tel çitin etrafında bulunanı” dahi etkiledi. “Bir insana ait olan her şey, aynı zamanda bana da aittir” düsturuna dayalı “Hümanist” yaklaşım burada çok net bir şekilde kendini göstermekte. Kaçabilir miyiz? Veya kaçına bilir miyiz? Bence imkansız. Tarih sayfalarına zımbalanmış müthiş bir düsturdur bu.

              Hadi bakalım koronavirüs ve etkilerinden kaçınalım? Veyahut kaçmaya çalışalım? İmkan dahilinde bile değil. Küresel yaklaşım ve küresel hegemonyanın getirmiş olduğu “elmayı ısıran” her zaman bizimle bağıntılı. “Isıt(r)ılmış tencereden kaçmaya çalışan kurbağa” gibiyiz. Ya sessizce veya eylem içinde.. Tabi ki “özgürüz”. Peki neye? Kabullenme veya kabullenmemeye. İpler kimin elindeyse biz oynatılan olmaya mahkumuz maalesef.

              Sahip olduklarımızın değerini de daha bir anladığımız bir zaman yaşatılmakta. “bil ki, sahip olduğun o basit şeylere dahi muhtaç olup olmaman bana bağlı!” der gibi “ısırıkçılar”. Ne yapabiliriz? Bu aşamada “hiç”. Kabullenme veya kabullenmeme özgürlüğünden başka. Elimizdeki tek özgürlük bunlar olsa gerek. İsyan? Boşuna çaba.. Terk edilmişlik? Yaşanan. Kimsesizlik? Olan.. Nerede o eski “ben varım! Bir insan olarak hayatın her alanında.” Söylemi? Ne kadar aciz olduğumuzu hissettiriyor bu yeni “din”. “Sen benim iznim olmadan bırak başka insanları, kendi ailene dahi yaklaşamazsın!” Değil mi? Tüm insani fonksiyonlarımızı elimizden alan “ısırıkçılar”. Aristoteles der ki; “İnsan eyleyen, düşünen bir hayvandır”. Çıkarttık bir kelimeyi oradan. Geriye kalan doğa. İyi mi oldu kütü mü bunu zaman gösterir tabi ki. Bazen şunu da söylüyoruz: “Ohh be doğa da biraz nefes aldı bizim insani olmayan yanımız ile baş başa kalınca”.

              Tartışılan ve tartışılmaya devam edecek bu süreç tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı bile. “2020 yılında dünyada baş gösteren korona vakası…” boşlukları dolduracak tarihçi çok olacaktır. “Gülümseyin, çekiyorum!” Ne mutlu bize ki böyle tarihi bir olayı bizzat yaşadık ve “yaşattık!” Pasta gelsin, kutlamalara başlayalım çok geç olmadan! Tarihi tarih yapan bu acı gerçekler değil midir zaten? Bakın eskiye bolca “savaş”, bolca “gözyaşı” görürsünüz. Yaşadıklarımız da bunu hak etmeyecek değil ya! Yaşananlara ve yaşatılanlara baktığımızda aslında tarihin ne kadar kolay yazılabileceğini görüyoruz. “İngiltere başbakanı bile bu virüse yakalandı”, “Milli takım teknik direktörü de kapmış!”. Yaşanan-yaşatılan. “Isırıkçılar”-“Isırılanlar”! Baş döndürücü döngü.. Hegelci “diyalektik”. Uyanıkların değil, maalesef ki uyuyanların çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşıyor olmamızın gerçekliğiyle baş başayız. “Allah sonumuzu hayır eylesin” demek dışında elinden bir şeyler gelmemesinin çaresizliği bu maalesef. Bunun suçlusu kim mi? Cevabı ve yorumu size bırakıyorum sevgili okurlarım.

              Bu köşedeki ilk yazımda baş belamız korona gerçekliğini tarihsel ve biraz da felsefi bir perspektifte ele almaya çalıştım. Daha sonraki yazılarımda daha güzel şeyleri konuşmak umuduyla hepinize “hoş bulduk!” diyorum. Sevgiyle ve tabi “sağlıkla” kalın!

ENGİN YILMAZ

Nisan 2020 URLA

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Münibe dedi ki:

  Engin bey, ilk yazınızı çok begendim, çok anlam yüklü, diger yazılarınızı da merakla bekliyorum

  1. ENGİN YILMAZ dedi ki:

   Çok teşekkür ediyorum Münibe hanım

 2. Eren dedi ki:

  On numara hocadan on numara yazı… Ellerinize sağlık hocam, yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum.

  1. ENGİN YILMAZ dedi ki:

   Teşekkür ederim Eren bey…

 3. Aykut Nişancı dedi ki:

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık. Başarılarınızın devamını diliyorum 🙋‍♂️

  1. ENGİN YILMAZ dedi ki:

   Çok teşekkürler Aykut bey

 4. Aykut Nişancı dedi ki:

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık. Başarılarınızın devamını diliyorum 🙋‍♂️