ALTIN 929,26
DOLAR 15,9567
EURO 16,7941
BIST 2.403,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Az Bulutlu

İnternet’ime dokunma!

16.01.2014
1.868
A+
A-

İnternet ve Twitter Kullananlara “Sus” düzenlemeleri
Günümüzün teknoloji çağına uygun bütün gereksinimleri çok fazla kullanılıyor,özellikle genç Jenerasyon dediğimiz 80 kuşağına mensup olanların ise, nerede ise olmazsa olmazları arasında..
Yurt genelindeki gidişata bakacak olursak da pek iç açıcı şeylerle karşılaşmıyoruz;Tır’da devlet sırları,Bavullarla taşınan ve para mı evrak mı ne olduğu belli olmayan gizli kıpıt şeyler,ayakkabı kutularında saklanan milyon dolarlar,evlerdeki para sayma makineleri ve kayıt kuyutsuz olduğu söylenen odalar dolusu paralar,çeşitli şekillerde yakalanmış bir çok (mal)ları görenlerin de;-Ne oluyor,devlet mi kargo şirketi mi? gibi sorularla kafası karışıyor ve bir de karşılıklı atışmalarla,yok derin devlet,yok paralel devlet,yok eşkenar devlet atışmaları ve gırtlaklaşmaları havalarda uçuşunca da millet sarılıyor klâvyenin tuşlarına ve ne olduğunu anlamaya.çözmeye çalışıyor hali ile!…..
Zaten milletin zamlardan,aşırı pahalılıktan,yokluktan,yoksulluktan cinleri tepesine çıkmış vaziyette ve bunların çözüme ulaştırılarak düzeltilmeye çalışılmasını beklemekten canı çıkıyor ve kendi duyuramadığı bu sıkıntılılarını birilerinin duyurmasını ve sorunlarına çözüm getirilmesini bekliyor ama bakıyor ki maşallah muhalefet ” kılıbık kocalar ” gibi kem, küm, ehe-öhö, yapıp sözünü dinletebilecek bir konumda değil,sadece salı günleri TBMM sinin parti gurup toplantılarından ibaret olan bağırıp çağırmaların ötesinde bir şeyleri de yok,meydanlardaki çığırmaların da bir tesiri yok herşey aynen devam ediyor ve vatandaşlarımızın yaşadıkları tüm sıkıntılar katlanarak artmakta ve zamlar da milletin iliğini kemiğini sömürmekte,öte yanda ise sistemden beslenen,( türedi) zenginlerin şaşaalı göze batan hayatları ;eee ne yapsınlar?……
Eline pankartını alıp yollara düşerek tepkilerini anlatmaya,aç ve fakirliklerini,yaşanan sıkıntıyı, bağırarak, biryerlere seslerini duyurmaya çalışanlar mı ararsın,masumca iletmek istediklerine(gazlanıp) pişman olanlar mı ararsın!…neler yaşandığını sizler çok daha iyi görüyor ve duyuyorsunuz ve olaylar da ortada zaten ya,ayrıca anlatmaya gerek var mı?….
Olaylara “Şaşı bakan” medya ise ayni telden çalmaya ve bildiğini okumaya devcam edince millet de sosyal medya aracılığı ile sesini duyurmaya ve birilerine,”yanlış yapıyorsunuz,bizleri de düşünün,aklınızı başınıza alın!.” mesajını iletmeye çalışıyor!….Tabii ki anlayana!…Ne demiş Ata’larımız?: “Anlayana Sivrisinek Saz,anlamayana Davul-Zurna az “…..
Eh, memleketin hal-i pür melâli böyle olunca da (biri)lerinin sinirleri zıplayıveriyor veeee”tiz uçurun kellelerini” emirlerini veriveriyooor!….
Gelelim biz asıl konumuza;
5651 sayılı kanunda değişiklikler yapılacağı ve bununla ilgili çalışmaların başlatıldığını öğreniyoruz.Aile ve Sosyal Politikalar Bak.teşkilat ve görevleri hk.kanun hükmündeki kararname ile alt komisyondan geçen ve 60 tan fazla kanunda yapılması düşünülen değişiklikler var ve torba kanun kapsamındaki bu değişikliklerin içerisinde de,2007 yılında yürürlüğe girmiş olan 5651 S.kanun da var ve bu da internet ortamındaki bazı düzenleyici(yasaklayıcı)unsurlar içeriyor.
Avrupa Birliği İnsan hakları kom.nun ülkemiz hakkında verdiği kararla bu yasadaki 8.madde(erişimin engellenmesi)10.maddenin (ifade özgürlüğünü ihlâl ) ettiğini tesbit ettiği için zaten bu konuda yeterince sıkıntımız vardı.
Yapılacak yeni yasal düzenlemelerin internet endüstrisini zora sokacak düzenlemeleri getiriyor olması ve 2. maddenin (içerikten çıkarma tedbiri) büyük tepkilere neden olacağı belirtiliyor,nitekim iş dünyasından bazı sesler gelmeye başladı bile!….
Yeni düzenlemeler ; Telekominikasyon İletişim Başkanlığının talep ettiği her bilgiyi teslim etme zorunluluğu getiriyor. Bilginin içeriğindeki(sensitive ve data)denen , hassas ve kişinin özel hayatına ilişkin bilgiler yer alıyorken ve ticari bilgileri ve kişisel sır nitelikteki bilgileri ile , ticari sırlarını taşıyorsa,bunlar teslim edilmemelidir deniyor.
Tasarıda ayrıca;Erişim Sağlayanlar Birliği oluşturulmasını öngören maddeye de ” bilimsel analizler ve gerekli görüşmeler olmadan olmamalıdır ” diyen uzmanların görüşleri de böyle!….
Bilindiği gibi,zorunlu profil uygulaması yapılan itirazlar ve gösterilen tepkiler nedeni ile geriye çekilmişti.
Toplumun bu konudaki yapılacak olan yeni ve “susturucu” tedbirler içerecek düzenlemelere de tepki koyacağı ve “İnternetime dokunma”yolundaki itirazları olacağı belirtiliyor!….
Gelecek olan yeni düzenlemeler neler olacak birlikte göreceğiz!…. Aliye Bozkurt

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    Konu dışı yazamak istedim.şahsen bu internet sitesinde can dost ,DENİZ BARBAROS ŞARMAN Hanımefendiyi tüm özverili çalışmaları ve de seçtiği konular için kendimce KUTLAR ve TEŞEKKÜR EDERİM.