ALTIN 784,36
DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

İnternet Haber Siteleri İle İlgili Basın Kanunu Değişiklikleri – Aliye Bozkurt –

23.04.2014
1.483
A+
A-

İnternet Haber Siteleri İle İlgili Basın Kanunu Değişiklikleri

İnternet Medyası giderek hızla yayılıyor,iletişimin gücü de giderek artıyor.
Bu nedenle ilgili konu üzerinde ilgililer bir dizi çalışma yaparak,”İnternet Medyasını” rap-tı,zapt altına almanın çalışmalarını yürütüyorlar.
İnternet sitelerini yakından ilgilendiren düzenlemeye göre,adli makamlarca kovuşturmaya başlanılması,yer sağlayıcılık mevzuatına aykırılığın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca tesbit edilmesi durumunda,internet haber siteleri için sağlanabilecek resmi ilân,reklâm ve basın kartına ilişkin haklar ortadan kalkacak.
Meclise sunulan kanun tasarısında,5393 sayılı kanunun,1.maddesinin 1.fıkrasında yer alan,”haber ve fotoğraf ajanslarında’ibaresi,”haber ve fotoğraf ajansları ile,5187 sayılı basın kanununa tabi internet haber sitelerinde” olarak değiştirilmesi öngörülüyor.
Tasarıdaki diğer bazı düzenlemeler ise şöyle;
.İnternet haber siteleri yayınladıkları içeriklerin doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 6 ay süre ile muhafaza etmekle ve gerektiğinde ve talep edecek yetkili merciilere teslim etmeye mecburdurlar.
.8.maddede belirtilen yayım durdurma müeyyidesi sebeplerinin ortaya çıkması,5651 sayılı kanun gereğince erişimin engellenmesi veya içeriğin yayından çıkarılmasını gerektiren durumlar nedeni ile sorumlular hakkında,adli makamlarca kovuşturmaya başlanılması veya yer sağlayıcılık mevzuatına aykırılığın,Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca tesbit edilmesi durumunda internet haber siteleri için sağlanabilecek resmi ilân ve reklâm ile basın kartına ilişkin haklar ortadan kalkar.
.Yayınların herhangi bir şekilde soruşturma ve kovuşturma konusu yapılması halinde bu işlemlerin sonuçlandığının yetkili mercilerce,ilgili internet haber sitasına yazılı olarak bildirilmesine kadar soruşturma ve kovuşturma konusu yayın kaydının saklanması zorunludur,denilmektedir.
Yapılacak olan yeni yasal düzenlemeler şimdilik bu durumda,ancak gerekli çalışmalar ve düzenlemelere eklenecek yeni maddeler ya da hukuki boyuttaki yaptırımlar olur mu onu şimdiden bilmek mümkün değil.
TBMM sinde ele alınacak olan bu yeni yasal düzenlemeler kabul edildikten sonra resmi gazetedeki ilanını müteakiben uygulanmaya başlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.