ALTIN 768,80
DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Hafif Sağanak

Ildır’da bazı evlere yıkım kararı

25.01.2015
1.824
A+
A-
Reklam

Ildır Mahallesi’ndeki ecrimisil fiyatlarının yüksekliği ve 53 ev hakkında
verilen yıkım kararı, tedirginliğe ve tepkilere neden oluyor. Geçtiğimiz
aylarda hakkında yıkım kararı verilen 2 evin yıkımı gerçekleştirilmişti.

Sorunu yerinde incelemek için gittiğimiz Ildır Mahallesi’ne Mahalle Muhtarı ve Ildırlılarla görüşerek, “bir dokunup bin ah işittik”.

“Taş bile insandan değerli”
Ildır’daki evlere “kaçak yapı” diyerek bir taraftan yıkım kararları verilirken, diğer taraftan aynı evler için yüksek oranda ecrimisil bedelleri almaya devam ettiklerini ifade eden Ildır Mahallesi Muhtarı Erdem Yavuz, “Milattan önce burada yaşamış insanlar. Tamam tarih. Anlıyoruz. Ama neden buradaki insanların yaşam alanlarını yıkmak istiyorsun? Bu köydeki vatandaş zaten tarihe sahip çıkıyor. Buradaki yaşamı yok etmeye kalkarsan, buradaki insanın tarihe sahip çıkmasını bekleyemezsin. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu oturmuş masa başında burası hakkında hüküm veriyor. Amaç buradaki insanları boğmak. Burada taşın bile değeri insanlardan fazla. Burada 4 ana unsur var. Tarih, yaşam, tarım ve coğrafya. Milattan önce bile bu 4 unsur vardı. Buradaki evleri yıkacağına, köyde kazı yapacağına, Bizans’tan kalma hamamı, tepedeki kiliseyi restore et, turizme kazandır. Bunları yaptın da sıra köydeki evlere mi geldi?” dedi.

“Bizi köyden çıkarıp ranta mı açacaklar buraları?”
Bölgenin yıllardan beri Sit yüzünden gelişemediğini, vurgulayan Erdem Yavuz, “Burası yeni yeni gelişmeye başladı. Ildır’a insanlar gelmeye başladı. İnsanımız birazcık ekonomik olarak güçlenecekler, “Hayır” diyorlar. Ne yapacak bu insanlar? Bizi köyden çıkarıp ranta mı açacaklar buraları? Turizm artmaya başladı köyde. Bırakın da buranın insanı, bundan biraz faydalansın” ifadesinde bulundu.

Ildır’ın en önemli geçim kaynaklarından birinin de balıkçılık olduğunu belirten Ildır Muhtarı Yavuz, “Limanın perişan durumda, yetmiyor. Genişletilmesi gerekiyor ama izin vermiyorlar. Kazı mı yapacaksın limanda? Şu liman büyütülse, balıkçımız biraz ferahlasa, teknelerini batma korkusu olmadan bağlayabilse olmaz mı? Bu mudur modernlik, yıkmak mıdır?” şeklinde konuştu.

“Milletvekili evlerine Sit yok, bize var”
Erdem Yavuz, “Bu sorun Meclis’e görüşülse bütün gerilim çözülecek. İzmir milletvekillerimizin bize sahip çıkmalarını istiyoruz. Vatandaş, arsa, arazi istemiyor. Oturduğu evinin tadilatını yapabilmek, yıkım korkusu olmadan yaşayabilmek istiyor. Evleri yıkılırsa nereye gidecek bu vatandaş? 53 ev hakkında yıkım kararı var. Bizce çözüm Ankara’da. Bakın köyün yakınında milletvekillerinin oturduğu site yapılırken Sit kararı iptal edildi. Evler bittikten sonra tekrar Sit kararı geldi. Buradaki vatandaş başka devletin vatandaşı mı? Vatandaşımız diken üstünde.” dedi.

Köylü ne diyor?
Görüşlerini aldığımız, Ildır’daki vatandaşlar da çok sıkıntılı, evlerinden, topraklarından sökülüp atılma korkusu, içinde, yüksek ecrimisil bedelleri yüzünden beli bükülmüş durumda. İşte söyledikleri:

– Balıkçı Cemal Pamukçu: “Karaburun’da büyük limanlar yapılıyor. Ildır’a gelince, şu limanı bile yıkmak istiyorlar. Bir taraftan da yüksek miktarlarda ecrimisil çıkarıyorlar. Hepimiz zor durumdayız. Balıkçının bu ecrimisil bedellerini ödeyebilecek durumu yok.”

– Balıkçı İbrahim Ateş: “20 senedir ecrimisil ödüyorum. Evim hakkında bir ay kadar önce yıkım kararı geldi. 2 yıllık 5 bin lira ecrimisil geldi. Taksitlendirdim. Borcumu ödüyorum. Devletten istediğimiz, bizim evlerimizi yıkmasın. Zaten zorla geçiniyoruz. Bizleri mağdur etmemeleri lazım. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil miyim? Yunanistan’a mı gidelim?”

– Ali Çetinkaya: “Benim tapulu yerim 315 metre. 2 kargir ev 1 dam. Arkeologları, Çeşme’den kendi arabamla getirdim 3 defa. Duvarlar hazır, çatıyı yapacağım. İzin vermediler. Kaçak yapmak zorunda kaldım. Oğlanın evlenme yaşı gelmişti. Mecbur kaldık. Bir sürü para cezası geldi. Yeni yapıya izin vermiyorsun, hiç olmazsa çatı onarımına izin ver.”

– Recep Çetinkaya: “45 senedir ecrimisil ödüyorum. Yıkım kararı geldi evime. Her ecrimisil geldiğinde yıkım kararı da geliyor. Aklımın ermediği, daha önce 7 sene için 7 bin 500 lira ecrimisil ödüyordum. Şimdi 4 sene için 18 bin 500 lira ecrimisil geldi. Çaresizlik içindeyiz. 70 senedir aynı köydeyim. 70 sene sonra nereye gideceğim? Köyümüzü cezalandırıyorlar sanki.”

– Asım Arpacı: “13 bin lira ecrimisil geldi. 13 bin lirayı bir arada görmedim ki ben. Yıkım kararı geldi, 15 gün içinde evini terket diyor bana. 45 senedir oturduğum evimi nasıl terkedeyim? Burda doğdum. 62 yaşındayım. Bu yaştan sonra nereye gideyim? Bizim dedelerimiz, ninelerimiz buraya mübadil gelmişler. Köyümüzün durumu, çocuklarımızın durumu çok kötü. Çocuklarımız evlenecek, ev yapamıyoruz. Ya tapularımızı versinler, rahat, huzur içinde oturalım ya da yeni yer yapsınlar bize.”

– Mehmet Mutlu: “Bence buraları ranta açılacak. Önceden belirlenmiştir bu. Bu köy devamlı CHP’ye oy verdi. Bu bir çeşit cezalandırmadır. İntikam alma güdüsü var. Siyasilere söylüyorum; bayramdan bayrama gelmeyin köyümüze. İnsanların derdini dinlemeye gelin. .”

– Fatma Çetinkaya: “55 senedir bu evdeyim. Evimin yıkılmasından korkuyorum. Yıkılırsa sokakta kalacağım. 55 sene evvel ne sıkıntılarla yaptık bu evi. Allah merhamet versin.”

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.