ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 22 °C
Gök Gürültülü

Güneş enerjisi, yönetmelik ve bir dilekçe – Muammer Argün

29.01.2012
227
A+
A-
Reklam

 

Yönetmelik taslağı ile ilgili epdk ya yolladığım dilekçem alttadır. Korkarım sadece konu ile yakinen ilgili olanları ilgilendirecektir. İyi Pazarlar dileklerimle.MA

Sayın İlgili,

 

LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİ Yönetmelik Taslağıyla ilgili görüşlerim aşağıda sunulmuştur. 03.Aralık.2010 tarihli ilk Yonetmelik hakkındaki bir yazım da ektedir.

 

LİSANSSIZ  ELEKTRİK ÜRETİMİ

YENİ YÖNETMELİK TASLAĞI HAKKINDA ÖNERİLER

 

1-    YÖNETMELİK’in temel amacı,

 

Ø      YEK’e dayalı kaynaklardan maksimum yaralanabilmek için mini üretimi (mikro jenerasyonu) teşvik etmek, çağdaşlaşmak, lisans almadan tesisini kolaylaştırmak mı?

 

Ø      Yoksa esas amaç Md.:18’ de açıklanan mı ? “Lisanssız üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları  esastır.”

 

Bu soru cevaplanmadan bu YÖNETMELİK yapılamaz.

 

2-    YÖNETMELİK’ler basit – kolay anlaşılır – karmaşadan arınmış olmalı. 3 kW enerji üretecek yurttaş anlayabilmeli. Oysa aşağıdaki hususlarda karmaşa var.

 

Ø      Kojenerasyon tesisi ile YEK’e dayalı üretim maddeleri iç içe geçmiş durumda. Gruplanabilir. Aynı cümlede yer alan kojene ait hüküm,  YEK’ e ait gibi algılanıyor.

 

Ø      “Yönetmelikte .. üretim tesisinin bağlantısına ilişkin değerlendirmede; Md.7 :

(b) Başvurunun tüketim tesisi ile aynı yerde olması,” esas alınacak deniliyor.

 

Sonra “Üretim ve tüketim tesislerinin aynı yerde olmaması halinde sisteme verdiği ve sistemden çektiği enerji miktarları için ayrı ayrı, dağıtım sistemi kullanım bedeli öder.” deniyor.  Hangisi doğru?

 

Ø      Yönetmelik’in temel amacı Yenilenebilir Üretimi arttırmak iken, “..51 kW ve üzerinde kurulu gücü olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kuracak gerçek veya tüzel kişilerin üretimlerinin en az yüzde ellisini kendi tesislerinde tüketmeleri zorunludur.”  ne demek oluyor?

Ø      Yine temel amaçlardan bir diğeri, yerli YEK üretim sanayini desteklemek iken, 03.Aralık Yönetmeliğindeki yerli üretim desteği niye kaldırıldı?

Ø      Enerji satış fiyatı için ”..enerji miktarı için YEK Kanununa ekli I sayılı Cetvelde kaynak bazında belirlenen en düşük fiyatı uygular.” denilmiş.

Amaç teşvik ise bedel açıkça yazılmalı.

 

3-    Bağlantı noktası ve sisteme erişim sorunları DAĞITIM FİRMALARI’na   bırakılmamalı. Net olarak tanımlanmalı. Küçük üretimlerde (50 kW) EPDK onaylı yerli üreticilerin ürettiği kilit-mühürlü BAĞLANTI EKİPMANI üzerinden üretim sisteme erişebilmeli.

 

Aksi halde bu konuda eğitimli ve hazırlıklı olamayan Dağıtım elemanları çok pahalı çözümler önerebilir. Yönetmelik fiilen işlemez hale gelebilir.

 

4-    Dağıtım şirketleri YÖNETMELİK taslağına  “..dağıtım sistemine YG seviyesinden bağlantı yapacak olan üretim tesislerinden, bağlantı noktasındaki gerilim, aktif ve reaktif güç ve bağlantı durumuna ilişkin verilere erişmek amacıyla izleme sistemlerinin kurulmasını talep edebilir. İzleme sisteminin teknik özellikleri dağıtım şirketi tarafından belirlenir.”  maddesini sokabilmiş.

 

TEİAŞ’ın 50 MW üstündeki üretim tesislerinden istediği izleme bilgilerini, Dağıtımcılar 0,5 MW için talep etmişler.  Âla.. mı?

 

5- “Dağıtım şirketi, bu Yönetmelik kapsamında üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin üreterek dağıtım sistemine verdikleri ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi miktarını … sayaç verilerinden saatlik bazda tespit eder.”   denilmiş. Bir alt limit yok mu?

 

5-    YÖNETMELİK taslağında dil özeni yok.

 

Türkçede (Loss of Mains)  “şebeke kaybı”  değil “ enerji kesilmesi” dir.

“Mikro  jenerasyon”      “mini  üretim”

“Mikro kojenerasyon”    “mini birleşik-üretim”

“Bağlantı ekipmanı”      “bağlantı aygıtı”

 

denilebilir.

 

İyi günler dileğiyle, Muammer Argün

Reklam
Yasemin Tutal
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.