ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 22 °C
Gök Gürültülü

Enerji Verimliliği – Muammer Argün

06.02.2012
222
A+
A-
Reklam

Enerji verimliliği (EV) ile;

Ek üretim kapasitesi yaratmış sayılırız.

(Örnek olarak Ege Bölgesi 2008 Tüketimi: 32 200 947 MWh. % 15 verimlilik sağlanırsa 1 200 MW lık (~1,8M $) bir santral tesis etmiş sayılırız.  Yaşanmış deneyimlerde %30 lara varan artışlar sağlanabildi.),

İletim, dağıtım sistemi daha güvenli şekilde işletilir,

Teknik kayıplar  azalır,

Sonuçta yeni üretim tesisi devreye almış,  iletim ve dağıtım sistemimizi iyileştirmiş sayılırız.

Enerjiyi  Verimli  Cihazlarda Kullanmalıyız :

Verim, faydalanma oranıdır. Bir aygıtta harcanan güce karşılık elde edilen faydalı güç ne

kadar büyükse, cihaz o kadar çok verimlidir. Verimlilik sadece teknoloji ile ilgili bir husustur.

“Ölçülen Büyüklükler Yönetilebilir” deyişinden kalkarak, “Enerji İzleme ve Yönetim Sistemi” kurmak isteyen yatırımcıların desteklenmesi, yasadaki VAP ve Gönüllü Anlaşmalar’ dan daha yararlı olacaktır.

Tasarruf  Bir Yaşam Biçimi  Olmalı :

Kıt ve değerli olan enerjiyi israf etmemeliyiz. Enerji kullanımında tasarrufu bir yaşam biçimine dönüştürmeliyiz. Aslında bu ilkeyi yaşamın her alanında uygulamalıyız. Boşa akıtılan suyun, gereksiz harcanan enerjinin ek CO2 salınımına neden olacağını düşündüğümüzde tasarruflu davranmamak  mümkün olabilir mi? Atıkları  tasnif ederek çöpe değil, geri dönüşüme kazandırdığımızda enerji ve çevre’ye katkımızdan mutluluk duymamak mümkün mü? Doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir yaşam için, çocuklarımızı eğiterek tasarrufu bir yaşam biçimine dönüştürmeliyiz.

Enerjimizi  Etkin Kullanmalıyız %80’i fosillerden üretilen enerjimizi nerelerde sarf edeceğimizi özenle seçmeliyiz. Enerjiyi maksimum katma değer sağlayacak sektörlerde etkin şekilde kullanmalıyız. Etkin

kullanmanın ölçütü “enerji yoğunluğu”. Birim milli gelir (hasıla) üretebilmek için tüketilen enerji miktarı. Ülkemizin enerji yoğunluğu Japonya’nın 2,2 katı, Almanya’nın 1,8 katı

büyük. Demek ki bu ülkeler daha az enerji ile daha çok gelir elde ediyorlar. Yoğun enerji sarfeden, buna karşılık katma değeri düşük ürünler üreten sektörlerde enerjimizi tüketmek akılcılık olamaz.

Ülkemizde Sanayi sektöründe kullanılan enerjinin % 35 i demir–çelik, % 20 si de çimento

üretiminde kullanılmakta. (Sanayi tüketiminin % 55’ i; 2020 yılında %59’ a çıkacağı

söyleniyor.)  Bu sektörlerde elektriğin girdi oranı %40 ın üstünde iken Tekstilde % 6, makina

imalat sanayinde 2,4. Buna karşılık düşük –sübvanseli- enerji tarifesi bunlara uygulanmakta.

Bu konuda zararımız bu kadar mı?  Çevreyi kirlettiği ve katma değeri çok küçük olduğundan çimento ve ark ocaklı demir sanayi Kıta Avrupasından dışlanmıştır. Nereye ? Güzelim Ege kıyılarına. Ark ocağı  hammaddesi gemi söküm artıkları ile Aliağa Körfezinin ekolojik dengesi gün güne bozulurken, ortamı kirletmeye devam ediyor.  Enerji yoğunluğunu ve kalitesini bozan, katma değeri düşük, çevreyi kirleten ark ocakları ve çimento sanayine düşük bedelli elektrik satışınana son verilmelidir.

Verimlilik  Planlama Aşamasında Başlar :

Enerji sektörü ile ilgili TEDAŞ, TEİAŞ, EPDK ve ETKB; Teşvik, Planlama, Proje Geliştirme, Sisteme Bağlantı Etüdü, Yönetmelik çıkarma vb.. eylemlerinde EV ilkelerinin dışına çıkmamalıdır.  Yenilenebilir Enerji Üretimi Özendirilmeli, Lisansın bir rant aracı olmasıengellenmeli, zaman kayıpları  mutlaka önlenmelidir. YEK üretim tesislerinin sisteme bağlantısındanda (EV) göz önünde tutulmalıdır.  Bölgemizde küçük bir HES, yakınında 33 kV DM var iken, 19 km.lik 477 MCM ENH tesis ettirilerek sisteme bağlanabilmiştir. Enerji talep eden yatırımcının karşısında bir başka yurttaşın yaptığı Enerji Nakil Hattı mevcut iken, tekrar aynı güzergahta 2.inci, 3.üncü  enerji hatları tesis etmeyi gelecek kuşaklara nasıl anlatabileceğiz?

Enerjinin Verimli – Tasarruflu – Etkin kullanımına özen gösterir, atık enerjimizi değerlendirirken güneş, rüzgar, jeotermal ve biyo kütleden de olabildiğince çok faydalanırsak daha güzel bir yaşama ulaşabiliriz.

Reklam
Yasemin Tutal
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.