ALTIN 449,72
DOLAR 7,8469
EURO 9,4163
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Çok Bulutlu

Ege Vatan Toprağı Değilmi? Merih Yücel

03.01.2014
1.097
A+
A-

Ege Vatan Toprağı Değilmi?

Sayın Bakan’ım ;

“ İnsanın; hürriyet , eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah
içinde bir çevrede yaşaması temel hakkıdır.“
Bu cümle 1972 Stockholm B.M. İnsan Çevresi Konferansı Bildirisi’nin 1. maddesidir.
Çevre , içinde yaşadığımız ve karşılıklı alış – veriş içinde olduğumuz doğal ( fizik , kimya , biyolojik ), ekolojik, sosyal ve kültürel ortamımızdır.Toprağımız , havamız , yer altı , yer üstü sularımız ve biyolojik çeşitliliğimiz doğal çevremizi oluşturur.
Soluduğumuz hava , kullandığımız , içtiğimiz su , aldığımız besinler ne kadar sağlıklı ?
Fosil yakıtlarla artan sera gazlarımız ve kirletilen havamız, çeşitli kimyasallarla ( gübre , pestisitler ve ağır metaller) kirletilen topraklarımız ,bu nedenlere bağlı , toksik etkilenen sularımız ,bu ortamlarda yaşamaya çalışan flora ve faunamız ve olumsuz etkilenen besin zinciri ve de İNSAN…
Bu sene , toksik etkilerden binlerce balık ölümü gözledik , bilinçsizce tüketilen doğa affetmedi ve ekolojik yıkımlar yaşandı. Güllük’te balıklar , Uşak’ın İnay köyünde kuzular , tilkiler öldü . Ülkemizdeki ekolojik talan sürerse sıra insana geliyor, geldi bile. Bunu , kanserin artış yüzdesinden anlayabiliriz.
Sayın Bakanım; “ Akdeniz sahillerinin su altı ve su üstü güzelliklerininçok önemli olduğunu ve balık çiftlikleri kurdurarak buna zarar verilemiyeceğini “ söylüyorsunuz .
Egenin Gerence koyları ve sörf turizmiyle son yıllarda gündemde olan Alaçatı gibi İzmir’in gözdesi , dibi görünen sularımızda , ardı ardına ,balık çiftlikleri kurmak için ruhsatlar alınıyor.Ege kıyıları , Bodrum , Çeşme , Alaçatı , Karaburun Türkiye değilmidir ?
Sayın Bakanım , ben de dalıyorum, çocukluğumdan beri o dingin ve erinç dolu dünya beni büyülemiştir. O berrak yaşam , insan oğlunun , doğayı talan etmeye başlamadan önceki zaman dilimi gibi gelir bana ve orada çok mutlu olurum.
Ama şimdi, su bulanık, hiç bir şey görülmüyor . İçim acıyarak kaybolan değerleri arıyorum. Yaşamı oluşturan degerleri . Yoklar. İnsan oğlu onları paraya , altına çevirmiş. Yoklar . Yoklar…
Saygılar sunuyorum.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.