ALTIN 472,81
DOLAR 7,7487
EURO 9,1069
BIST 1.149
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Az Bulutlu

Efemçukuru Gerçeği ve Yalnız Efe -Merih A.Yücel-

05.04.2013
2.328
A+
A-

Efemçukuru’na Gidiş image
Bu gün, Yalnız Efe’nin köyü, Efemçukuru’na gittik. İlk yapraklara yağmur düşmüştü, doğa tozlarından arınmış, pırıl pırıl gülümsüyordu bahara . Yol boyunca bembeyaz armut çiçekleri, pembe badem çiçekleri ve çam ağaçları arasından kıvrıla kıvrıla yukarı tırmandık. Köye yaklaştıkça yamaçlarda üzüm bağları çoğalıyordu. “Hiç teraslama yapmamışlar.” Dedi bir TEMA gönüllüsü. Evet yapmıyorlardı. Seneler önce Kavacık köyüne, sel felaketinden sonra gittiğimizde, selin bağlara çok zarar verdiğini görüp, “ teraslama yapmalısınız.”Dediğimizde Kavacık köylüleri. “Teras yaparsak birer sıra bağımızı kaybediyoruz.” Diyerek karşı çıkmışlardı. Bu nedenle yöre köyleri teras yapmıyor .

Köy kahvesine oturduk, yağmur indirdi. Çay eşliğinde simitlerimizi yedik. Haftalık toplantımızı orada yaptık. Oysa kırda papatyalar içinde bir toplantı planlamıştık. Köylüler merakla yanımıza geldiler. Tedirgin bakışlarından orada olmamızın onları tedirgin ettiği izlenimine kapıldım. Ne de olsa çevre gurubuyduk ve vahşi madenciliğe karşıydık. Oysa onların çocukları madende sigortalı işe girmiş, çoğu yüksek paralara maden şirketine topraklarını satmıştı. Bir tek Ahmet Karaçam satmamıştı tarlasını maden şirketine. Hem madeni hem de köylülerini karşısına almıştı. “Beni ancak ölüm ayırır toprağımdan.” Diyor hala ve toprağı şirketin toprakları arasında kaldığı için, tarlasına ulaşamıyor , keçilerini Kavacık köyü topraklarında otlatıyormuş Yalnız Efe . Maden şirketi ile mahkemesi hala sürüyor .

“Kurtuluş savaşında, burada efeler var mıydı?” Diye sorduk bir köylüye. Sarı poşu ile sarmış başını gururla yukarı kaldırıp, efece bakarak: “ Elbet, benim dedem vurmuş, düşman askerinin kumandanını, arkadan efeler veryansın ateşe başlamışlar mavzerleriyle, düşman dağılmış, gitmiş.” Dedi. Burası İzmir’in tavanı. Yüksekliği 700 metre. Efeler kurtuluş savaşında burada saklanırlarmış. Efemçukuru ismini özellikle koymuşlar, düşmanı yanıltmak için.

Yalnız Efe’yi köyünde bulamadık. Ona, emperyalizme karşı efece duruşu için, doğaya yaptığı büyük katkı için teşekkür etmeğe gitmiştik.

Köy Muhtarlığı’na Kaymakamlık makamından gelen bir yazıda: Efemçukuru’nda 5.12 ha’lık alan içinde ÇED Yönetmeliğinin 14. Maddesi gereğince kapasite artışına gidileceğini öğrendik. Köylüler bunun ne olduğunu bize soruyorlar. Oysa köylüyü bilgilendirmeleri gerekiyor. Ama kahvenin duvarına asılmış, işte böylece köylüler bilgilendiriyor. Belki yarın yine köylünün tarlaları yasa gereği yeniden kamulaştırılacak. Hiçbir bilgileri yok.image

Maden, galeriler açarak çalışıyor. Halk sağlığı uzmanları , bu toprakların arsenopiritli toprak olduğunu, kazma, çıkarma işlemleri sonunda masum olan bu kimyasalın etkileşim göstererek arseniğin ayrılıp, yer altı sularına karışacağını, diğer masum duran ağır metallerin de sulara karışıp, çevre tarım alanlarına yayılacağı, içme sularına karışacağı, sebze ve meyvelere ulaşıp yaşama zarar vereceğinden endişeliler. O nedenle daha önce planlanan Çamlı barajı yapımına izin verilmiyor. İzmir’in suyunun bir kısmını sağlayan Tahtalı barajına da yakın olması nedeniyle İzmir’in suyu da zehirlenecek.

Bütün bu olumsuzlukların sorumluluğunu duyarak direnen Yalnız Efe’ye selam olsun.
Merih Yücel

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.