ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Efemçukuru altın duruşması basın açıklaması – Merih Yücel –

30.05.2014
1.877
A+
A-

Efemçukuru altın duruşması basın açıklaması – Merih Yücel –

BASIN AÇIKLAMASI
Enerji Bakanı, dokuz ay önce , Soma’da bir ocak açılışında: “ Soma Madencilik en güvenilir ocaklara sahiptir.”Demişti.
Şimdi Soma’daki felaketten bahsediliyorken, Efemçukuru altın madeni , siyanür kullanmadığı için, en güvenli maden olarak gösteriliyor.
Oysa, hepimiz çok iyi biliyoruz ki: Ülkemizde işletilen bütün madenler kirletici ve öldürücüdür. Kömür madeninde , karbonmonoksit ve metanın etkisi ile ani ölümler, altın madenlerinde de, başta arsenik olmak üzere diğer ağır metallerin zehir etkileriyle , uzun sürede , kanser ve çeşitli hastalıklardan yavaş ve işkenceli ölümler gerçekleşmektedir.
Efemçukuru’nda , Bergama ve Kışladağ’daki gibi siyanür kullanılmıyor. Orada, galeriler kazma ile açılırken de ağır metaller serbestleşiyor ve cevherli kayaçlardan altın, kalsinasyon (kavurma) ve flotasyon (yüzdürme ) işlemleriyle ayrıştırılıyor. Kavurma işlemiyle atmosfere salınan, karbon di oksit, kükürt di oksit ve azot oksitler, havada su ile birleşip, nitrik, karbonik ve sülfürik asitlere dönüşüp, toprağa yağmurla gelip, orada milyonlarca yıldır masum, uyuyan ağır metalleri bağlı oldukları sülfürlü bileşiklerden ayırıp, sulara karıştırıyorlar. Deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte gerçekleşen bu olay, bütün bölgenin yerüstü ve yeraltı sularını toksik etkili ağır metallerle kirletiyor.
Soma felaketinden sonra en temiz işletme diye gösterilen Efemçukuru altın madeni şirketi Tüprag, kapasitesini 2,5 kat arttırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu iznini geçen yıl aldı. Buna göre , Tüprağ A.Ş.’nin 10 yıllık izni 25 yıla uzuyor. Şirket artık çok küçük zerreli (5 mikron) altının peşine düştü. İşlenecek cevherli kaya miktarı 3,5 kat, yüzeyde depolanacak olan flotasyon ( piritli) atığı 3,7 kat, ekonomik olmayan kayaç ( pasa) 5 kat artıyor. Ve tabii ki asit maden drenajı dediğimiz yukarıda bahsettiğimiz olay da misli misli artıyor.
Flotasyon (yüzdürme ) işleminde kullanılan kimyasalların deşarjları ise tamamen ölümcül nitelikte . Geçtiğimiz yıllarda, derelerde balıklar ve dereden su içen hayvanlar öldü.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin , kendi imkanlarıyla yapıp,hizmete sunacağı , 200 bin kişinin su ihtiyacını giderecek Çamlı Barajı Revize Planı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu iznini vermedi . Maden havzasında bulunan bu baraj yapılamazdı. Zira , maden barajın sularını kirletecekti. İzmir’in en arseniksiz bölgesi olarak bilinen bu yerde baraj izni verilmiyor EĞER İZİN VERİLİRSE MADENİN KAPATILMASI GEREKİR. Ve kilometrelerce öteden , Gördes’ten İzmir’e DSİ borularla su getiriyor. Arıtma tesislerini de Büyükşehir Belediyesi yaptırıyor.
Dünyaca tanınan organik üzüm bağları ile dolu olan bu köyde ve havza içinde tüm derelerde, yer altı sularında, iki misli daha toksik ağır metal riski bulunmaktadır. İzmir’in su ihtiyacının %40’ını karşılayan Tahtalı barajı, diğer barajlarımızdan Balçova ve Beyler Baraj’ları, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla ilçelerinin tüm yerüstü ve yeraltı suları kirletilecektir.
Biz ELELE Hareketi olarak, bu , yaşamı kirleten ve öldüren madenciliğe “DUR” demek , kapasitesini arttırmasına ”DUR” demek için geçen yıl dava açtık. İzmirlilerin ve tüm yaşam formlarının sağlığını korumak için dava açtık. Büyükşehir Belediye’mizi ve tüm ilçe belediyelerini ve tüm odalarımızın, STK’ların, halkımızın desteğini bekliyoruz.
Ülkemizde , yaşamı tehtid ederek faaliyet gösteren bütün yerli ve yabancı maden şirketleri, işlerini bitirip, altın külçelerini , gümüş, bakır ve nikellerini alıp, götürdüklerinde ,bölgede, zehirlenmiş topraklar ve zehirlenmiş suları da bırakıp, gideceklerdir. Bu konu çok ama çok önemlidir. Bilim insanlarımıza bu konuda kulak verelim . Doğru kaynaklardan bilgilenerek ülkemizdeki yaşamı savunalım. Çocuklarımıza temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakabilmek istiyorsak bu uyarıları önemseyelim. Yaşam paradan çok daha değerlidir. Unutmayalım: Ölüler altın takmaz.
Merih Yücel
İzmir-Bergama,Eşme, Sivrihiasar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi Dönem Sözcülerinden.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Muammer Argün dedi ki:

  EYYY… SEVGİLİ YARIMADALILAR !

  EFEMÇUKURU TAM YARIMADANIN GÖBEGİNDE. İZMİR’İN BİRİCİK SU TOPLAMA ALANI. ÇEVRESİNDE 5 (BEŞ) BARAJ, 5 GÖLET VAR.
  TÜRPAG ALTIN MADENİNDE HER YIL 600 000 TON CEVHER, 70 MİKRONA KADAR ÖĞÜTÜYOR, İÇİNDEN ALTIN AYIKLIYOR.
  BU SÜREÇTE, MERİH HANIMIN ANLATTIĞI GİBİ, HAVAMIZ – TOPRAĞIMIZ – SUYUMUZ ÜSTELİK GELECEĞİMİZ KİRLETİLİYOR.
  BU SÜRECE “İZSU” ve BELEDİYELERİMİZ SEYİRCİ. DEVAM EDEN DAVAYA BİLE MÜDAHİL DEĞİLLER…

  EYY.. YARIMADALILAR… SİZLER… NEREDESİNİZ ? SES VERİN !!!