ALTIN 441,47
DOLAR 7,4114
EURO 8,9965
BIST 1.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17 °C
Gök Gürültülü

Güldürürken Düşündürmek,Şarkılarla Eylemek Size Yakışıyor Gençler..

09.06.2013
1.397
A+
A-

Güldürürken Düşündürmek,Şarkılarla Eylemek Size Yakışıyor Gençler..

Gerek anaokul işletmeciliğim, gerekse son beş yıldır yarımada.org da ve diğer STK larda ki çalışmalarımdan dolayı gençlerle bir arada uzunca zamanlar geçirdim, işler yürüttüm. Onlardaki cevheri hep farkettim, bizlere göre önde olması gereken evrilmiş duruşlarını idrak etmeye, anlamaya çalıştım taktir ettim.
Bu yüzden hep anlaşarak birbirimizi severek çalıştık, şimdi bir sürü genç arkadaşım var. Bu yüzdende genç kalıyorum, yaşıtlarıma göre farklı göründüğüm söyleniyor.. Çok güzel bir duygu.. Genellikle konuşmaları, şeffaflıkları, hitapları, davranış ve duruşları çok hoşuma gidiyor. Farklılar ama anlayış ve sevgiyle baktığınız zaman çok şey keşfediyorsunuz, zenginleşiyorsunuz..
Bu günkü durumun içeriği ne olursa olsun, benim ilgimi durumun içeriğinden çok,gençlerin çoğunluğunun duruşları ilgilendiriyor. İçerik değişebilir gündem farklılaşır ama değişken olan bu durumlarlar karşısında gelişen duruş ve davranışlar önemlidir ve etkileyici olan budur. Bu gün bir çok çevreler gençlerin birlik ve beraberliğini, davranış ve yaklaşımlarını taktirle karşılıyor.
Bugünkü gençler babamın anlattığı bir hikayeyi ve onun hayata bakışını felsefesini anımsatıyor bana. Babamın hemşehrisi ünlü Giritli yazar Kazancakis, Zorba adlı eserinde aynı görüşü şöyle işler ve çok güzel yansıtır;image

Ünlü eserde Zorba kendi ilginç hayat felsefesini genç yazara da kabul ettirdikçe yazarın hayata bakış açısı da yavaş yavaş değişime uğrayacaktır. Zorba’nın hayat felsefesinin bir parçası da gerginlikleri neşe ve eğlenceyle (onun yaşamında çoğunlukla sirtaki oynayarak karşılamasıdır, bu günkü gençlerin benzerini yapması gibi)
Eserde İnsan sevgisiyle dolu olan Zorba, hayatını bu yönde etkileyen bir olayı genç yazara şöyle anlatır:
« Komşumuz ihtiyar bir Türk olan Hüseyin Ağa çok yoksuldu, hanımı, çocukları da yoktu. Akşam eve geldi mi, avluda diğer ihtiyarlarla oturur, çorap örerdi. Ermiş bir adamdı Hüseyin Ağa. Bir gün beni dizlerine aldı; hayır duası eder gibi elini başıma koydu; `Aleksi` dedi, `Bak sana bir şey söyleyeceğim, küçük olduğun için anlamayacaksın, büyüyünce anlarsın. Dinle oğlum, Tanrı`yı yedi kat gökler ve yedi kat yerler almaz; ama insanın kalbi alır, onun için aklını başına topla Aleksi, hiçbir zaman insan yüreğini yaralama »

Zeki ve Komik
Yazar Ayfer Tunç ise Medya’dan çok ses getiren yazısında ise gençlerimiz için çok güzel tespitlerde bulunmuş, şöyle diyor:
“Bu gençler en çok her görüşten arkadaşlarıyla birlikte olabildikleri, masumca olanı korumak için olağanüstü çaba gösterdikleri, doğrudan ayrılmadıkları, içlerine girmeye çalışan fırsatçılara prim vermedikleri, oyuna gelmedikleri ve şaşırtıcı ölçüde zeki ve komik oldukları için beni yanılttılar. Bu gençliğin ilk kez keşfettiğim bu niteliklerini çok değerli buluyorum. “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” gibi ürkütücü, tehlikeli ve militarist bir sloganı “Mustafa Keser’in askerleriyiz” diyerek, gülünçleştirerek yerle bir edebilen bir zekaya saygı duyuyorum. Size ve sevdiklerinize kahır ve utanç duymayacağınız, aydınlık bir gelecek diliyorum”
Ayfer Tunç’un “Gezi Mektubu” başlıklı 8 haziran tarihli yazısından alıntısıdır.

Benim için demokrasi çoğunluğun dediğinin olduğu değil, azınlığın hakkının korunduğu adil ve vicdanlı bir sistemdir ya da olmalıdır. İçinde vicdan, özgürlük ve adaletin olmadığı hiçbir sistemi insani bulmuyorum.
Sevgiyle barış ve huzurla kalın sevgili okurlarım..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.