ALTIN 790,25
DOLAR 13,8250
EURO 15,6207
BIST 1.927
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Gök Gürültülü

Düşünceden Yaşama, Bir Kendimle Hesaplaşma-Ahmet İnam

10.03.2015
1.341
A+
A-

 

Şu anda, Türkiye’de ve dünyada yaşayan ve düşündüğünü söyleyen insanların tamamına yakın kısmının yobaz olduğunu düşünüyorum (Kendim dâhil, elbette!). Düşünmeye başladıkları zaman bir tembellik sonucu insanlar, düşüncelerinin götürdüğü yere gitmiyorlar. Gitmek istedikleri yere düşüncelerini götürüyorlar. Bu yobazlıktır. Onlar için düşünme bir serüven, bir seyir, bir sefer olmaktan çok, önceden konulmuş bir hedefe ve mümkün olan en hızlı vasıtayla yapılmış bir nakliyat oluyor.

Yazık ki, kendi araştırmaları ve düşünme süreleri içinde yeni keşifler yapamıyorlar! Zaten baştan istedikleri yere gidiyorlar. Bu da onları bilgi olarak da, düşünce olarak da sınırlıyor. Düşünmek bir cesârettir elbette, tehlikelidir; bunu insanlar galiba bilmiyor. Düşünmenin çok konforlu, çok rahat bir şey olduğunu sanıyor. Düşünme, yola kendimizi tamamen bırakmak demektir. Bizi götürdüğü yere gidebilme cesâretini gösterebilmek demektir. Çağımda böyle insanlar göremiyorum. Gerek bizim ülkemizde gerek dışarıda. Böyle cesur düşünen insanlar varsa da (umarım vardır!), ben bilmiyorum.

Düşünme cesareti yoksunluğu, “malumat dolduruluşuyla”  kapatılmaya çalışılıyor. İnanılmaz bir tercüme okuma eğilimi var. Bu tercümeleri satan insanlar da hangisinin daha çok satacağını, düşünen kafaların hangi düşüncelerle gıdıklanacağını, uyarılacağını, yönlendirileceğini hesap edip ona göre tercüme yapıyor. Dolayısıyla okuma yazma bilen birçok insan da bu tercümelerin peşine körü körüne düşüyor maalesef! O yüzden kendi kültürümüzden kaynaklanan etkili, çarpıcı ve bütün insanları ilgilendirebilecek düşünceleri üretmekte başarılı olamıyoruz. Ancak taklit edebiliyoruz.

Bir başka açıdan baktığımda ise edebiyatın edebinin bozulduğunu düşünüyorum. Şu mânâda yapılıyor edepsizlik; okuru sömürmeye dayalı bir yazma biçimine yaslanan, bir çeşit teknisyenlik ve tezgâhtarlık konuyor, ortaya. Bu da, yazan insanların kendi gönlüyle yolculuğa çıkmasını engelleyen, kötü bir kurnazlık çabasıdır. Edebiyatta yasaktır kurnazlık (Yoksa bu sözüm çok mu kurnazca oldu?). Birçok değersiz insanın çok büyük yazar olarak takdim edildiği, kitaplarının çok fazla satıldığı bir çağda yaşamaktayız. Edebiyat alanına ticaret egemen. Bu çok tehlikeli! Batı’nın “tefessüh ettiğini”, kokuştuğunu gösteriyor bu durum; ama aynı zamanda hâlâ bizim  bilinçlenemediğimizi de! Biz çok fazla “mukallit”, taklitçi, kopyacı bir kültür olduk.  Bizim kültürümüzün köklerinde öyle bir eğilim yok değildir, elbette. Çok kolay uyum sağlayan bir kültürüz, hayatın zorluklarına karşı. Ama bu bizim taklitçi olmamızı gerektiren bir şey değildir. Garip biçimde aşağılık duygusu duyuyoruz, Batı karşısında. Buna bağlı büyük bir öfkemiz de var. Ama bunlar bizi kendimizi keşfe götüren şeyler değil. Kendimizi bulabilmemiz için kendimize güvenmemiz, köklerimizi keşif için yola çıkmamız gerek. Geç kalmakta olduğumuzu hissediyorum.

Bu gecikmeyi geciktirecek felsefe çalışmaları var mı bizde?  Nedir felsefe, nasıl anlaşılmalı? Felsefe kesinlikle insanın hayatıyla ilgili! Felsefeyi birçok felsefeci arkadaşımız hem Türkiye’de hem dünyada çok teknik bir şey olarak anlıyor,  akademik bir çalışma olarak görüyor. Bir bakıma haklılar ama felsefe bizim kültürümüz açısından bakıldığında başka bir şey ifâde ediyor. Felsefenin bu kültürle olan ilişkisini yeni baştan gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum. Onun için ben de, Batı’da çok yerleşmiş olan akademik felsefe yapma biçimlerinden, kendi yazma serüvenim içinde uzak kalmaya çalışıyorum.

“Köklerimizden ve Türkçeden kaynaklanan bir ‘Gönül Felsefesi’ yapmak istiyorum. Dolaylı bir biçimde de yapıyorum. Edebiyatı, edebiyatın değişik alanlarını, bilimi, tarihi, sosyal ve doğa bilimlerini içine alan çok geniş bir dolanma alanımın olduğunu ve bunları kuşatabilecek düşüncelerimin de hayatımdan çıkacağını düşünüyorum. Meydana getirmeyi düşündüğüm felsefe, hayatımdan çıkacak bir felsefe olacak. Ben neye benziyorsam felsefem de biraz ona benzeyecek. Hayatım tamamen ona adanmıştır. Sanıyorum bitiremeyeceğim ama yaşadığım süre içerisinde yaptıklarımla benden sonra bu yolu takip etmeyi düşünen insanlara, ipuçları vermek istiyorum. Bu ülkeye, bu kültüre borçluyum. Borcumu da canla başla böyle ödemeye çalışıyorum

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeki KIVRAK dedi ki:

    Carpici bir yazi. Ozellikle , ozguven konusunda soylediklerinize yurekten katiliyorum.
    Giris saptamaniz ise muhtesem. Dogrudur, cogumuz dusuncelerimizi gitmek istedigimiz yere gotururuz. Halbuki dusuncelerimizi korkmadan serbest biraksak bizi nerelere nerelere goturmez ki…Yeter ki gitmek isteyelim..