ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Devam.. – İskender Orbay –

14.08.2014
1.673
A+
A-

Devam..
Devam…Evet , devam , neye devam?…Önce Amerika dan can çocuk Ada geldi,Ada ile yaz a devam. Ada ile coşkuya devam, Ada ile sevinmeye devam…Maşallah ada yaklaşın 4.5 yaşında ve de müthiş aktif,hareketli ve bir o kadar da , kendi konumundan da yaşıtlarının çok üzerinde akıllı, bilgili, yaratıcı.. Bana göre yazdığım bu son becerileri gelecekte onun bir sanatçı olacağının da belirgin mesajı oluyor. Hele günün her saatinde neşe ile adeta kendi bestelediği ve de söylediği şarkıları, cidden sanatçı olacağının ciddi vurguları idi bana göre. Bu yaşımda binlerce çocuk gördüm, ilgilendim ama Ada hakikaten çok çok farklı. Bilhassa birlikte oynadığımız oyunlar şu an bile gözümün önünde ve de gülüyorum hatırladıkça.. İnşallah gelecek dönem annesi ve babası Adayı daha uzun süre bırakırlar da, daha çok mutlu oluruz birlikte. Özellikle Çeşmede komşularla da sık sık Adadan konuşuluyor….O halde devam…
Evet, devam, neye devam ?..Yaz a devam…Ege bu yıl ciddi sıcaklar yapmakta. Bazen o sıcaklarda özellikle bedenen çalışanları düşündükçe, inanın onlara kolaylıklar dilemek durumundayım her daim. En şanslı olan bir iş branşı, sabahın ilk saatlerinde başlayan ve de çok uzun süre devam etmeyen balıkçılar oluyor. Günün tan yeri ağarması ile daha bir serinde, daha bir sıcaktan pek etkilenmeden yakalanan balıklarla denizden geri dönülüyor.
Söz deniz e gelince, malum aklıma can dost, Deniz Gezmiş ve de yaşadığım o güzel gençlik kuşağı 68 gelir. Ne güzel insanlar idi o yıllardaki gençlik, ne doğru bir kitle idi 68 kitlesi. Aramızdan ayrılanları yine saygı ile anıyorum, ruhları hep huzurlarda olsun. Bu ara dost , arkadaş Deniz Şarman a da göz sıkıntılarından dolayı geçmiş olsun diyorum yine. Aman arkadaşlar, Deniz gibi sizlerde sık sık bilgisayar kullanıyorsanız, gözleriniz için, bedeniniz için sık sık da ara verip, konumunuzu ekran dışına taşıyınız…
Evet, Ege sıcak…Ege nin gündemi de sıcak…Merak etmeyin, gündem denildiğinde o akla gelen kim, kim , kim olacak sorusu değil gündem…Ege de gündem hep farklıdır.. Zeytin üretimi öyle anlaşılıyor ki, gelecek yıllarda halkın ciddi bir sorunu olacak. Çünkü, zeytin demek yağ demek, lezzet demek, kahvaltı demek, sağlık demek, kazanç demek, güzelliklerin ortak yerde olması demek. Burada havucun kesilmesi, ya da karpuzun kesilmesi değil, Egenin elması zeytin söz konusu olan. Şu an zeytinde kara bulutlar kümelenme yapar gibi, bakalım neler göreceğiz gerekli tedbirler alınmaz ise.
Ege sıcak ise, sahiller ne halde…Sahiller abartısız berbat halde. Yasa gereği halk sahilleri kullanıyor da, diğer yanda kirletiyor da. Sözde burası bir Müslüman ülke ama o kadar da tersine kirletilen bir ülke. Her yerde çöp çöp ve yine çöp.. Yönetenlerde de hep mazeret, mazeret, arayınca kaçmak ve de sadece seçimden seçime el sıkmak…Sonrası…?… Sonrası yok. Var olan çöp…Sahillerde o güzelin denizde de çöpler…Plastik şişeler, poşetler, sigara izmaritleri, yemek artıkları, meyve kabukları, kirli havlular, elbiseler ve niceleri…Bende diyorum ki, Cuma günü namaza giden,30 gün oruç tutan bu halk mı..?
Sanırım en az şu kınadığımız ve içimizin hiç sinmediği arap bedevileri gibi olduk. Araba lastiklerinin macbiyerlerinin şişmesi ile oluşan görüntü, komik ötesi düşündürücü. Neden mi …Basit ,düşünün Ege de kaç adet sahillerde can kurtaran görevlisi var, şu beach clup ler de dahil ? Çeşmede mesela onca beach var- öyle diyorlar- kaçında sağlık odası, doktor, can kurtaran var ? Düşünseneze, adam sözde marina yapmış Çeşmeye.. İşletme belgesi yok.. Yani idaresi meşru değil…İkincisi marina alt yapı yok. Ne sağlık personeli, ne revir ya da sağlık odası ne de benzeri insan için yapılması gerekli tedbirler düzenlemesi..
Yok yok yok. Ama bu marinada marina hizmeti yok fakat dostlar yemek yeri çok.1 cola 20 tl. 1 hamburger 40 tl.Kim kime tutar yemek e oturtursa da, o kadar da fiyatlandırıp öper. Bu ara en ucuz beach girişi sadece 1 kişi olarak 40-45 tl. den başlıyor. Hani şu ellerde 5 ya da 4 model meşhur cep tel.ile devamlı ayak ta konuşan gençlerin gittiği sahillerdeki beach ler işte.. Gece de ayrı bir ambiansı var bu yerlerin.. Düşünün bu kazançlı sahil işletmeleri sezon sonu zarar beyan edip, vergi de vermiyorlar. Eh, böyle başa , böyle tarak misali bu olsa gerek. Sonra lokal sözde ve gözde pek bir becerikli turizmci ağalar derneklerinde derler ki, bu yıl şu kadar gemi gelecek ve gidecek. Laf ayrı, yaptırım ayrı.
Ben söze değil, olana itibar ederim. Hele bu ağalar birde derler ki, turizm için her fikir e kapımız açık.. Ben kargalara sordum, ne iş diye. Onlarda dediler ki, ağabey biz gülüyoruz bunlara, sen de gül geç….Yani arada bir gülmek de var.. Hani şeytana uysan daha neler yazarım ya, hadi uymayayım yine.. Zaten okuyan anlayacağını anladı bile..
Öyle ise bir özet yapayım Çeşmeye ait,15 yıl önce kendi halinde mütevazi bir sahil yeri olan burası, daha sonra sivrisinek, çöp, oto parksızlık, fahiş fiyatları, plansız yapılaşması,yaz maksimum seviyeli 24 saat gürültüsü, trafik çurçunası, pislik içindeki sahilleri – özel beachler hariç- ve de yerel yönetimlerin kontrolsüzlüğü ile keşmekeşliğin başkenti oldu. Düşünün 2 kişi burada bir normal altı- ucuz- sahil balıkçı rest.da balık yeseniz, aynı paraya 2 gün 1 gece sakız adasında gidiş geliş yol ve de vizeleriniz dahil hem de gece güzel ve şık bir yunan balık rest.da değil balık, yanında onlarca da deniz mahsülleri yersiniz. Sonrada denir ki, neden yunan adalarına milyonlarca turist gidiyor.. İşte bundan gidiyor..
Yunanlının ben kimseyi bilhassa balık sofrası için tabirince kazıkladığını görmedim,duymadım.Ama Çeşmede kim kimi tutarsa..
O kadar yani…Neyse…Devam..Evet…Devam..Neye devam ? Yere düşmeye devam…Yok canım geçmiş olsun diye aklınızdan geçirmeyin…Düşen koltuk idi…Zaten son 10 yıldan fazladır etkisiz idi, devrildi , korkarım tamir olmayacak gibi düştü..Hangi koltuk…Anladınız dostlar,Çankaya daki koltuk.
Ortalama rakkam ile ekmekçiler ile ona karşı olanlar sandık a gittiler ve de kılıçlarını çekip bir daha birbirlerine hamle yaptılar…
Uzaktan baktım düello tamam da,hani şahitler..O yaramazlarda % 26-27 düello alanına gitmeyen afacanlarmış.Rakkama bakın, korkunç uyarıcı..Ama dayatma düello da,dayatma kılıç ile o rakkam da düelloculara dayatır sonunda..Herkesin , her şahitliğinde sabrı var değil mi…Yarın bakın ne yeni senaryolar var..Tv.lerde ayrı, medyanın salatalıklarında ayrı.Bir ahkamlar,bir çok bilmeler sormayın..Suçluda kim mi, o şahitler her zaman ki gibi.Ahmakça düello edenler öyle mahsumki, şu ŞAHİTLER BİR GELSELERDİ DE DERLER HEP…O ata sözü,, şıracının şahiti bozacı diye..İşin normalinde alın size seçim, alın size dayatma, alın size netice..Kimse siyaset yapmasın..2002 de baykal efendi rte yi başbakan yaptı, bu bir ay önceside antalyadan emir verip, partisini 2.ci aday ortaya koymasına yine mani olup bu günkü seçimle de rte yi meşrulaştırdi.Sonrada sandık a gitmeyenler deyip,mikserliğe devam etmesin kimse.
O beğenmediğiniz,sizi her seçimde ikaz eden sandıksız %27 lik kitle ,2015 seçimleri için şimdiden erken uyarısını yaptı bile.Burada tek hassa olan şu bana göre…rte çk. ya çıktığında diğer seçimlere göre bu devlet imkanlarına rağmen 2 milyondan fazla oy kaybı ile orada yapacaklarından önce akp. yi ne yola koyacağının çıkmazı ile boçalayacaktır.Belkide çankaya akp.nin bitiş yeri olacaktır.Çünkü maalum akp.sadece molla değil, aynı zamanda anap,dy,dsp,eski mhp orjinli kimlikleri de bünyesinde muhafaza eder.
Muhalefet ne acıdırki, birbirinden kopuk bir seçim süreci yaşadığından sonunçuna da , başarısızlıklarına da katlanıp, ayrıca kendilerini de sorgulamak zorundadırlar.
Düşünün chp.genel başkanının şehrinde kazanamıyor….mhp.genel başkanının şehrinde de kazanamıyor. o halde çatı tam çöktü,geçmiş olsun bu ittifakında, birlikteliğinde. çözüm,muhalefet de her 2 partininde iç savunmasını yaparak,günahlarını ortaya koymaları ve de çözüm olarak bu genel başkanlarından bir an önce kurtulup,yeni ve aydın beyinli, mücadeleci daha genç bir jenerasyon ile tekrar yapılanmalarıdır..
Ama yapı şark a değil, muhasır medeniyet e dönük olmalıdır.Yoksa dostlar, bu devam şekli ile devam eden bir muhalefet 2015 de yerini başka partilere bırakmak zorunda kalacaktir. Siyasette sadislik yoktur..Siyasette beyin,ruh ile bütünlük ve de mücadele vardır..Ama sadece seçim e 2 ay kala değil…356 gün ve 24 saat mücadele gerek.Cumhuriyetimiz yıllarca süren savaşlar ve de yoğun maddi manevi mücadeleler sonu Atam önderliğinde TÜRK ULUSU ile kuruldu.Onu dış güçlerin köleliğinde bizlerinde kimseye peşkeş çekmeye ve bu mevcut tüm siyasilerinde çıkarlarına da teslim etmeye asla tahammülümüz yoktur. Biline ki, ya İstiklal, ya da Ölüm…Devam…Evet, devam..Neye değil, bu kez Cumhuriyetin gerçek sahipleri olarak milli kuvvada tekrar bağımsızlık mücadelesine devam.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….
Cumhuriyete sahip çıkacak bizleriz, haydi omuz omuz a mücadelemize…Ege den Akdeniz e ve Marmara ya,Trakya ya, Eskişehir e selam olsun..
Saygılarımla…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ArmaganTutun dedi ki:

    Yaşanılanları çok guzel kompozisyon etmiş satırlar.