ALTIN 768,80
DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Hafif Sağanak

Değişim Hikâyeleri: İletişim…Zeki KIVRAK

12.08.2014
1.167
A+
A-

Eskiden herşey çok daha kolay ve anlaşılabilirdi. Mesela, birbirine iki tel ile bağlı mikrofon ve hoparlör sistemi, buyrun size telefon. Tek ihtiyacımız, telefon ile görüştüğümüz kişi ile aramızda o iki telin irtibatını sağlayacak insanlar olmasıydı. Hoş, sonraları otomatikleştirme, yani aradaki insanlara ihtiyaç duymama adına o sistem bile çok karmaşıklaştı, ama orasını geçelim.
Bizler aslında inanılmaz şanslı bir kuşağız. Binlerce yıla sığdırılamayacak bir değişimi, dönüşümü kısacık bir ömre sığdırdık.
Çocukluğumuzda, bilim-kurgu yazarlarının bile hayal edemediği, o zamanlar ancak animasyon olarak isimlendirebileceğimiz bir yaşam biçimini, artık, görerek, duyarak, hissederek yaşıyoruz. Sanki gerçeküstü bir rüyada gibiyiz.
Bu haftadan başlayarak hayatın her alanında, (teknoloji, siyaset, ekonomi aklınıza ne gelirse) yaşantımızı derinden ve inanılmaz biçimde etkileyen bu değişim ve dönüşümlerle ilgili somut şeyler anlatmaya başlayacağım. Bu haftaki hikâyemizin adı “İletişim” olsun.
Internet ‘te hiç görüntülü görüşme yaptınız mı? Diyelim, ABD deki yakınınız ile bir SKYPE görüşmesi. İlk bakışta hepimizin artık kanıksadığı bir olay. Altı üstü görüntülü bir telefon konuşması. Her iki teknoloji de epeyce eskidiği için garipsenecek bir şey yok gibi. Telefon geçen yüzyıl başından, televizyon ise geçen yüzyılın ortalarından beri yaşamımızda.
Ancak basit görünen bu tür bir görüşmenin altında, aslında inanılması güç bir teknolojik dönüşüm hikayesi yatıyor. Basitleşterek özetlemeye çalışacağım, bakalım bana her seferinde “nasıl yani? “ dedirten olay, sizi de hayretlere düşürecek mi. Çünkü sadece masallarda rastlanabilecek bir olaylar dizisinden bahsediyorum.
Gelelim hikâyemize. Bilgisayardaki kamera ve mikrofonun algıladığı görüntü ve ses sinyalleri dijital dönüştürücüde sayılara çevrilir ve birkaç milisaniyelik bölümler halinde paketlenir. Her bir paket, ‘1’ ve ‘0’ lardan oluşan uzunca bir sayı dizisidir. Yalnız, paketteki sayıların belirli bir sıra içerisinde belirli bir adrese teslim edilmesi gerektiğini ve tesellüm kontrolü vs. gibi bir takım ek işlemlere tabi olduğunu unutmayın. Bu paketleri gözünüzde canlandırabilmek için aklıma getirebildiğim tek örnek bildiğimiz yük katarları.
Katarın en başında, lokomotif, onun arkasında her türlü varış-çıkış bilgilerinin yer aldığı idare vagonu, sırası ile yük vagonları ve en sonda da katar sonu idare/kontrol vagonu. (Katar adrese vardığında bütün vagonların sırası ile ve eksiksiz teslim edildiğini kontrol etmek üzere)
Katar yola çıktığında hangi yolları takip edeceğini bilmez. Elinde sadece kalkış ve varış istasyonlarının adresi vardır. Varış adresine vardığını da bilemez. Varıştaki istasyon şefi uyanık olup ‘ooo… bizim katar geldi’ diyerek katarı hemen boşaltma rampasına çekmesi gerek.
Çıkış ve Varış istasyonları arasında ise milyonlarca alternatif yol ve kesişim noktaları, demiryolcu tabiri ile ‘makaslar’ bulunmaktadır (Bilgisayarcılar nedense bu noktalara ‘Router’ derler.) Her bir kesişim noktası sadece en yakındaki kesişim noktalarının bilgilerine sahiptir. Geçmişteki trafik bilgileri ve yolun müsaitliğine göre (bazen bu kesişim noktalarından bir veya bir kaçı devre dışı kalabilir) gelen katarı çevresindeki bir başka kesişim noktasına yönlendirir. Ve bu şekilde dolaşa dolaşa, katarın yolu bir şekilde varış istasyonundan geçer ve istasyon şefinin mahareti ile kendisini yük boşaltma peronunda bulur.
Bu noktada, katarın son vagonundaki memurlar işin içine girer ve vagonları tek tek kontrol ettikten sonra ve sırası ile müşteriye teslim eder.
Olayın en ilginç yanı ise, katarların her seferinde aynı güzergahı izlemek zorunda kalmamaları. Düşünün, birkaç dakikalık bir video görüşmesinde hazırlanan katar sayısı milyonlarcadır. Ve bu katarlar, aradaki kesişim noktalarındaki bilgilere bağlı olarak, her birisi çok değişik istasyonlardan geçerek varış noktasına ulaşabilir. Mesela İzmir ile Boston arasındaki bir görüşmenin bilgilerini taşıyan paketlerin her birisi dünyanın değişik şehirlerinden, ve bu şehirlerin değişik semtlerinden geçmek zorunda kalabilir.
Varış noktasında bu paketlerin her birisi ilk çıkıştaki sıra ile alıcıya ulaştırılır ve bir dönüştürücü aracılığı ile bildiğimiz elektrik sinyallerine çevrilerek ekran ve hoparlöre verilir. Ve, bu sıra ile yapılan bu işlemler bize normal ve basit bir video görüşmesi olarak yansır. Hikâyemizin mutlu sonu.
Tabi arada katarların bazıları yolunu bir türlü bulamaz, bir yerlerde kaybolur ya da devrilebilir. Ama bu katarın içerdiği bilgi çok kısa bir süreyi kapsadığı için biz bunu çoğu zaman hissetmez veya kısa bir kesinti-kopukluk olarak algılarız.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.