ALTIN 499,73
DOLAR 8,3250
EURO 9,7257
BIST 1.127
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Gök Gürültülü

Daha Derin Çevrecilik Nasıl Olur

22.04.2015
1.263
A+
A-

Çevre Gönüllüleri Hareketi, 15 Nisan günü, İzmir’de, Alaettin Hacımüezzin başkanlığında toplandı.
Toplantıda; Hareketin tabandan örgütlenme potansiyelini tekrar geliştirmek, Çevresel eğitimi zorunlu müfredata ekletmek, Basın ve medyayı daha iyi kullanmak, Küresel çevresel zorluklarla mücadele etmek konulu 4 ana madde görüşüldü.
Toplantıda konuşan Başkan Hacımüezzin; “Eric Assadourian diyor ki: “Çevresel, sosyal ve manevi krizlerle savaşmak için;
Davranışlarımıza rehberlik edecek ve gezegenimizin yeniden canlanmasına yardımcı olacak bir dizi prensip için eko-felsefe oluşturmamız gerekiyor. Fakat çevreciler kısa vadeli ve sığ kampanya hedeflerine odaklandılar.(…)Çevreci grupların üyelerini bağış istemek-seçim ve imza toplamak-belli bir politik adayı desteklemek ya da yerel bir protestoda yer almak gibi yüzeysel aktivitelere sevk etmeye devam ettiler.Fakat hareketin içinde nadir de olsa imeceli yemekler düzenlemek-zafer ve umut hikayeleriyle dolu haftalık toplantılar yapmak gibi daha derin fırsatları kovalayanlar da oldu.
Hem insan nüfusunun hem de Dünyaya etkisinin azalması bazı rahatsız edici soruları da gündeme getirebilir. Mesela insanların sınırsız üreme ve tüketme özgürlüğüne, tamamen saygı duyarak, sürdürülebilir bir medeniyete sahip olabilir miyiz? Ancak bu sınırlarla uğraşmamak belki de daha çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Fakat bunun gerçekleşmesi için çevrecilerin üyeleri arasında topluluk oluşturarak ve bu felsefeyi başka toplumlara da yayacak mekanizmaları oluşturması gerekmektedir.”
BİZDE ÇEVRECİLİK NASIL DERİNLEŞTİRİLİR?
Worldwatch Enstitüsü’nün “Kültürleri değiştirme Projesi” Direktörü olan Eric Assodourian daha derin çevrecilik için kendi ülkesinde yapılması gerekenleri sıralamış; biz de kendi koşullarımıza göre konuya baktık. Buna göre; Devletin yapması gereken acil konu bizce; İlk 8 yıllık eğitimde devlet okullarında -ABD, Brezilya, Şili, Küba gibi 100 den fazla ülkede olduğu üzere- bedelsiz öğlen yemeği vermek.
Okulda ve okul sonrası dönemde de diğer birçok ülkede yaygın olarak gördüğümüz kitap okuma alışkanlığının aşılanması. 4.7 yıllık kişi başına düşen öğrenim seviyesini gelişmiş ülkeler gibi 12 yıla çıkartmak.
Mali kaynak nasıl bulunabilir? Mali uzmanlar “Gelişme için tasarruf şart” derler. Öncelikle Devlet tasarrufu sayesinde bu durumun Güney Kore ve Finlandiya seviyesine çıkmasını dileriz. Acaba bir gün zorunlu müfredata çevresel eğitim, felsefe ve eko-felsefe konularını koydurabilir miyiz?.
Çevreci olarak yıllardır birbirimizle dayanışma içindeyken Din gözetmedik,mezhep sorgulamadık, içimize katılanların etnisitesini merak etmedik,diploma aramadık,kent kökenini bilmeyi düşünmedik,ve bütün bunları ilkelerimiz olarak “Çevre Gönüllüleri Hareketi” grubumuzun facebook’taki sayfamıza baş duyuru olarak koyduk. Laik -demokrat birlikte karar verme geleneği edindik. Parti adı anmadık. Doğayı emanet olarak gördük; ihanet edenlere de karşı durduk. Çevre için hep bilimsel verileri kullandık. Her yaş için eğitim verdik. Bildiri yayınladık-kitap özetleri yayınladık-Bilgi Notları yayınladık. Her buluşmada az-çok demedik imeceli bir dayanışma yaşadık. Ayda iki kez toplantı yapıyoruz.
İnsanlığın ortak mirasını savunmak suç oldu; bazı Kurumlar bizi kale almadılar; çevre disiplinine uymayan kimi teşebbüs erbabı, bizleri “yalancılıkla” suçladı. 01.02.2009 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren katma değer vergisinin temel tebliğinde altın, gümüş platin ile ilgili arama işletme, zenginleştirme ve rafinaj faaliyetlerinden KDV alınmamasına yönelik işleme karşı dava açılmıştır; ancak bırakalım işlemin iptalini, dava reddedildiği gibi davacı çevreciler aleyhine 3.000-TL karşı vekalet ücretine hükmedilmiştir. Bizde, çevrecilerin, görünüyor ki işi zor.
Sesimizi duyurduk duyuramadık. Nasıl daha derin etkileyebiliriz toplumu? Tüketim-kirlilik-egoizm nasıl önlenebilir? Eğitim, sağlık, ulaşım, konut, nüfus artışı, elektrik enerjisi, tarım ve orman arazilerini yapı ve mülkiyet bakımından koruma ve verimli kılma kimin elinde? Bıkmadan usanmadan dünya uygulamalarını nakletmek!
Bilimsel bulguların işaretine dayalı bilinç sayesinde toplum; bir gün YASAMA ORGANINA zorunlu ışık olabilir…
Çevrecileri içine sindiremeyenlere deriz ki: düzene şekil verecek toplumun algısı ve bilincidir. Bu dar ve uzun yolda çevrecilerin uğraşları, dileyelim ki akıllara akıl verir.” dedi.

Çevre Gönüllüleri Hareketi Adına Alaettin Hacımüezzin , Merih Yücel

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.