ALTIN 457,15
DOLAR 8,1553
EURO 9,7014
BIST 1.423
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30 °C
Parçalı Bulutlu

CORONA EKONOMİSİ

Ekonomi ile karışık son bir Corona yazısı yazıyorum,  ondan sonra artık bu safhayı en azından kendi zihnimde kapatıp yola devam. Her hekim Corona yazarı oldu daha fazla verebileceğim de bir şey yok.

Yüzde 30 dünya çapında ücret kısıtlaması olacak (veya Enflasyona denk artış olmayacak). 2 senede ancak bu beladan sıyrılacağız.

Akut süre daha 4-5 hafta kadar sürecek.  Acı bir süreçten geçeceğiz. Güvenilir haber almak da zorlaşacak. ABD de bir hastane tedbirli davranıp 6 aylık stok yapmış ve bu stok kriz patlayınca, bir haftada erimiş.

Ondan sonra canlanma çabaları şekillenecek. Öpüşmek, sarılmak, el sıkışmaktan vaz geçeceğiz.

Trump bence çok da haksız değil ekonomi açısından “tedavi hastalıktan kötü olmamalı” derken. Paskalya’da kiliselerin dolu olacağı konusunda ise hayal görüyor .

“65 yaş üstünü tecrit” bir sürü yanlış anlamaya neden oldu ise de çok doğru bir karar. Sıkı yönetim değil kardeşler, kendini izole edip korumaya almak.

Trump’un  tekrar seçilme şansı yüksek, eğer Biden karşısına çıkarsa.

Nasıl 65 yaş üstü haksızca dışlandı hissediyorsa kendisini, ekonomi bir şekilde canlanmazsa, Trumpvari düşünmezsen   %30 alt gelir düzeyini tehlikeye atacağız  bu krizde.  Seçim bir şekilde böyle.

İnsanlar eşit değil ve hayaller ne olursa olsun eşit de olmayacaklar.  Bir-bir buçuk  yıl içinde   aşı da bulunacak. Ölenler tabii kısmen Corona’dan ölmüyor, olan rahatsızlıklar diğer grip epidemilerinde olduğu gibi virüs nedeni ile raydan çıkması nedeni ile ölüyorlar. Bu salgın ülkelerin sağlık sistemlerinin de bir sınavı. Tabii rakamlar gizlenmez ise. Testlerin özel laboratuarlarda da yapılması gerek! Maske ve el yıkamak mühim. Gereken süre  iki kez “dandini dandini dasdana, danalar girmiş bostana, kov bostancı danayı, yemesin lahanayı” söylenecek süre. Moral de verir.

65 yaş üstünün “hastalık beni yakalayacak hissini” çok iyi anlıyorum. Hissiniz böyle ise evde kalın, dikkat edin. Bir tıbbiye talebesi olarak insan ölümle daha dostça bir ilişki kurmayı öğreniyor. 23 yaşında prostat okurken prostat kanseri oldum sandım, sonra 24 yaşında beyin tümörü, hayalimde okuduğumdan etkilenip.  O hisler geçiyor ve ölen ölüyor, kalan kalıyor.

Genç hayranlığı ve özentisi devri de bitecektir bu kapsamda. Bir pazarlama taktiği idi, bazı yontulmamış genç bu işi sahi sandı. Gencin de kafası çalışan, kendisi çalışmaya hazır olan yüzde kabaca yirmi, yaşlısında da. Yoktur birbirimizden farkımız.  Hıyaran da hep çoğunlukta kalacaktır.

Umuyorum mega servetler bu ekonomik krizden sonra en azından daha ciddi bir miras vergisi ile karşılaşacaklardır. Kendi kazanan milyarderler umarım fazla hedef olmazlar, onlar ekonomide lokomotif olan gerekli bireyler.

Toplumun big data ile idaresi artacak. Umarım hür seçim kazanımı, geçici olarak bile olsa insanlığın  elinden gitmez.

Bilim bu  salgın ve diğer hastalıklar konusunda güzel şeyler yaratılmasına yol açacak. Şahsen ben bundan kırk küsur yıl önce hava ve su dezenfeksiyonunda yaptığım çalışmalar durup durup tekrar ilgi gördüğü için faal ve genç bir nesle devredebildim. Maltepe Univ. de Kuantum ve Elektronik laboratuvarında  bir corona ışın kalkanı veya bariyeri yapmak için çabalıyorlar. Umarım başarılı olurlar, olabilecek uyduruk taklitlerden ürküp yılmazlar. Yanıltıcı basın kampanyaları yapmazlar.  

Diyaliz makinaları yetersiz sayıda  olduğu için 70 li yıllarda makinaya girecek hastaları da Bonn’da  seçtik. Ama yaş tabii tek kriter değildi, ilerde de olmayacak. O neden ile rahat olun yaşıtlarım.

Toplumda en zorlanan kesim de rahat olsun, çalışan kazanacak.  İnsanlık falan ölmeyecek, hep olduğu gibi devam edecek. Uyanıklar, saf kalpliler hep olacak. Birini diğerinden daha kolay ayırt etmek için modern iletişimin de faydası olacak tabii.

 Şubat ayında sınırlarda ateş ölçülebilir ve hastaların tecridi başlayabilirdi. 24 Şubattan beri bu konuda yazdım. 

Mart başından itibaren geniş test uygulaması özel sektörce de yapılmalıydı. Belki okul tatili ve eve kapanma bir veya 2 hafta daha erken olurdu ve doğal olarak daha kolay atlatırdık. Bunlar anlamlı bir fark yaratabilirdi.  İran bir tarafta İtalya diğer tarafta iken değerli vakit kaybettik. Genelde tüm dünyada ve ülkemizde yapılanlar iyi; ülkemizde nasıl daha iyi olabilirdi konusunu kısaca not etmek ise tabii vatan borcu. 

 Mesafe tutun! En az 3 adım. El yıkayın! Maske takın, yoksa evde maske yapın. Başarıyla atlatacağız!

MAHMUT TOLON NİSAN 2020

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.