ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’ndaki kriz aşıldı mı?

26.11.2014
1.345
A+
A-
Reklam

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’ndaki kriz aşıldı mı?

Başkanının bölgeyi ve bölge insanını yeterince tanımaması nedeniyle çiftçilerin büyük sorun yaşadığı Seferihisar Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’ndaki probleme İlçe Kaymakamı Resul Çelik ve Belediye Başkanı Tunç Soyer birlikte el attılar. Sorunların çözümü amacıyla düzenlenen toplantıdan herkesin görevini yerine getirmesi konusunda karşılıklı ‘taahhüt’ çıktı.

Seferihisar Belediyesi Kültür Merkezi’nde Çitçi Malları Koruma Başkanı, mahalleye dönüşen köylerin muhtarları ve üreticilerle düzenlenen toplantıda konu enine boyuna tartışıldı. Toplantıda konuşan muhtarlar ve üreticiler, koruma ücreti ödemeyen çiftçilerin icraya verildiğini belirterek, ”Oysa ortada faal bir koruma başkanlığı yok. Zeytinlerimiz çalınıyor. Geceleri mandalina bahçelerimize giriliyor. İlkbaharda da ekinlerimize hayvan sokuluyor. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı önce bizim mahsullerimizi korusun, ondan sonra koruma ücreti istemeye yüzü olsun” dediler.

SİSTEM ÇALIŞMALI
Sorunun koruma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştırılmamasından kaynaklandığını ifade eden Kaymakam Resul Çelik, ”Biz devletin ilçedeki en yetkili makamı olarak; halkın dilek, istek ve temennilerini dinlemek ve bunların ilgili kurumlarca yerine getirilmesini sağlamakla yükümlüyüz. Bu toplantıyı da aynı düşünce ile gerçekleştirdik. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nda önce aksayan sistemi çalıştırmamız gerekir.
Başkanlığın öncelikli görevi, gerek ziraat, gerekse hayvancılık yönünden ilgi alanına giren tüm konularda dengeyi sağlamaktır. Tarım alanlarının su ihtiyacının karşılanmasından arkların bakım ve temizliğine, çiftçinin ürününün hırsızlık ve hayvan zararlarından korunmasından bekçi görevlendirilmesine kadar ziraatın her aşamasında başkanlığın görevi vardır. Bu da muhtarlarla, üreticilerle diyalog kurularak sağlanır” diye konuştu.

Seferihisar Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, muhtarlar, üreticiler, Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Kaymakam Resul Çelik katıldı.
Tarla ve bahçelerin farklı büyüklüklerde olduğunu, koruma ücretinin de buna göre belirlenmesi gerektiğini kaydeden Çelik, ”Çiftçi Malları Koruma Başkanımızın önce köylere gidip kendini tanıtması, korunacak arazilerin sahipleri ile görüşmesi, bahçelerin korunması için bekçi görevlendirmesi şart. Tahsilata geçmek için bu aşamaların tamamlanması gerekiyor. Kimse ile iletişime geçmeden icraya başvurmak sorunu çözmez, yarayı derinleştirir” dedi.
Başkan Soyer ise, Seferihisar’da bütün sorunları karşılıklı anlayış içinde çözmeyi temel ilke edindiklerini, Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı görev alanına giren konulara da bu çerçevede baktıklarını kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı üreticilerle diyaloğu geliştirerek karar alma, çiftçiler de koruma ücretlerini ödeme konusunda karşılıklı taahhütte bulundular.

Vatandaşlardan gelen her sorunla yakından ilgilenen Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Çiftçi Malları’ndaki sorunun çözümü konusunda da ağırlığını koydu.

DEVLET İÇİNDE DEVLET
Köylerin mahalleye dönüştürülmesinden sonra başkanını Belediye Meclisi’nin belirlediği Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, devlet içinde devlet gibi çalışıyor. Gelirini, giderini kendisi karşılayan kurum koruma ücretini kendisi belirleyip tahsil ediyor. Silahlı kolluk kuvveti çalıştırıp bunların ücretini ödeyebiliyor. Çiftçi zararlarının tespiti ve zarara sebep olanlara ödetilmesi konusunda mahkeme gibi hüküm verebiliyor. Alacakların ve zararların tahsili konusunda hayvan alıkoyma veya icraya başvurma yetkisi de bulunuyor.
Toplantıdan sonra düşüncelerini dile getiren bahçe sahipleri “Asıl sorun kurumun başına ve yönetimine bölgede tanınmayan isimlerin atanmasından kaynaklandığını, köylüyü, tarım ile uğraşan ve sürü sahiplerini tanımayan yöneticilerle bu sorun aşılamaz. Bu görevi üstlenenler bölge üreticisini. hayvan sahiplerini tanımalı, bu kurum uzaklardan yönetilemez ” şeklinde konuştular.
Kaynak:Seferihisar.com

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.