ALTIN 457,15
DOLAR 8,1553
EURO 9,7014
BIST 1.423
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30 °C
Parçalı Bulutlu

ÇEVRESEL MUHASEBE

Çevresel Bozulmaya Neden Olunmasına Karşılık  Dünya, iklim değişikliği nedeniyle bir hummaya yakalanmış durumdadır. Bugün insanlık katı bir seçimle karşı karşıya:

Son yıllarda bulunan “Dev virüsler” bilim dünyasını bile şaşırtıyor ve çeşitli felaket senaryolarına konu oluyor.

Giderek daha fazla bilimsel araştırma, hava sıcaklığında küçük artışların, dönüşü olmayan ve zıvanadan çıkacak etkilere yol açabileceğine işaret ediyor – örneğin Grönland’ daki buz katmanları hızla eriyebilir, okyanusun altındaki ve sürekli donmuş toprak tabakasında hapsolan metan serbest kalabilir ve felaket boyutlarına dönüşecek bir iklim değişikliği sürecini başlatabilir.

İklim ve sağlık bilimciler, küresel ısınma sonucunda ortaya çıkan bakteri büyüklüğünde hatta daha büyük olan virüslerin sayısının artacağını ve gelecekte insanları tehdit edeceğini söylüyor.

 Bazı uzmanlara göre, yüzyıllardır buzulların altında bulunan ancak küresel ısınma ile dünyaya yayılacak olan dev virüsler insanlığın sonunu getirebilir.

Küresel ısınma su kaynaklarını da etkileyecek”                                       “Küresel ısınma yerel canlı türlerinin yarısını yok edebilir”

İnsanoğlunu bekleyen felaketin ayak sesleri ciddi tedirginlikler yaratıyor.

Küresel ısınma; iklimi, mevsimleri, çevreyi değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor. İnsan eliyle yaratılan bu durum, diğer canlılarla birlikte insanoğlunun da metabolizmasını ve yaşam şeklini etkiliyor.

Bilim insanlarına göre, dünya yine de iyi günlerini yaşıyor çünkü gelecekte küresel ısınmanın sonuçları çok daha kötü ve yıkıcı olabilir.

‘iklim değişikliği, buzul/permafrost erimesi ve virüsler’ bağlamında yapılan bilimsel çalışma sayısının giderek arttığı görülebiliyor.

Rus bilimcilerin 30 bin yıllık (son buzul çağından –Würm- kalma) Sibirya permafrostunda inceledikleri eski ve büyük bir virüs hakkındadır. Bu çalışmada, Matthieu Legendre ve ekibi, Pithovirus sibericum adını verdikleri 30 bin yıllık ‘dev’ bir virüsün varlığını keşfettiler.

Bu konuyla ilgili çok sayıda öngörü var, bunlardan biri de insanların başına ciddi sorunlar açabilecek olan “dev virüsler.”

 Buna göre Permafrost, yani binlerce yıldır donmuş durumda olan topraklarda saklı olan virüsler ve bakteriler, küresel ısınma ile birlikte açığa çıkabilir, insanlığın sonunu getirebilir.

“Bu virüslerin tek hücreli amip benzeri canlıları ve belki sürüngenleri infekte edebileceği söylenmekte.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Hocamız Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Murat Türkeş, bu konudaki uluslararası çalışmalara dikkat çekerek şunları söyledi: 

“Evet, iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerini çalışan ve sayıları gittikçe artan halk sağlığı uzmanları ile tıp ve iklim bilimciler, buzulların, özellikle de permafrost topraklarda saklı virüslerin ve bakterilerin, küresel ısınma sonucunda açığa çıkarak insanlığın geleceğini tehdit edeceği”ni söylüyor.

“Permafrost Topraklar Kararlı Bir Canlı Saklanma Ortamıdır”

‘Eski permafrost toprak katmanları, geçmişte küresel salgın hastalıklara yol açmış olanlar dahil, oksijensiz ve karanlık bir ortam yaratarak hastalık yapıcı (patojen) virüslerin korunup saklanmasına ortam sağlamış olabilir’ şeklinde özetlemek mümkün.

Yaklaşık 2.6 milyon yıl sürdüğü kabul edilen 4. zamandaki (Kuvaterner) son buzul çağını ve öncesini de dikkate aldığımızda, onbinlerce yıldır bakteri ve virüsler için oldukça kararlı bir canlı saklanma ortamı olan permafrost topraklar hızla eriyebilecektir.

Küresel ısınma sonucunda olabileceklere kafa yoranların sayısı her geçen gün artıyor. Prof. Türkeş  konuyla ilgili yapılmış ve yayımlanmış bilimsel çalışmaların da aynı şekilde arttığını söylüyor ve 2014 yılında bulunan 30 bin yıl yaşındaki dev virüs Pithovirus Sibericum’a dikkat çekiyor.

***

Dünya Sağlık Örgütü: “İklim değişikliği ise özellikle bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların özelliklerini değiştirerek enfeksiyon hastalıklarının artmasına ve şekil değiştirmesine neden olabiliyor.”

Küresel ısınma bakteri ve virüslerin yapısını farklılaştırıyor

İklim değişikliğinin sağlık üzerinde dolaylı etkileri vardır;

Gözlem sonuçlarına göre; vektör (enfeksiyon yoluyla kene, sivrisinek ve pire gibi haşerelerden insanlara kan emilmesi yoluyla hastalık yayılması), su, yiyecek ve hayvan yoluyla bulaşan hastalıkların, alanlarının dağılımların ve tekrar edilmelerinin belirleyicisi hava ve iklimdir. 

Grip (Influenza);İnsandan insan geçmeyen domuz, ördek vb. hayvanlar yoluyla bulaşan grip virüsü(H3N2,H1N1) nün yoğunluğu ve şiddeti hava ve iklim şartlarına göre değişiklik

göstermektedir. Soğuk hava tek başına zatürre ve gribin (dolayısıyla kış ölümlerinin) nedeni değildir ancak tetikleyicisidir

   Yiyecek ve suyoluyla oluşan (mikrop veya virüs) hastalıkların çoğunun taşınması ağız-ve dışkı yoluyla olmaktadır. 

İklim, virüs ve mikropların oluşmasını, sabit kalmasını, yaşamını devam ettirmesini ve taşınmasını direk olarak etkilemektedir.

 Örneğin yiyecek kaynaklı hastalıkların çoğu taze yetişen ürünlerden geçmektedir. Fırtına ve seller sonucunda yabani ve çiftlik hayvanları atıkları yiyeceklere karışmakta ve kirletmektedir (özellikle yeşil yapraklılar ve domates gibi) İklimin ve çevrenin değişimi, virüs ve mikropların taşınmasını, Ekolojiyi ve bitkisel ve hayvansal üretim alanlarını etkilemektedir.

Virüslerin yayılımı (enfeksiyon dağılımı) ile sıcaklık arasında henüz orantısal bir ilişki tanımlanamasa da ABD ve birçok  Avrupa ülkesinde sıcaklıklarda pik durumlarla, mikrobik (salmonellosis) klinik müracaatları arasında paralellik görülmektedir. Önemli virüslerin (enteroviruses, rotaviruses, hepatitis A virus and norovirus) çoğu da salgın hastalıklarla,  su ve yiyecek yoluyla yayılmaktadır.  

Akademik Derleme

MELEK SEVİL İRENGÜL 04.05.2020

URLA

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.