ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Çevre ve Güvenli Gıda -Merih Yücel-

16.10.2013
1.438
A+
A-

Çevre ve Güvenli Gıda

Çevre: Tüm canlıların yaşam olaylarını sürdürdükleri doğal ortamlardır. Bizim dışımızda olan her şeydir.

Canlı ve cansız varlıkların sorunsuz birlikte yaşadıkları, birbirleri ile madde alış-verişi içinde oldukları çevreye de “Eko sistem” denir.

Çevre hakkı Anayasamızın 56. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre: “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir.”

Doğal döngüsünde doğa kendini devamlı temizler ve yeniler. Onun çöpü yoktur. Bir gurup canlının artığı, başka bir gurup canlının gereksinimlerini oluşturur. Üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardan oluşan canlı gurupları, birbirlerinin artan ürünleriyle bazen de çöpleri ile beslenir, büyür ve çoğalırlar.

Sağlıklı bir yaşam: Sağlıklı bir çevrede: Havası, suyu, toprağı ve besinleri temiz bir çevrede yaşamakla gerçekleşir. Bu kural bütün yaşam formları için geçerlidir.

16 Ekim: Dünya Gıda Günüdür. Günün anlamı: Dünyadaki her bireyin, temiz, ucuz , temiz ve güvenilir gıdaya ulaşmasını amaçlar.

Gıda Güvenliği: Gıdanın üretiminden başlayarak, taşınması, depolanması, tüketiciye ulaşımına kadar geçen sürede tüm olumsuz çevresel etkilerden gıdayı korumayı ve besin değerini kaybetmemiş gıda maddesi üretimini ve halka ulaşımını öngörür.

FAO (Dünya Tarım ve Gıda Örgütü) ve WHO (Dünya Sağlık Ögütü ): 2008 yılında birlikte hazırladıkları rapor, dünyada büyük ses getirmiştir. Bu rapor: Endüstriyel tarıma karşı olduklarını, organik tarıma önem verilmesini ve küçük çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söylerken, kimyasal tarım ve tohumların patentlenmesine savaş açıyordu. Bu raporun pek çok ülkenin siyasetine girdiği belirtiliyor.

Bu iki kurumun görüşleri umarım hedefine ulaşır da, halk güvenilir ve ucuz gıdaya ulaşır.

Gıda için olumsuz çevresel etkiler:

Biyolojik kirleticiler: Bakteri ve mantar toksinleri: İshal, hepatit, tifo gibi pek çok tehlikeli hastalığa neden olabilirler. Kimyasal kirleticiler: Civa, kadmiyum, kurşun, arsenik gibi ağır metaler. Gıda katkı maddeleri: tad vericiler, nitratlar Tarımda kullanılan ilaç ve zehirler, maden eldesi, endüstriyel işlevler sonucu oluşan zehirler, evsel atıklarla doğaya karışan ilaç ve deterjanlar hava, su ve toprak aracılığı ile bitki ve hayvanlara ulaşmakta ve gıdaları kirletmektedir.

Fiziksel kirleticiler: Gıdaya karışan saç, tırnak, cam, metalgibi görünen kirleticilerin yanında, görülemeyen radyoaktivite gibi tehlikeli ışınımlardır.

Bütün kirleticiler besinlerle canlı vücuduna geçip, anında veya zamanla hastalık ve ölümlere neden olurlar.

Besinler organizmanın yaşamsal işlevlerini yerine getirmesini sağlar. Vücudun yapı malzemelerini, enzimlerini, hormonlarını ve yakıtını oluşturur. Vücudumuz onları, sindirim sistemimizle işler, kanla bütün hücrelerimize dağıtır, hücrelerimizde de; bizim yaşamda kalmamızı sağlayacak nitelikteki işlemleri devam ettirirler. O nedenle temiz ve güvenilir gıda, sağlıklı yaşam demektir.

Bunu unutmayalım.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.