ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Çeşme’nin Suyu Risk Altında

03.07.2014
1.377
A+
A-
Çeşme’nin Suyu Risk Altında
Reklam

İzmir’in gözde ilçesi Çeşme’nin bu kez suyu tehlikeye girdi. Balık ve orkinos çiftlikleri ile kontrolsüz açılan taş ocakları ile mücadele eden Yarımada’nın su ihtiyacını karşılayan Kutlu Aktaş Barajı’nın koruma mesafesindeki alana yeni taş ocağı izni verildi. Alaçatı Beldesi Germiyan Köyü’nde üçüncü olan izin 27 hektarlık alanı kapsarken bölgeden yılda 300 bin ton kalker çıkartılması planlanıyor.

Bölge halkı, muhtar Şadan Kaya öncülüğünde bir araya gelirken Valiliğin verdiği Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı mahkemeye taşınmıştı. Köylüler, ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesini isterken yargılamanın duruşmalı yapılmasını talep etti. Resmi kayıtlarda “Ali Tekin Kalker Kırma Eleme Tesisi” olarak geçen izin ile ilgili birçok gerekçe sıralandı.

Zeytincilik yapılan bölgede, kalker ocağının bulunduğu mera olan sahada koyun ve keçi sürülerini otlatılırken hayvancılıkla geçinen üretici ve çiftçilerin bulunduğu ifade edildi. Köyde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde kayıtlı, 1348 adet küçükbaş (koyun, keçi) 241 adet de büyükbaş hayvanın bulunduğu belirtildi.

İŞTE GEREKÇELER
– Tesisin kurulması öngörülen alan, hem Germiyan hem de Reisdere Köylerinin merasıdır. Yörede zeytin tarımı yapılmaktadır. Germiyan Köyü’nün, güney doğusunda, 2008 den beri beri, Niyazi Ersoy ve Oğulları Şirketine ait Kalker Kırma ve eleme tesisine karşı davalar açılmış, ÇED Olumlu kararları ve GSM ruhsatları yine müvekkillerce açılan davalarla iptal edilmiştir.

– DSİ kurum görüşünde, tesisin Kutlu Aktaş Barajı uzun mesafeli koruma alanı içerisinde kaldığından, söz konusu faaliyet ile ilgili olarak, ‘barajın işletmesinden sorumlu ilgili idarenin görüşü alınmalıdır’ denilmiş olmasına rağmen, proje tanıtım dosyasında böyle bir görüş yer almamıştır.

-Proje sahası içerisinden, Beledcin Deresi ve yan kollarının doğal yatakları korunmalıdır. Korumaya yönelik hiçbir önlem alınmamış, nelerin yapılacağı belirtilmemiştir.

-Bölgede su kaynağı yoktur. Bu sebeple Kutlu Aktaş İçme ve Kullanma Suyu amaçlı baraj yapılmıştır. Baraja su temin rezervuarında, projeye konu kirletici ve engelleyici faaliyet sebebiyle, bölgede susuzluğa neden olacaktır. Ayrıca, suyun bu kadar kıt ve değerli olduğu, tesisten oluşacak tozumanın bastırılmasında kullanılacak suyun nereden ve ne şekilde temin edileceğine ilişkin doğru ve yeterli bilgi yoktur. Bu tesis için günde 174 ton yani 6 tanker su ihtiyacı raporda belirtilmiş ancak bu kadar suyun temini, mümkün değildir.

-Tesisten gerek patlatma sırasında ve gerekse ocaktan çıkan kalkerin, kırılıp elenmesi, stoklama, kamyonlara yüklenmesi ve nakliyesi sırasında çıkacak tozluluğun, alınacak tedbirler ile tamamen veya kabul edilebilir değerlere çekilmesi mümkün değildir. Bu sebeple, Projenin ve tesisin, tozuma etkisi en önemlidir. Bunların hesaplanmasında, Çeşme Meteoroloji istasyonu verileri ve yerinde uzun süre gözlem yapmak yerine, alakasız ve çok uzaktaki Selçuk İstasyonu verilerinin esas alınması, proje tanıtım dosyasının ne kadar gelişi güzel hazırlandığının en bariz kanıtıdır. İşlem, eksik, ilgisiz bilgi ve belgelere dayandırılarak oluşturulmuştur.

– Kurum görüşünde, sahanın 1.derece yangına hassas bölgede olduğu belirtildiği halde, yangının sadece şerit oluşturulması ile engellenebileceği düşünülemez. Burada da su önem kazanmaktadır. Yangını söndürmek için Kutlu Aktaş İçme ve Kullanma Suyu Barajı’nın suyu mu kullanılacaktır. Bu hususta da bilimsel veri ve mevcut kaynakların gözetildiği bir projelendirme yoktur.

ÇARESİZİZ YARDIM EDİN
Uzun yıllardır bölgede yaşanan sorunlarla mücadele eden Germiyan Köyü Muhtarı Şadan Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’nden yardım istedi. Kentin içme suyunun tehlikeye girdiğini belirten Kaya, “Barajı besleyen derelerin ortalarında tesisler açılıyor. Artık mücadele edecek gücümüz kalmadı. Bizi tehdit eden şirket sahipleri köylüyü dinlemiyor. Ankara’dan alınan kararlar burada uygulanıyor. Belediyelerin destek olmasını istiyoruz. Köylünün dava açacak maddi durumu bile yok. Her gün yeni bir karar ile karşılaşıyoruz. Bu meselenin acil masaya yatırılması lazım” dedi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.