ALTIN 461,55
DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 20 °C
Çok Bulutlu

Çeşme otobanın çevresinde yeni imar adaları oluşturulması gerekliliği..

18.12.2013
1.706
A+
A-
Reklam

Anadolu’da Konuta Yön Verenler İzmir’de Buluştu

İzmir’in batıya doğru genişlemesi Çeşme otobanın çevresinde yeni imar adaları oluşturulması gerekliliği konuşuldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de kentsel dönüşümünden umutlu olduğunu, ancak uygulamada zorlukları olan Belediye Yasası ve ceberut maddeleri olan 6306 sayılı Riskli Alanlar Yasası’nın birleştirilmesi, aklın ve bilimin önderliğinde yeni bir yasa oluşturulması gerektiğini söyledi.
Garanti Mortgage ve Hafale’nin desteğiyle Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği ‘Anadolu’da Konuta Yön Verenler’ toplantılarının ilki İzmir Hilton Oteli’nde yapıldı. Mortgage ve gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinin bir araya geldiği toplantının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümün mevzuatıyla birlikte sancılı bir şekilde zaman içinde rayına oturacağını söyledi. Kentsel dönüşümün kuralının bugün için el yordamıyla kurulduğunu belirten Kocaoğlu, iki farklı yasayla işin yapılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Kocaoğlu, “60 senede kirlettiğimizi 3 senede temizlemeyiz. Yoğunluk artışı, konutların dizaynı, kentin manzarasına kadar hepsi planlanmalı. Vapurdan İzmir’e bakın görüntü hoş değil. Ama, bunlar yıkılıp 5-10 veya 15 katlı apartmanlar yapılarsa da bundan iyi olmayacak” dedi.

İki mevzuatla kentsel dönüşüm yapıldığını belirten Kocaoğlu, Belediye Yasası’yla kendi yaptıkları dönüşüm modelinin uzlaşmaya, gönül rızasına dayalı ve vatandaşın hakkını koruyacak enstrümanlara sahip olunduğunu söyledi. Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zor, uzlaşıyla gidiyor, çok terliyoruz. Ama kimsenin de burnunu kanatmıyoruz. Bir de Riskli Alanlarla ilgili çıkan yasayla yapılan dönüşüm var. Bu iki mevzuat birleştirilmelidir. Her türlü iyi niyete karşın Belediye yasasının da uygulamada çıkardığı zorluklar var. Ama öte yanda çok ceberut yasa. 5306 sayılı yasadan milletin başı çok ağrıyacak. Onun için belediye yasası ve Riskli Yapılar Kanunu’nun harc-ü merc edilmeli, aklın ve bilimin, adaletin vücut bulacağı bir kentsel dönüşüm yasa oluşturulmalıdır. Ben belediye başkanı olduğum sürece 5306 sayılı yasayla kentsel dönüşüm yapmayacağım. Belediye yasası ile yapacağım.”

Kocaoğlu, kentte 60 yılda yapılan yapıların yıkılacağını söylediklerini belirterek “Geleceğin binalarını yapmak, sağlam, restore edilerek yaşacak konutlar yapmak zorundayız. Sosyal donatı alanları bulvar, kent ormanları olmalı. Bunu İzmir’de yapabiliriz. Müteahhitin de para kazanacağı arazi, gecekondu sahibinin de hakkının korunduğu bir sistem yürütüyoruz. Buradaki tehlikeli olan durum belediyenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ya da TOKİ’nin de ne kazanacağının peşine düşülmesidir. ‘Yüzde 5 de belediye, Bakanlık kazansın’ denirse yoğunluk artışı olur. Yine çarpık kentleşme olur” dedi.

SEÇİM SONRASI HIZLANACAK

Kentsel dönüşümden çok umutlu olduğunu açıklayan Kocaoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Önümüzdeki 30 senede İzmir’i dönüştürebiliriz. İzmir’de en zor süreci yaşıyoruz. Kentsel dönüşüm bölgelerinde uzlaşma arayışındayız. İyi bir uzlaşma örneği oluşturabilirsek bu iş çorap söküğü gibi gelecek. Belediye de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı güven ve deneyim kazanacak. Araya yerel seçim girdi. Birkaç yerde pilot olarak başlayabileceğimizi gördük. Onları yapacağız. Seçim arifesinde herkes kendini kasacaktır. Seçimden sonra hızlanacaktır.”

İzmir’de kentsel dönüşüm gerçekleştirecek müteahhitler olduğunu belirten Kocaoğlu, rekabet nedeniyle farklı kentlerden müteahhitlerinde girmek istediğini söyledi. “Gönlümüz İzmirli mühendisin, mimarın inşaat sektörünün iş yapması para kazanmasıdır. Kent kalkınmasına lokomotif olmasıdır” diyen Kocaoğlu, Yeni Kent Merkezi’nde 3-3,5 emsal ticaret, turizm konsepti planına karşın İnciraltı’nda 0,80 emsalde direndiklerini söyledi. Gecekondu bölgelerindeki dönüşümlerde emsalin 1,5’u geçmemesin öngördükleri, geçmesi durumunda zaten yerleşecek yer olmaktan çıkacağını belirten Kocaoğlu, “İzmir’i önümüzdeki 10 yıl içinde kimse durduramaz. Bu kent üzerindeki durağanlığı attı. Çark dönmeye başladı” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İzmir’de inşaatlar yapan müteahhit firmalar ve Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan görüşlerni açıkladı. Aslan, “Kentsel dönüşüm inşallah İzmir’de 40-50 sene planlanarak yapılır. Bize göre İzmir’in her yerinin kentsel dönüşüme uğraması gerekir. Kordon’un da dönüşüme uğraması şart. İzmir’de bu süreçte herkese ekmek var. Biz dönüşümün kooperatifleşme modelini savunuyoruz” dedi.

Megapol Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir “İzmir en yüksek gelişme potansiyeline sahip şehirdir. Sadece konutta değil, ciddi bir yatırım alanıdır. Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası yatırımcılar İzmir’e gelecek. Kentsel dönüşümde şehri yoğunlukla değil tasarımla güzelleştirebiliriz. İzmir’in batıya doğru genişlemesi Çeşme otobanın çevresinde yeni imar adaları oluşturulması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merih Akın Yücel dedi ki:

    Merih Akin Yucel Tarım ve orman alanlarının korunmasıyla, kent içindeki yeşil alanların çoğaltılmasıyla yapılan kentsel dönüşümün doğaya daha fazla katkısı olacaktır.
    34 dakika önce ·