ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Cemaat ve Ayakkabı kutuları. Muzaffer Tunçağ, Ahmet Hakan

22.12.2013
1.475
A+
A-

Cancağızlarım hepimizin gözü önünde: bir yandan ayakkabı kutuları diğer yandan İçişleri bakanının oğlunu gözetleyeceksen önce İçişleri Bakanın’dan izin al düzenlemeleri. Eh, AKP bunlara ragmen Belediye seçimlerinde yüzde 40% larda kalırsa hepimize kolay gelsin.

Bu arada birkaç Köşe yazarından alınılar yapayım:
Gözlem’de Urlalı Muzaffer Tunçağ yazmış:
“Dışişleri Bakanlığı 18 Aralık günü kendi sitesinde şu açıklamayı yaptı:
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM) dün açıklanan “Perinçek-İsviçre” davasına ilişkin kararla, İsviçre Mahkemelerince adı geçenin “1915 olaylarının soykırım olarak yorumlanamayacağı” yönündeki beyanları yüzünden mahkûm edilmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “ifade özgürlüğü”nü düzenleyen 10. maddesinin ihlalini teşkil ettiği hükme bağlanmıştır.”
Bakanlığın açıklamasında devamla şunlar vurgulanıyor:

“19 Aralık tarihli Sözcü gazetesinde, Başyazar Rahmi Turan şunları yazıyor:
“Bizim koskoca devletimiz ve anlı şanlı siyasilerimiz bu saçma yasaya sessiz kalırken, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek isyan ederek, sert bir tepki gösterdi… Gitti İsviçre’ye… “Ermeni soykırımı olmamıştır. Böyle bir soykırım yoktur!” diye haykırdı, bağırdı, çağırdı, ortalığı birbirine kattı. İsviçreliler Doğu Perinçek’i derhal gözaltına alıp mahkemeye sevk ettiler. Yargılama sonunda karar, 90 gün hapis cezası oldu! Bu ceza paraya çevrildi ve İsviçre’ye 9 bin İsviçre Frankı ceza ödendi! Ancak… Doğu Perinçek’te bitmeyen bir azim vardı. Yılmadı! 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açtı ve 5 yıl süren davada büyük bir hukuk zaferi kazandı.”

Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi Üyesi ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu şöyle diyor: “Bu karar bir içtihat oluşturmuştur. Artık parlamentolar sözde ‘soykırımı inkar suçtur’ gibi yasaları meclislerine getiremeyeceklerdir. Bunu Türk Dışişleri Bakanlığı kullanacaktır. Hepimiz de kullanacağız.”
Emekli Büyükelçi Onur Öymen de, “ bunu sadece Perinçek davası ile ilgili olarak düşünmemek lazım. Bunun çok büyük yansımaları olacak. Eğer AB ülkeleri ve diğer devletler bundan sonra ‘soykırımı inkar etmek suçtur’ diye bir karar alacak olurlarsa o zaman bu karar, bunlara karşı Türkiye’nin elinde çok kuvvetli bir koz olacak. Bu karar aynı zamanda Türkiye’nin içinde ‘Soykırım olmuştur, bunu reddedemezsiniz’ diyenlere de bir cevap olacak. Dışişleri Bakanlığının bunu kullanması, hem Avrupa’da hem Amerika’da meydanı Ermeni’lere bırakmaması lazımdır.” diyerek temyiz aşaması için önemli bir uyarıda bulunuyor.
Yüzüncü yıla hazırlık
Ermenilerin, olayların yüzüncü yılı olan 2015 için Türkiye aleyhine hazırlıklar yaptığını biliyoruz. Bu nedenle, AİHM’nin aldığı bu karar hükümet yetkilileri tarafından çok ciddiye alınmalıdır.
Kararın alınmasına öncülük eden İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Silivri’deki hücresinden 19 Aralık tarihli AYDINLIK gazetesine şunları yazıyor: “Türkiye’nin artık Ermeni sorunu adında bir sorunu yoktur; çözülmüştür. Bütün sorunların çözümünde son nokta hukuk alanında konur. O nokta, sorunun çözümünü ilan eder. Arkasından çözümün uygulanması gelir. Bu saptamada abartı yoktur. Büyükelçilerimiz Pulat Tacar, Ertuğrul Apakan, Bilal Şimşir, Onur Öymen, Deniz Bölükbaşı ve bu konunun uzmanları Şükrü Server Aya ağabeyimiz, Selahi Sonyel, Türkkaya Ataöv ve Mehmet Perinçek’e sorarsak, bizleri aydınlatacaklardır. Şu kadarını söyleyelim: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı, Türkiye hükümetlerinin hâyâl edemeyecekleri boyutlardadır. Emperyalizmin ideologlarından ve Ermenistan’dan yükselen feryatlardan bunu çok yakında herkes anlayacaktır.”
Türkiye tuhaf bir ülke. Ulusal bir zafere imzasını atan Doğu Perinçek, yurtdışındaki bu eylemleri de içeren suçlamalar nedeniyle.beş yıldır Silivri zindanlarında tutulmaktadır. “

Ahmet Hakan ise Hürriyette yazıyor: “Eskişehir’in ortasında sopalarla dövülerek öldürülen Ali İsmail geliyor… Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem geliyor… Hastane odasında aylardır can çekişen küçük Berkin geliyor… Katledilen çocukların yoksul evlerinde acılar içinde kıvranan anaları ve babaları geliyor… Biber gazı geliyor… Tazyikli su geliyor… Şafak vakti yakılan çadırlar geliyor… Destan yazan polisler geliyor… Sosyal medyada sadece tek bir mesaj attıkları için ekmeklerinden edilen gençler geliyor… Gözleri çıkarılan genç erkekler ve genç kızlar geliyor… Hâlâ tüm hızıyla sürdürülen cadı avları geliyor.
Çok ama çok rica ederim…
Para sayma makineleriyle…
Ayakkabı kutularında saklanan paralarla…
En azı milyon dolar olan rakamlarla…
“Yeşiller geldi mi” tarzı sorularla…
Para dolu çantalarla…
Pahalı otomobillerle…
Keselerin ağızlarını sonuna kadar açtıran rüşvet iddialarıyla…
Ta Amerika’lara tek nefeste ulaşabilen jet masallarıyla…
“Babam sağ olsun” özgüveniyle elde edildiği önü sürülen menfaatlerle…
“Al takke/ver külah” rüşvet fotoromanlarıyla…
Dopdolu olan bu pisliğe Gezi’yi bulaştırmaya çalışmayın.”

Sağlıcakla kalın cancağızlarım. Dedikodu Nalan

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.