ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27 °C
Gök Gürültülü

Çamlı Barajı İzmir'in Geleceği – Muammer Argün

12.02.2012
344
A+
A-
Reklam

“ÇAMLI BARAJI  İZMİRİN  GELECEĞİ

ARKADAŞLAR,

* Çamlı barajı Güzelbahçe – Çamlı çayı üzerinde. İzmir’de yüzey suyu tutabilecek tek ve rakipsiz yer. Barajdan elde edilecek olan ortalama yıllık 21,5 milyon m3 ( 0,68 m3/s ) içme suyu başta Güzelbahçe olmak üzere Narlıdere, Seferihisar ile Urla yerleşim birimlerinde yaşayacak 250 000 kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi barajın yapımı için Kamulaştırma dahil, yaklaşık 80 milyon YTL’lik yatırım bedeli öngörüyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan ÇED Raporu alınır alınmaz Hemen işe başlanacak. Ama İNANILMAZ fakat GAYRİ CİDDİ BİR ENGEL VAR !!!

*  AKP, Efemçukuru altın madeni hakkında kararını önceden vermiş. Sanki iktidar olmak için ödediği diyetlerden biri gibi..  Çevre ve Orman Bakanlığından TÜPRAG’ a 8 Eylül 2005 tarihinde ÇED olumlu belgesi verildiği yeni öğrenildi. Bakanlık 19 Aralık 2007’de İzmir Büyükşehir Belediyesine verdiği yanıtta, Çamlı Barajı’nın içme suyu sistemi içinde önceliğinin ve aciliyetinin bulunmadığını, yapımının gerekli olmadığını belirtiyor. Bu tesbite karşılık İzmir’de 2008 yazında ciddi bir kuraklık yaşadı. Hükümet 3 Ocak 2008 tarihli RG.de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Efemçukuru Altın Madeni sahasında yer alan 35 parselin, Tüprag Metal Madencilik AŞ (Eldorado Gold) yararına acele kamulaştırılma kararı alıyor. Şimdi de Koza Altın İşletmeleri AŞ’nin İzmir Güzelbahçe’de Payamlı ve Küçükkaya köyleri sınırları içinde 1 479 hektarlık alanda altın, gümüş madeni arama ruhsatı aldığı ortaya çıktı.

*  İzmir BB Başkanlığı 2007 Aralık ve 2008 Mart tarihlerinde Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, Hükümet üyelerine, siyasi partilerin genel başkanlarına ve tüm milletvekillerine, olmak üzere iki kez dosya göndererek, öneri ve taleplerini iletiyor. Sonuç YOK !!!  Belediye, Su Havzalarını Koruma Yönetmeliği’nin 3/6 maddesi gereğince Gayrisıhhi Müessese ruhsatı verilmesi mümkün olmayan TÜPRAG galerileri mühürleyerek kapatıyor

SİT  ÜZERİNDEN  ELEKTRİK HATTI

*  Kapatmanın kaldırılması için TÜPRAG tarafından açılan yürütmeyi durdurma davası, İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin Mayıs-2009′ da aldığı kararlareddediliyor. Madenin işletme ruhsatının iptali için açılan davayı İzmir 4. İdare Mahkemesi reddediyor, ama bu karar Danıştay 8. Daire tarafından bozuluyor. Şimdi İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından yeni bir bilirkişi heyeti oluşturularak madenin işletme ruhsatının hukuka uygun olup olmadığının inceleme aşamasında.Hal böyle iken SİT Kurulundan izin alınmadan,Kamulaştırma yapılmadan, bedelini TÜPRAG’ ın ödediği enerji nakil hattı yapımına başlanıyor. Enerji hattının direk montajı tamamlandı, henüz iletkenleri çekilmedi. Mühürlü maden sahası için KAMU YARARI kılıfı kullanılıyor. 1. sınıf SİT alanları üzerinde kazı çalışmaları malesef tamamlandı.

* Enerji Nakil Hattı’na KAMU YARARI yaftası takmak için 154 kV luk URLA TM. den YELKİ’ ye kadar hat çift devre tesis edilecek, bir devre YELKİ Dağıtım Şebekesini besleyecek. YELKİ – EFEMÇUKURU ENH. nın TÜPRAG madenini besleme dışında hiç bir işlevi yok. En azından YELKİ – EFEMÇUKURU bölümü için kamu yararından söz edilemez.

ÇAMLI  BARAJINDA PLANLAMA SKANDALI

*  Çamlı Barajı’na ÇED raporu vermeyen Hükümet, bu kez hazırlattığı 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda da baraja yer vermiyor. Baraj havzasında kalan TÜPRAG altın madeni nedeniyle  barajın planda yer almadığı ortada. Güzelbahçe Belediyesi ve İzmir BB Başkanlığı ilgili organlarında gerekli kararları alarak “Çevre Düzeni Planı”na gerekli itirazı yapıyorlar.

ARKADAŞLAR,

İşin özeti : Altın Madeni İBB tarafından mühürledi. İzmir 2. İdare Mahkemesi bu işlemi onayladı. Bakanlığın verdiği ruhsatının iptal istemini reddeden 4. İdare Mahkemesinin kararını Danıştay 8. bozdu. Şu anda TÜPRAG faaliyetleri tamamen yasa dışı.

BUNA KARŞILIK İŞTE.. HER ŞEY ORTADA.. BU GÜNLERDE ELEKTRİK HATTLARI TESİS EDİLİYOR.!!! TRAFO TAŞINDI. YARININ NASIL GELECEĞİ BELLİ… SAADECE ÇAMLI BARAJINI DEĞİL, TAHTALI HAVZASINI, ŞAŞAL SULARINI.. YARIMADAYI KAYBEDECEĞİZ !!!

ÇAMLI BARAJI inşa edilemez buna karşılık TÜPRAG (Ruhsat Sahası Yüzölçümü :30 km²)  ve KOZA  (14,79 km2) bu bölgede altın ve gümüş madeni işletirse, YARIMADA’nın tamamında çok ciddi bir doğa katliamı yaşanacak.

ŞİMDİYE  KADAR, Başta İzmir Büyükşehir ve Güzelbahçe Belediyelerimiz ve Sayın Başkanları olmak üzere;

–  EGE ÇEP

–  GÜLDER

–  TEMA

–  Çevre Müh. Odamız, İzmir Mühendis Odaları Sekreterliği

–  Mülkiyeliler Birliği

–  İzmir Elele Hareketi

vb.. ismini anamadığım bir çok Kuruluş tek, tek imza kampanyası, basın açıklaması vb.. eylemlerle bu hayati olaya katkı koymuşlar. Hepsine candan kutlarız. Kimse yatırım yapılmasına karşı değil, ama suyun, toprağın kirletilmesine ve canlıların yaşam haklarının yok edilmesine herkes karşı durmalı. Son ırmak kurumadan, son ağaç yok olmadan, son balık ölmeden  doğayı ve geleceğimizi kurtarmalıyız. Çamlı Barajı’na ÇED olumlu raporu verilsin ! Efemçukuru’nda altına hayır densin ! Çünkü ölüler altın takmaz, su yoksa hayat da yoktur.

İSTANBUL’ DA  YAŞANAN  SEL FELAKETİNİN YARASI HALA  AÇIK, KAN DAMLIYOR !!!

Güzel İZMİR’ imizde benzer doğa felaketleri yaşamak istemiyorsak, ŞİMDİ BİRLEŞEREK DOĞAYI KORUMAK İÇİN HAREKET ETME ZAMANI  ise,

* Geniş katılımlı Örgüt Yöneticileri ile hazırlık çalışmalarına hemen başlamalıyız…..

ŞİMDİ KARŞI KOYAMAZ İSEK YARIN ÇOK GEÇ OLACAK !!!

Saygılar,

Muammer ARGÜN

 

Reklam
Yasemin Tutal
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.