ALTIN 499,73
DOLAR 8,3250
EURO 9,7257
BIST 1.127
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Gök Gürültülü

Busteeeed (***)… Zeki KIVRAK

18.07.2016
1.209
A+
A-

Nedense her gün, tüm gazeteleri şöyle hızlıca taramak gibi bir adetim var. Detaylara girmem. Hepsi yalan söylüyorlar çünkü. Hızlıca başlıklara göz atıp neler olup bittiğini anlamaya çalışıyorum.
Geçen hafta bir gün, gazetelerin birisinde, CIA başkanının hükümete destek mesajı dikkatimi çekmişti. “Allah Allah. Bayram Değil Seyran Değil” demiştim.
Bu haftanın en dikkat çekeni, herhalde Perşembe ve Cuma günleri, Fransa ‘nın Türkiye’deki elçilikleri kapatma kararı haberi idi tabi ki. Herkes gibi IŞİD olduğunu düşündüm. Kısa süreliğine gittiğim Frankfurt ‘ta işimin arasında sık sık Türkiye’de bombaların patlayıp patlamadığını kontrol ettim. Şükür patlamadı. Geceyarısı indiğim Atatürk Havaalanı’nda taksi şoförünün haberi ile rahatlayabildim. Esas Bomba Nice ‘te patlamıştı. 80 Küsür ölü.
Yine Perşembe günü, o hengame arasında Sözcü ‘nün manşetlerinden birisi dikkatimi çekmiş, ama hiç anlam verememiştim: “Erdoğan Kayıp!”
Ertesi gün İstinye ‘de Otokoç Servisi’nde bir işim vardı. Oraya gitmişken bir evrak işi ile ilgili olarak ABD konsolosluğuna ‘da uğramak istedim. Beni yaklaştırmadılar bile. Olağanüstü güvenlik önlemleri dikkatimi çekmişti.
Akşamüzeri bir dost ziyareti esnasında boğaz köprülerinin kapatıldığı haberi geldi. Darbe söylentileri de başlayınca eşimle eve döndük.
O inanılmaz ve bitmez gecede gazete başlıkları ile beraber televizyonları da takip etmeye başladık.
Ben cemaat işi olduğunu ve kısa sürede üstesinden gelineceğini düşündüm. Ama sosyal medyada çok yoğun bir “hükümetin kendi planı olduğu” propagandası vardı.
Cemaat işi olduğunu düşündüm çünkü çok uzun bir süre, aylarca, Mehtap Radyo ‘dan Gülen ‘i dinledim. İfade biçimleri ve kullandığı kavramların yanında düşünce yöntemlerini ve bundan sonra neler yapabileceğini kestirmeye çalışıyordum.
Cemaat işi olduğunu düşünmeme yol açan ilk şey konseyin ismi oldu. Gülen ‘den başka hiç kimseciklerin koyamayacağı bir isim: Yurtta Sulh Konseyi.
Erken ifşa olmanın yolaçtığı bir paniğin yolaçtığı cinnet ile sabah ezanında değil de akşam ezanında bir darbe yapmak ta ancak ve ancak Sayın Gülen ‘in yapabileceği kadar traji-komik bir darbe olurdu. Öyle de oldu.
Ama Gülen in TSK içinde bu kadar güçlü olabileceğini de hiçbir zaman düşünmedim. Hala da düşünmüyorum. Çoğunun masum olduğunu düşündüğüm Atatürkçü subayların ciddi biçimde işin içine karıştığına inandım. Uzun süredir her kurumda, her platformda ve çoğu partide böyle bir işbirliğinin işaretleri vardı.
Ancak bir kısmının masum olduğuna hala inandığım insanların nasıl olup ta gaza getirildiğini bir türlü anlayamamıştım. Sonra geriye dönüp gazete başlıklarına tekrar baktığımda herşeyin apaçık ortada olduğunu düşündüm.
CIA, 2001 de ciddi biçimde sınıfta kaldı. 11 Eylül olayını atladı. Varlık nedeni olan, ABD yi savunma görevini yerine getiremedi, ABD ninsaldırıyı önleyemedi.
O gün bugündür ABD ‘nin yönetiminde ciddi sıkıntılar olduğunu düşünmüşümdür. Dünyadaki değişimi tam olarak algılayamadıklarını da birkaç defa yazdım.
Batağa saplanmış Ortadoğu Politikaları, Mısır ‘da, Irak ‘ta, Suriye ‘de insan hak ve özgürlüğü ihlallerine göz yummaları, Türkiye ‘yi üçüncü dünya ülkesi sanmaları, eski şaşaalı perde arkası gölge-kukla- oyunculuğu özlemlerini terörist gruplarla gidermeye çalışmaları hep bu yönetim zafiyetlerine delaletti.
Geçmişte ABD yönetimleri, CIA destekli darbe operasyonlarını halkına anlatabiliyorlardı. Çok karma kökenlerden gelen insanları, kurucu babalarının oluşturdukları evrensel ilkeler, insan hakları çerçevesinde bir arada tutabildiklerini biliyorlardı. Çünkü karşılarında çok ciddi bir tehdit vardı. Demir yumruk, demir perde. Bu yüzden de herşey, darbe dahil her yol, mübah idi.
Üstelik, yönetimde bu evrensel ilkelere yürekten inanmış, iyi yetişmiş insanlar vardı.
Ne yazık ki bugün öyle değil. Ne yaptığını bilmez bir Obama, koltuğunu doldurmaktan çok uzak strateji oluşturucular, kanlar içerisinde bir Ortadoğu, milyonlarca yerinden yurdundan edilmiş insan.
Ben okullarda bundan sonra çocuklarına hangi temel ilkeler üzerine yemin ettireceklerini gerçekten kestiremiyorum. “E Pluribus UNUM” (Çokluktan Tekliğe) tutkalı artık bu insanları bir arada tutmaya yetmez, tutabilemez. Nitekim de tutamıyor artık, görüyorsunuz her gün birileri bir yerleri tarıyor, bir kaç mevta.
Türkiye’deki girişimin arkasında ABD ‘nin olduğu çok açık, çok kısa bir süre içerisinde tüm delilleriyle ortaya çıkacaktır. Kimse CIA, Gölge CIA vs diye kendini kandırmasın. Çünkü bugüne kadar geliştirdikleri hastalıklı Orta Doğu politikaları bunu gerektiriyordu. Kapı arkalarında terörist gruplara verdikler sözleri, ettikleri vaatleri ancak böyle yerine getirebileceklerdi. İşler sarpa sardı.
Onun içindir ki, Dün ABD derin devleti toplandı.
Onun içindir ki bugün basın toplantısında Kerry ‘nin dudakları heyecandan kurumuştu. Stratfor ‘un perde arkasında olduğunun müthiş delili bugün internetteydi.
Fransa darbeden haberdar olduğu için elçiliklerini kapatmıştı, Nice saldırısı onları bir nebze kurtardı.
Olaylar nasıl evrilir hiçbir fikrim yok. Bilebildiğim 100 aradan sonra tarihin tekerrür ettiği.
İnşallah hem ABD ‘de hem de Türkiye ‘de akl-ı selim galip gelir ve iki gelişmiş ülke olarak, hatta Rusya ‘yı da aralarına alarak, oturur adam gibi konuşur, bölgedeki problemleri çözebilirler.
Yoksa çok zor günler sadece bizi değil tüm dünya ‘yı bekliyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

(***) Busted Suçüstü yakalanmak demek.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.