ALTIN 784,36
DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Bölgemizde yaşayan Suriyeli mülteciler için psikososyal destek projesi:

29.12.2014
2.156
A+
A-
Bölgemizde yaşayan Suriyeli mülteciler için psikososyal destek projesi:
Reklam

Bölgemizde yaşayan Suriyeli mülteciler için psikososyal destek projesi:

Projeyi hazırlayanlardan Doruk Yücel ve Nevin Hanım’ın açıklamaları, basın bülteni:

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle 2011’den bu yana 5 milyondan fazla Suriyeli ülkelerini terketmek zorunda kalmış ve savaş ortamından kaçan Suriyeliler özellikle Mısır, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelere sığınmışlar , 1.5 milyondan fazla göçmen ise Türkiye sınırlarından geçiş yaparak sığınma talep etmiştir. Bu sayısın üçte bire yakını henüz kayıt altında değildir. Sığınmacıların bir kısmı ülkenin Güneydoğu Bölgesinde kurulan 22 ayrı kampta yaşamaya başlamış ancak kamplara yerleşenlerden çok daha büyük bir nüfus, daha iyi şartlarda yaşayabilmek umudu, iş bulabilme, yuva kurma isteği, dil öğrenme, daha iyi bir gelecek ve geri gönderilme korkusu vb nedenlerle kamplara yerleşmeyerek tüm ülke boyunca dağılmış; İstanbul, Ankara ve İzmir vb büyük kentlere gelmişlerdir. Kamp dışındaki Suriyeliler ve özellikle çocuklar sağlık, eğitim, korunma ve sosyal hakların yokluğundan dolayı (kısmi iyileşmelere rağmen) ciddi sıkıntılar içerisinde yaşamlarını sürdürmektedirler.
Bunun yanısıra savaş, göç vb. durumlarda yaşanan travmaları rehabilite etme amaçlı psikososyal destek hizmetlerinin bulunmayışı sığınmacıların topluma entagrasyonlarını giderek zorlaştırmaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi önyargılara ve ayrımcılığa maruz kalan sığınmacılar, fiziksel koşulların getirdiği zorlukların yanında önyargı ve ayrımcılık ekseninde yeni sorun başlıklarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Sığınmacılar için önyargı ekseninde yapılacak çalışmalar hem STK’ların , hem sığınmacılarla çalışan kurum ve kuruluşların farkılıklara saygı konusunda kapasitelerinin arttırılması, hem de toplumun önyargı duvarlarının yıkılmasını sağlayıcı çalışmalar olarak düzenlenmelidir.
Tüm bu noktalardan hareketle;
Toplum Temelli Psikososyal Destek ve Araştırma Derneği, İşaret Dili Çevirmenleri ve Eğiticileri Derneği ile İzmir Suriyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ortaklığında geliştirilen İzmir’de Yaşayan Suriyeli Sığınmacılar için Psikososyal Destek amacıyla yapılandırılmış “Bir Tabak da Komşuma” adlı projemiz; Suriyeli mültecilerin toplumsal entegrasyonunu sağlayıcı, toplum tarafından sığınmacılara yönelik önyargıları ve toplumsal çatışmalara neden olan faktörleri büyük oranda azaltıcı, göçmen nüfusunun uzun vadede özkaynaklarını harekete geçirmeye ve nitelikli iş gücüne katılmalarını sağlayıcı; bu sayede de daha iyi şartlarda yaşamalarını ve eğitim, sağlık hizmetleri ve diğer sosyal imkanlardan yararlanmalarını sağlamaya yönelik önlemler alınmasına katkı sağlayıcı, toplumsal dayanışma ve insan hakları ekseninde yürütülecek, sivil inisiyatif tarafından şekillendirilecek bir projedir.
Proje il ölçekli, mevcut durum analizi, çalışma ziyaretleri, ihtiyaç ve kaynak analizi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, Önyargısız Ev (No prejudice House) kurulması ile önyargıların azaltılmasına yönelik bir dizi faaliyeti içerecektir.
İnsan hakları düzleminde oluşturulacak olan tüm önyargıları engelleme ve farklılıklara saygı çalışmaları; sığınmacıların kendisi ile Bölgedeki STK’lar, emniyet, sağlık, eğitim vb. alanlarda çalışan kamu görevlilerini de kapsayacaktır. Buna ek olarak, hem sığınmacıların hem de birlikte yaşadıkları toplumun karşılıklı olarak işbirliği içerisinde çalışmalarını destekleyici faaliyetler planlanacak, “mülteci” olmanın bir seçim olmadığı mesajı empati ve dayanışma duygularını harekete geçirerek verilecek, ortak çözüm yolları üretmek için ilgili sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliği geliştirilecek, toplumsal katılımı en üst düzeyde tutmak için stratejiler üretilecektir.
Son olarak; projeye temel dayanak olan online olarak yaptığımız, “Suriyelilere İlişkin Algı Anketi” sonuçlarında Suriyeli deyince aklan gelen sözcüklerin hırsızlık, açlık, dilenci, sorun, kadın, göçmen, kötü vb gibi kelimelerden oluştuğunu sizinle paylaşmak, önyargılar konusunda yapılacak olan çalışmaların ivedilikle hayata geçirilmesi zorunluluğunu insani olarak hatırlatmak isteriz.

Tüm bu noktalardan hareketle, 23 Aralık 2014 tarihinde İzmir Sanat Merkezinde önemli bir farkındalık ve proje tanıtım programı düzenlendi , ilginin sevindirici olduğu programlara verdiğiniz destek ve gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederken bu katkıların devamını ve sürekliliğin sağlanmasını dileriz.
Bu arada suriyeli müzisyenlere de ortama kattıkları önemli renkler için teşekkür ederiz..

Merih Yücel haberi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.