ALTIN 768,80
DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Hafif Sağanak

Beyin Özürlüler -İskender Orbay-

12.03.2014
1.484
A+
A-

Beyin Özürlüler -İskender Orbay-

Her yerde yazılar aynı ama aslında gerçek farklı. Kadınlar günü kutlu olsun…Eyvallah olsun da, gün esasen DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI GÜNÜ. Resmen kabul sunumu bu . O halde önce Emekçi kadın kavramını bilelim, anlayalım, sonrada dünya genelinde ayırt etmeden de kutlayalım.
Doğrusu bu. Ama bana sorarsanız, emekçi kadın için her gün kutlanmalıdır. Biz hariç de takip ettiğimce, arap ülkeleri, kuzey afrika ülkeleri ve bir-iki güney doğu asya ülkeleri hariç, yani sözde Müslüman olan bu ülkeler ya da kendilerini Müslüman olarak kabul eden- ettiren bu ülkeler hariç, kadın her gün bir biçimde itibar görerek varlığını sürdürmektedir. Bizde de senede 1 gün, iki çiçekle hatırlanmaktadır. Ama kadına şiddet e ve de o rezil töre kapsamında cinayetlere devam edilmektedir.
. Yazılacak onca şey var , ben özet ile şunu yazayım. Kadın olmasa, biz erkekler asla olamazdık. Başkasına da gerek yok yorum olarak. Siyasetin suları her yerde öyle bir ısınmış ki, sormayın…Herkes kendince bir şeyleri kurtarıyor, bir sunum gayreti içinde koşup duruyor. Asıl cebbar olanlar da, aktif siyaset yapmaya kalkışanlar. Kişi olarak sadece bakıp bakıp üzülüyorum. Bayraklar, resimler, ilanlar, afişler….Ve boş a giden paralar. Ülke genelinde ortak adımlarda Cumhuriyet ve de Atatürk devrimleri yolunda halka hizmet için var olan bir belediyecilik anlayışı ve dayanışması olsa, o reklam malzemelerine gerek mi olurdu ?
Hayır. O türlü reklam materyellerinin parası ile ne hizmetler yapılır idi…Nice hizmetler değil mi? Ancak biz gibi, kendisi ile yüzleşmekten korkan, eleştiriye % 99 kapalı toplumlarda, emanet yatırımlar ile ancak böyle gerçek ile asla bağdaşmayan sözde ve göstermelik seçim yapılabilir. Bir kere adayların öz geçmiş sunumlarında onlarca yalan var. Maşallah hepsi üni.mezunu, hepsi yurdsever, hepsi namuslu… O zaman var olan mahkemelerde o ya da bu biçimde yargı önüne çıkanlar suçlu.O zaman eski adayları aday yapıp da, seçen seçmen suçlu. Baksanaza bu şimdikiler melek gibi, yakında da kanatları çıkmaya başlar.. Dün bir neden ile Çeşmeye gittim. . Sözde orada belediye var…Ama her yerde kaldırılmayan çöpler, şimdiden istila eden sivrisinekler, yine kontrol edilmeyen lokantalar- yiyecek/içecek satan mekanlar ve de pislik içindeki kaldırımlar var…
Sözüm ona bunlar Berlin İTB . turizm borsasında bu çeşmeyi tanıtıp pazarlayacaklarmış. Hadi oradan sizde. Önce siz bir kurumda kendinizi tanıyın, halkınızı sevin. Sevginiz yok ki, yıllardır Çeşme hep aynı, Bir cm. boy atamadı…Park sorunu ise ,sorunu çoktan aşıp kangren olmuş. . Kısaca Çeşme 3 ay ömürlük. Sonrası da boş bir sahil yeri.. Oteller mi var ? Olsun. Adam otelini 4 yıldızlı diye afişe ediyor ama bakanlık dan tastikli işletme belgesi ve de 4 yıldız aldığını belirten boardı yok kapısı önünde. . Bu kişi birde otelciler topluluğunda güya yönetici. Yahu ekmekçi, sadece ekmek yönetir ve yapar. Herkes bildiğini yapsın.
Öyle güneydoğudan batıya göç et,sonra Turizmcilik de ben bilirim diye ahkam kes. Yürü yatırımcı yürü…Nereli ve kim olursan ol ama vatandaşını aldatma,uyutma, yakışmaz TÜRK isen sana…Bir facia da Sıacık daki yeni yapılan 5 yıldızlı tesis de..Hadi mimari ,yerleşim artı olsun ama geçenlerde 3 gün / 2 gece kaldığımız bu konaklama işletmesinde 800 konuğa sadece saydım 12 garson hizmet etti…Neden servis yok, yüzüyorsunuz diye sorduğumda da , genel müdür mevsim açılmadığından personel almak istemiyor denildi.Tamam , o zaman sende bay genel müdür efendi,oteli açma,milleti parası ile yorma ..Ne ayıp maazeret bunlart. Sonrada turizmmiş.
Hadi….Öyleleri var ki Turizm denilince, ben gülmekten kırılıyorum.Mesela Antalyada bir eski lisenin vakfı vardır.Bunlar etkinlik adı altında gezi yaparlar.Tamam yapsınlar da,vakıf tipik seyyahat acentasına ya da bir acentanın temsilciliğine dönüşürse, o düşündürücü.Vakıf bir-iki restaurantın hep reklamını yaparsa,o da düşündürücü.Birde vakıf ölenlerin bildirimini yapıp, yaşayanlara sırt çevirirse, o da komedi. Öğrenim vakıfları , hedeflerinde genç neslin eğitimini yüklenmelidir.Ama günümüzde vakıf ne olursa olsun, bu tür maksat dışı gereksiz işler için vardır….
Eh artık ne çekilirse, biraz da Urladaki araziler peşkeşi gibni vakıflardan çekilmektedir. Urla denilince de , yine geçenlerde 2 ayrı yere daha önce tavsiye edildikleri için akşam yemeğine gittim.Eski bir rum evinen günümüzdeki sözde butik otel-taverna hali olan, Yorgo Seferis isimli yer idi.İçeri girdim, 2 kişi karşıklı olarak hem lobi,hemde taverne ve de reception bankosu yerininde olduğu kısımda gümbür gümbür saat 18.de uyumakta. o ne horlama öyle….
Sordum bunlar kim diye.Aldığım cevap,işletmenini sahipleri…Siz olsanız ne yapardınız ? Afferim onlara deyip,ayrıldım ve kulaklarımıda kurtardım.Bir kere şekle bakın.Ne sahibi olursan ol,ama konuklara,gelen misafirlere saygılı ol ve git bir başka yerde uyu ya da uyuma. Taş duvarlara eski rumca gazete ve resimlerden görsellik yapacaklarına , doğru davranışları ile insanlık yapsalar olmazmı ?
Tabii ki,eşe – dosta da oraya gidip, gürültü muhasarasında kalmamalarınıda söyledim.Sahi mutfaklarında da ,sözde taverneya burası bir-iki meze dışında yemek de yok idi sorduğumda. Neyse şok u atlatıp bu hez sahili tercih edeyim dedim,yine bir tavsiye üzerine, sahilde ve de hemen de Tanju Okan parkının arkasındaki çoğu Urlada yaşayanların bildiği sözde balık res.gittim.daha masaya oturmadan doğu kökenli garson dinilmesi için ciddi nedenler olan bir çalışan menüyü tabağa koydu acele ile.Hani öyle, tren kapıda, beni bekler ve de son yolcu olarak bende acil yemek durumundayım…Garson a hakkın verdim,ne yapalım o da hak alarak öğrenmek zorunda.Siparişler savaşından sonra,akıl küpü sevgili garson tüm soğuk ,sıcak,içecek ve de meyvayı aynı anda getirmez mi?Sizi bilmem ama ben ayağa kalkıp bu bilgi-beceri-başarılı sunumu için tebrik ettim.Kasada da oturan 120 kilo gibi genç bir bayan var, o da sahibinin akrabası imiş. Sunak rahibesi gibi bana baktı..Ağlarmısın , gülermisin…Burası İzmirde sözde insana odaklı, insan sever bir meşhur-önerilen deniz mahsülleri restaurantı…hani Hakkaride bağulya mah.daki hanzonun yeri olsa,eyvalllah…
Yani dostlar, öyle kimse ben Turizmciyim, yok şöyle restaurantım var, hizmet veririrm demesin.Yapmaları gereken, önce kendi kimliklerini sahiplenmeleridir.Kişiinn parasını alıyorsan,kesin karşılığını kim olursan ol vermek zorundasın.Yapamazsan,yol orada,git… Siyasette de aynı şekil.Söz veriyorsan tutacaksın,yapacaksın.Muaffak olamazsan,şerefinle bırak masayı,yol al.Yol ileride..
Efendiler geçen dönem yapmadıklarını bu dönem yapacaklarmış.Huuu İzmiri şantiye yaptınız,insanlara çile çektirdiniz…Ne utanmazsınız ki yine aday oldunuz, yada partiniz sizi adaylıktan atınca, anında karşısındaki partiye dönüp oradan adaylık koydunuz.
Sahi siz nesiniz.Fırıldak mı,maytap mı yoksa yanardöner aynamı ? Ramazan festivali gibi bir seçim,seçeçekler hayırlı olsun. Benim Cumhuriyete ihanet eden Atatürk düşmanlarına ASLA arkadaşlarımla birlikde OYUM YOK. Beyin özürlülere de selamlar olsun. Eeştiriye açık olmayanlar,sonunda duman gibi eriyeceklerdir.Sorgulamayanlar ..Saygılarla.. İskender ORBAY

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.