ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 4 °C
Açık

Beyin göçerse.. Selçuk Erez

13.06.2012
1.621
A+
A-

 

Her ülkenin yüzbinlerce sorunu var. Bunları kim çözer ?

Gelişmişleri, ileri zekalı çocuklarını toplar, özel yetiştirir..

Gelişmemişi ne yapar ? İşi oluruna bırakır : Bu karmaşada –her şeye rağmen sıyrılıp-öne çıkanı da başka ülkeye kaptırır.

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği bunlardan ilkine örnek oluşturur: Almanlar, Leningrad’ı kuşattıklarında Ruslar, vatanları bu çapta tehlikede olduğu halde parlak öğrencileri cepheye değil başka yöne taşımış ve eğitimlerini sürdürmelerini sağlamışlardır. Bu ara Andrei Saharov , Moskova’dan Aşkabad’a yollanmış ve ordan mezun olmuştur. Bu ülkenin ileri zekalı çocuklarını isabetle seçtiğini, Saharov’un Sovyet hidrojen bombasının geliştirilmesine bulunduğu katkıdan anlamaktayız.

Bu konuda biz ne yaptık ?

İleri zekalı çocukları toplamağa çalışan Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Lisesinin bir yöneticisi, bana okullarının giriş sınavlarında en iyi notu almış bir çocuğun başına gelenleri anlatmıştı : çocuğun her iki kulağında yaralar görüp sorduğunda, bunların, sınıfta söylediklerine kızıp “Ukala terbiyesiz !”diyen ilkokul öğretmeninin kulaklarını ikidebirde çekmesinden oluştuklarını öğrenmişti .

Biz bu çocukların çoğunu yabancı ülkelere kaptırmaktayız .

İleri zekalı gençler sadece bilimde ve sanatta değil politikada da yararlı olurlar. Mesela Saharov, sonraları ülkesindeki insan hakları konusunda yaptığı çalışmalar sonunda Nobel Sulh ödülüne de layık görülmüştü .

Bizde ?

Memleketimizin bu günedek görülmemiş bir şekilde ilerlemesine yol açan, ekonomimizi böyle düzelten bir başbakanımızı bu çapta üzer,Çankaya’ya layık görmezseniz, Meclis başkanımızın değerini kavramaz, Maliye Bakanımızı, sonra Kültür ve Turizm Bakanımızı böyle tiye alırsanız bu değerlerin de günün birinde başka ülkelere gittiklerini, oralarda önemli roller üstlendiklerini görür ve dövünürsünüz..

Artık bu gidişe “dur” demenin sırası gelmiştir!

Ama nasıl ?

Doğal olarak eski örf ve adetlerimizden esinlenmeli ve atalarımızın beyin göçünü nasıl engellediklerini hatırlamalıyız :

*15 yy da yaşamış donanma komutanı , coğrafya ve kartografya bilgini Piri Reis’in Atlas Okyanusu haritası o çağın en doğru çizilmiş haritalarındandır.Bu bilim adamımızı 80 yaşında kafası kesilerek idam ettirdik..

*Aynı yüzyılda yaşamış ve mantık, belagat konularında önemli eserleriyle tanınmış müderrislerden Tokatlı Molla Lütfi’nin de kafası uçmuştur.

16 yy da, Takiyüddin Efendi, ilk Osmanlı rasathanesini kurmuş, başarılı gözlemler yapmıştır. Ancak, Şeyhülislam,”Gözlem yapılan ülkelerde devlet yapısı yıkılmıştır” deyince buna inanan Padişah, gözlemevinin topa tutularak yokedilmesini emretmiş , Takiyüddin Efendi, kellesini araya giren hatırlılar sayesinde güç kurtarabilmiştir.

 

17 yyda ”Hazerfen”( bin fenli) adıyla anılan Ahmet Çelebi’yi Galata kulesinden Üsküdar’a uçtuğunda 4 Murat,“Bu adam pek hafv edilecek bir adamdır, ne murad etse elinden gelir, böyle kimsenin varolması caiz değildir” deyip Hazerfen’i Cezayire sürgün etmiştir.

 

Uçurulan beyinler tabii ki göç edemez ama AB usullerini böylesine benimsemeğe koyulduğumuz bu çağda her konuda esinlenmeğe teşne olduğumuz ecdadımızdan farklı davranmalı, bu konuda eskiden geçerli olan örf ve adetlerimizi de maalesef unutmalıyız : Başka çare bulamazsak politikadaki başarılarını dünyanın şaşırıp kıskandığı bu kıymetlerimizi –fen ve sanattaki dehalarımız gibi-bir gün bizi bırakıp başka yerlere gitmeğe kalktıklarında böyle yöntemlerle engellemek yerine uçağa binip mendil salladıklarında bağrımıza taş basıp arkalarından ağıt yakmayı yeğlemeliyiz!

*************************************************

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.