ALTIN 469,19
DOLAR 7,7793
EURO 9,0774
BIST 1.121
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Başkan Faik Tütüncüoğlu’na Aziz Kocaoğlu’ndan destek geldi

26.03.2013
1.198
A+
A-
Başkan Faik Tütüncüoğlu’na Aziz Kocaoğlu’ndan destek geldi
Reklam

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ile Çeşme’ye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sert konuştu. Kocaoğlu, “Yarımada’yı küçük, kısır, kısa vadeli hesaplarla mahvedersek, buna da belediye başkanları, siyasi partiler ve vatandaş olarak göz yumarsak,
vurdum duymaz davranırsak tarih bizi sorgulayacaktır” dedi.

Çeşme Belediyesi’nde düzenlenen toplantıda CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da yer aldı. Ayrıca İlçe başkanları toplantısı için Çeşme’de bulunan CHP İl Yönetimi de salona gelerek Tütüncüoğlu’na destek verdi.

Sözlerine Çeşme Belediye Başkanı Tütüncüoğlu ve Alaçatı Belediye Başkanı Dalgıç’a kenti korudukları için teşekkür ederek başlayan Başkan Kocaoğlu, “Diğer turistik beldelerimizin bir çoğunda konutların, betonlaşmanın, trafik problemlerinin ne hale geldiğini biliyoruz. Çeşme’nin belediye başkanına kenti koruduğu, sürdürebilir kalkınma konusunda çalıştığıiçin, Çeşme’yi Çeşme yaptığı için teşekkür ediyorum. İki dönemdir Alaçatı’da belediye başkanlığı yapan ve bulunduğu yeri marka yapan Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı kutluyorum. Bu iki yer bizim iftihar noktamızdır” dedi.

Planlamanın ihtisas konusu olduğunu anlatan Başkan Kocaoğlu, “Buranın önceden tek yetkilisi vardı. Eskiden adı Bayındırlık Bakanlığı olan yapının adı şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu. Büyük planlar bakanlıklar, küçük planlar da Büyükşehir Belediyesi ve ilçeler tarafından yapılıyor. Özelleştirme İdaresi planlama yapıyor. Bu idarenin ne planlama birikimi ne de uzman kadrosu var. O sadece ne kadar pahalıya satarım diye düşünüyor. Olur mu olmaz mı, durumuna bakmadan çalışıyor. Bunu yaparken planları kimseye sormuyor. Belediyelere de danışmıyor” diye konuştu.

TOKİ’nin çalışma şekli ve yapısını da eleştiren Başkan Kocaoğlu, “TOKİ’nin görevi sağlıksız konutları yıkarak ucuz konutlar yapmaktır. Vatandaşın ucuz konutlarda kalması için çalışır. Ayrıca Turizm Bakanlığı turizm planı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ‘OSB’ planlarını yapıyor. Kimseye de sormuyorlar. Türkiye’de planlama kaosu var. Bir iş yapacaksınız ‘burasını turizme, OSB’ye alırdık’ deniliyor. Bunun önüne kimse geçemez, sistemin acilen değiştirilmesi gerekiyor”dedi.

Çeşme’nin potansiyelinin, nüfus sayısının belli olduğunu anlatan Kocaoğlu, “Turizm bölgelerinin kış nüfusuna bakılmalıdır. Buranın nüfusu 22 bin kişiyi buluyor. Bu nüfus maksimum 7 bin konutta yaşar. Şimdi baktığınızda ise 4 bin civarında artı konut yapılacak. Çeşme’deki konut sayısı yüzde 60’a yakın artacak. Çeşme’de 7 bin konutta yaşayan insanlar içinden 4 bin kişiye ‘fakir evi’ çıkıyorsa o ayrı bir şey. Zaten böyle bir durum olmaz. O zaman burada başka bir şey var.

Parsel büyüklüğü bin metrekareden 500 metrekareye iniyor. Yoğunluk ise artıyor. Bugün biz, kent dönüşümü yapacağımız alanda 2,40 emsal vermiyoruz. Emsali 1,50 oranında veriyoruz ki kent yaşanılabilir olsun. Bize ‘dört bin konut değil iki bin konut yapılacak’ deseler bile benim sözlerim harfiyen geçerlidir” dedi.

Çeşme’nin şu anda ‘turizm imarını yapamamak’ gibi sorunlarının bulunduğunu anlatan Kocaoğlu, “Bir yandan golf sahaları projeleri, diğer yandan turizm planları var. Biri masanın diğer tarafından, diğeri de başka yerinden çekiyor. Çeşme’nin turizm planlamasının yapılması gerekir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda buzdolabında planlar duruyor. Bu yapılacaklar dört bin konut yazlık site olarak yapılabilir. Ona göre fiyattan satılabilir. Bu, ülkenin kazanımlarını rant amacı dışında kullanmaktan başka bir işe yaramaz. TOKİ çalışacaksa eğer kentsel dönüşüm kapsamında yetkileri aldığı Karabağlar’daki, Cennetçeşme’de bulunan alanları yapar. Bunu yaparken de bizim öngördüğümüz yoğunluklara sadık kalarak yapar. Böylece kentin konut gelişimine katkıda bulunur. Tabi ki bizimle mutabık kalırlarsa. Çeşme gibi bir yeri rant uğruna başka bir yere eğip, bükmenin faydası olmaz. Ben de bu davaya müdahil olacağım. Belediyenin hakkını hukukunu korumak için çalışacağız. Çeşme’nin düzeninin bozulmamasına çabalayacağız. Bu bizim görevimizdir” diye konuştu.

Herkesin sorumluluğu olduğunu anlatan Başkan Kocaoğlu, yetkililerin görevlerini ihmal etmemesi gerektiğini söyledi.

Kocaoğlu, “Bu çalışmalar birilerinin zengin olması için değil oralarda yaşayanlar için yapılmalıdır. Kentin rantı orada yaşayanlar tarafından paylaşılması gerekirken başka amaçlara hizmet etmemelidir. Çeşme’nin turizminin gelişmesi için Çeşme ve Alaçatı Belediyesi’nin başkanları, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı birlikte çalışmalıdır. Yarımada Türkiye’nin kalkınması için önemli bir alandır. Yarımada kalkınırsa İzmir kalkınır. Bölgenin, kentin tamamının kalkınması için burası bulunmaz bir nimet, fırsattı.Yarımada’yı küçük, kısır, kısa vadeli hesaplarla mahvedersek, buna da belediye başkanları, siyasi partiler ve vatandaş olarak göz yumarsak, vurdumduymaz davranırsak tarih bizi sorgulayacaktır. Biz, planların adil yargı tarafından yürütmesinin durdurulması, ardından iptal edilmesine dair inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Çeşme Belediye Bşakanı Tütüncüoğlu, planları eleştirdi.
Tütüncüoğlu, “Çeşme’yi bozmak için bugünkü hükümet elinden gelen her şeyi yapmaya başladı. Kuşadası’nda nasıl uydu kent yaptıysa burada da bize sormadan çalışma yapılıyor. Reisdere Bölgesi’nde Alaçatı’ya yakın alanda yapmaya başlıyorlar. Buranın imar planlarında alana iki kat yapılaşma izni veriliyor. Parsel büyüklükleri bellidir. Parsel büyüklüğünü düşürürken yoğunluğu beşkat arttırıyor. Çeşme’nin nüfusu 22 bin kişi. Bunu da fakir edebiyatı ile yapılıyor. Biz fakirler için Çeşme’de iki kent kurduk. O bölgede 200 dönümlük yer alarak izin istedik. Çeşme-Alaçatı Bölgesi’ndeki fakir vatandaşlarımıza ev yapmak istiyoruz. Dünya’nın hiçbir turistik yerlerinde böyle bir yapılaşma olmaz. Kanunen ‘TOKİ yapabilir’ deniliyor. Bu yapılanlar şehrin yönetimini ele geçirmek için yapılıyor. Doğrudan doğruya bütün kıyı belediyelere bunu yapacaklar” dedi.

Her kesimden destek gördüklerini anlatan Başkan Tütüncüoğlu,“Biz nasıl olsa Büyükşehir Belediyesi’nin planlarına gireceğiz. Başkanımız ‘tarafsız kalamayız’ dedi. Bizim yanımızda. Biz, kentsel dönüşüm istemiyoruz. Sağlıklı kentler istiyoruz. 25 yıldır burayı betonlaştırmadık, doğayı yok etmedik. Bundan sonra da bozdurmayacağız. Herkesin sağlıklı yaşaması için çalışacağız” diye konuştu

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin de Türkiye’de son 5 yıldır uygulanmaya çalışılan yeni yönetim anlayışının örneğinin ortaya çıktığını söyledi.

Engin, “Önce İzmir’de statlara AVM yapmak istediler. Limanlara göz diktiler. Sahil beldelerindeki hazine arazilerini imara açıyorlar. Çeşme’deki konutların yarısı kadar birden çalışma yapacaklar. Şiddetle red ediyoruz. Bağımsızlığına inandığımız yargının bu planları durdurmasını istiyoruz.

Çeşme, Belediye Başkanımızın uyguladığı imar planları ile dünya’da marka haline geldi. Bu durumun korunarak yaygınlaştırılması gerekiyor. ” açıklamasını yaptı.

kaynak:cesmegunesi.com

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.