ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Gök Gürültülü

Babamın Özdeyişleri- Nezih Öztüre

30.11.2014
1.177
A+
A-

Ak saçlı, akıllı babam aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken, bizi doğru yola yönlendirecek, yanlışlardan uzak tutacak özdeyişleri sık sık tekrarlar, aklımıza kazımamızı ister. Yılların süzgecinden geçmiş, bilgelerin bize ilettiği bu güzel sözler hep dağarcığımızda olsun diye.
Bugün sizlerle bu özdeyişlerden bazılarını hatırlatmak istedim!

“BOŞ BAŞAK DİK DURUR, BOŞ TENEKE GÜRÜLTÜ ÇIKARIR”

Babam bu sözü kasıntı ve boş insanlar için kullanır. Bilgileri yok, fikirleri vardır. Genelde mirasyedi, şanslı damat, ya da politikacı veya kısmetli evlatlardır. Tartışamazlar, kavga çıkarırlar. İftira atar ve kaçarlar. Hiç bir bireysel başarıları yoktur. Komplekslidirler. Etrafımızda giderek çoğalıyorlar. Aman uzak durun, adam sanmayın, üzülürsünüz.

“SADECE APTALLAR HİLE YAPAR”

Akıllı insanlar yalandan dolandan uzak dururlar. Kendilerinin ve ailelerinin bu utancı er ya da geç yaşamasını istemezler. Herkesi kandırabilirsiniz ama bir süreliğine. Takke düşer, kel görünür elbet. Bu hayatta kaybetmememiz gereken tek şey itibarımızdır. Para, ünvan, mevki tekrar kazanılır ama, itibar bir daha asla. Zeka ve kurnazlık, akıl ve vicdan yoksa zehirdir.

“YOLDA PARA BULSAN SAY”

Aldığını, verdiğini, bulduğunu, gördüğünü say. Paranı say, malını say, sürünü say, ürettiğini say. Hesabını bil. Az, çok ya da yeterli lafları iş hayatında boş kelamlardır.

“BABANA SÖVSELER TARİH AT”

Babam resimlere, toplantı notlarına, anılara hep tarih atılmasını ister. Hele hele anlaşmalara, akitlere kesinlikle! Bu şekilde hatırlamak da kolay olur. Çoğu zaman bir gün, bir saat, bir dakika bile çok önemlidir.

“AKILSIZ BAŞIN CEZASINI AYAKLAR ÇEKER”

“İş ayaklarla yapılır” derdi, bir işadamı dostum. Gideceksin, geleceksin, ziyaret edeceksin, gözlemleyeceksin. Konuya odaklanmaz, dikkatli olmaz, eksik yaparsan, hele unutursan bir daha, bir daha gider gelirsin. Cezayı ayakların çeker, ceremeyi de sen!

“AĞASIN DERLER MALDAN EDERLER, EFESİN DERLER CANDAN EDERLER”

Bu babamın çok üstüne basarak söylediği bir deyiştir. Boş övgülere kanmayın, dolduruşa gelmeyin. Varlıklı iken pohpohlayıp paranı boşa harcatırlar, dara düşer iflas edersin. Kışkırtıp kavgaya sokarlar, canından ya da kolundan, bacağından olursun. Sakın ola, “Ağalık düzde vererek, damda vurarak” sözüne itibar etmeyin! Ağalıktan uzak durun. Sadece siz olun.

“BOMBAYI DOKSAN DERECE ATMA”

Öfkeye kapılıp sonra size zarar verecek sözler sarf etmeyin, davranışlar içinde bulunmayın. Öfke baldan tatlıdır ama, hemen zehre dönüştüğünü unutmayın.

“KÖPEĞİ ÇULLU DA BİLİRLER, ÇULSUZ DA”

Babam bu sözü en çok kendi için kullanır. İşin özünde olun, gösteriş ile uğraşmayın. Kişiliğinize, yaptıklarınıza baksınlar. Sizi, “SİZ” olduğunuz için saysınlar. Dış görünüşüz ile değil. İç dünyanızı bilsinler.

“DOĞMADIK ÇOCUĞA DON BİÇMEYİN”

Bir iş fikir aşamasındayken hemen balıklama dalmayın, olgunlaşmasını bekleyin. Hazırlıklar bitmeden harcama yapmaya başlamayın. Sonuçlar çıkarmayın, bekleyin. Yeterince beklersek her şey önümüze gelir.

“SAKSAĞAN KEMİK BULUNCA ÖNCE K…… SOKAR”

Bu sözü çok kullanır babam. Tüm okullarda en az bir dönem okutulacak bir derstir. Fizibilite ve risk yönetiminin bir satırlık özetidir aslında. Bir iş yapacağın, bir eyleme başlayacağın zaman sonunu iyi düşün. İncele, hesapla, akıl al. Fikrini danış, ölç sonra biç. Ölçmeden yutttuğun kemiğin, saksağanı düşürdüğü durum gibi tıkanırsın. Sonunu kendin hazırlasın. Sonra kimseyi suçlama!

“AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER”

Yönetiminde olduğun her konuda sorumlu sensin. İyi yönetirsen başarı gelir, yaptıkların senin yansımandır. Sonuçları da öyle…

Sevgili dostlar, babam hep der ki;
“Akıl kafamızın üzerinde bir çividir, tokmağı yedikçe başımıza girer”.
Güzel sözleri, iyilikleri hep hatırlayıp, kendi tokmağımızı kendimiz vuralım.
Aklımız hep başımızda, vicdanımız ferah olsun.
İtibarımız, onurlu ismimiz evlatlarımıza bırakacağımız tek miras olsun.

Sevgiyle kalın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.