ALTIN 790,25
DOLAR 13,8250
EURO 15,6207
BIST 1.927
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Gök Gürültülü

Ay’daki Urlalı-Öcal Uluç

10.03.2014
2.182
A+
A-

Gözlem Gazetesi: talatsunduzocal--800px--800pxAna Sayfa / SEÇİM KAZANI Öcal Uluç
Ay’daki Urlalı!..
08.03.2014


Bilir misiniz; Urlalı çok ünlü bir kişinin Ay’da adı var; Ay’ın haritasını çizenler tarafından bir tepeye verilmiş; yıllardır oradan bize, Urla’ya bakıyor!..

“Bilen” biliyor, ama “76 milyonun 75 milyon 975 bin 975’ i bilmiyor!..”

Neden bilmiyor; “zira Urlalılar bile bilmiyor” ve ne yazık ki, Urla’yı yöneten “seçimli / atamalı yöneticiler” de bilmiyor, “bilenler” varsa da, “Bana ne, Ay’da bir tepeye verilmişse ne olmuş” diyor; demeseler, çoktan “onun için Urla’nın en çok ziyaret edilen parklarından birine heykelini diker, altına da kim olduğunu yazarlardı!..”

Urla’ya yerleşmiş bir doktor Hocamız var, Mahmut Tolon; “yıllardır bir misyoner gibi görev edindi, Ay’daki bir tepeye adı verilen Urlalının heykelinin dikilmesi için çabalayıp durdu; imzalar topladı, yazılar yazdı”; ama sonuç, sıfıra sıfır elde var sıfır!..

İşte Urla’yı yöneten kafalar!..

Şimdi seçim var; “büyük bir ihtimalle yeni bir başkan seçilecek!..”

Onun için yazıyorum; Urla’da bir parka Anaksagoras’ın Heykeli’ni dikmelisiniz, ey yeni başkan!..

Anaksagoras?..

Milattan önce 500’de Urla’(Klozamenai) da doğan, hayatının büyük bir bölümünü Atina’da geçiren, Perikles’le arkadaşlık eden, Euripides, Arkhealos “bazı yazarlara göre” Sokrates’in hocası olan, yüzlerce “öğrenci yetiştiren”, “Tanrı sayılan” Güneş ve gök yüzündeki cisimler hakkındaki düşünce ve söylemleri sebebiyle “dinsiz ilan edilerek ölüme mahkûm edilen” ama Perikles’in çabalarıyla kurtulup, Lampsakos (Çanakkale / Lapseki)’a sürülen ve orada MÖ 428 yılında ölen, büyük filozof ve gökbilimci / matematikçi!..

Sürüldüğü Lampsakos Agorası’na heykelinin dikildiği yazılır, tarihlerde; biz Urla’ya Anaksagoras’ın bir heykelini çok görüyoruz; “Bu iş için masraf yapılır mı?..Ya ‘bir Yunanlının heykelini diktik’ diye Urlalılar bize oy vermezlerse?..”

Bakınız, Anaksagoras için Vikipedi Ansiklopedisi’nde ne yazıyor:

“Gökyüzündeki tüm cisimlerin Yer ile aynı maddeden meydana gelmiş olduğunu öne sürüyordu. Bu fikre bir meteoru inceledikten sonra varmıştı. ‘Bu nedenle başka gezegenlerde de hayat olduğu düşünülebilir’ diyordu. Öne sürdüğü fikirlerden bir diğeri de Güneş’in bir tanrı olmayıp Peloponnesos Yarımadası’ndan irice, kor halinde bir kütle olduğuydu. Ayrıca Anaksagoras, Ay’ın ışığını güneşten aldığını varsayıp Ay ve Güneş tutulmalarını bununla açıklamıştır. Ayrıca, hayvanların anatomilerini incelemiş ve balıkların solungaçlarıyla nefes aldığını keşfetmişti.”

Bitmedi; Anaksagoras’a göre “Hiçten hiçbir şeyin meydana gelmeyeceğini ve hiçbir şeyin hiçliğe gitmeyeceğini düşünür. Dolayısıyla mutlak anlamda bir oluş ve yok oluş yoktur.”

Bakalım “Urla’nın yeni başkanı, Anaksagoras’ın büyüklüğünü anlayacak mı?..”

O da anlamazsa, artık “Büyükşehir değil Bütünkent Belediye Başkanı seçilecek olan” yeni İzmir Başkanı’na Urlalılar olarak dilekçe yazacağız, şimdiden haberi olsun!..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    Değerli büyüğüm ve de GS.Lisesinden ağabeyim Hıncal ağabeyimin ağabeyi sevgili Öcal ULUÇ…Konu çok güzel ama esas konunun vurgulaması.Aklımızı değil Urla, Urfada da başımıza almaz isek , durumlarımız pek de iç açıcı olmayacak gibi.Umarım layık olduğumuz Atatürkün Cumhuriyetinde yaşamaya devam ederiz ama sevgi,hoş görü ve de doğru eleştirilere açık olarak.Ah, birde şu partizanlığı bir rafa kaldırabilsek….Sevgi ve de saygılarımla…