ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 22 °C
Gök Gürültülü

Avrupa Birliği, Türkiye ve Ermeniler – Bülent Akarcalı

20.04.2015
1.945
A+
A-

 

Büyük bir Holdingimiz düzenlediği Uluslararası Araştırma Ödülleri Yarışmasının sonuçları iki hafta önce  açıklandı.

Belirtildiğine göre çalışmaları bağımsız bir jüri değerlendirmiş. Bu bağımsız jüri üyelerinin kimler olduğunu öğrenemedim.

Ödül alan üç çalışmadan biri :

“Arşiv Olarak Harabe: Anadolu’da Mekan ve Hafıza” başlığını taşıyan makale ile University of California at Los Angeles’ta Antropoloji bölümünde doktora öğrencisi Anoush Tamar Suni, Anadolu’daki harabelerin, yıkıntıların tıpkı bir tarih arşivi gibi okunarak Ermenilerin tarihinin yazılabileceğine işaret ediyor.

Bu ödül töreninden bir süre sonra Avrupa Parlamentosu, soykırım iddiaları hakkında bir karar tasarısını kabul ediyor.                               Kabul edilen metinde Türkiye’ye yapılan bir çağrı aynen şöyle ;

They also ask Turkey to conduct “in good faith” an inventory of the Armenian cultural heritage destroyed or ruined during the past century within its jurisdiction.

Geçen yüzyılda Türkiye’nin yargı yetkisi (sınırları) çerçevesinde bulunan harap olmuş veya yıktırılmış (yok edilmiş) Ermeni kültür mirasının dökümünü (envanteri) iyi niyet çerçevesinde yönetmesini ister.

Burada ki ‘’to conduct’’  fiilinin özellikle seçildiğini tahmin ediyorum.

Karar metnine rahatlıkla ‘’Türkiye’nin böyle bir döküm çıkarmasını ister’’ yazmak varken,  idare etmek-yönetmek anlamında bir fiilin kullanılması, ileriye açık bırakılan bir kapıyı oluşturur. Yani bugün böyle bir araştırmaya ödül veren gibi yarında biri bu dökümü, Ermeni Diasporasından, kolaylıkla temin edeceği mali imkanlarla, yapmaya başlar. Yeter ki Türkiye bu işi idare etsin!!!

 

Bu tesadüfü açıklayabilecek, dile getirebilecek  olan var mı acaba?

 

Yapılacak bu tip araştırmalar Türkiye’den ödül de aldığına göre; Ermenilerin Türkiye’de harap edilmiş veya yıktırılmış varlıkları tespit edilip sonra da  değerlendirilmeye tabii tutulup,’’’ ödemeniz gereken tazminat miktarıdır, bunu yalnız biz iddia etmiyoruz, yapılan araştırmaları siz kabul edip ödüllendiriyorsunuz ‘’’ denirse, ne cevap  verebiliriz.

                                                            

Tesadüf veya değil iş, dünyamızın en büyükleri bu anlayış ve inanış içindeler ise Avrupa Parlamentosuna veya Papa’ya kızmaya ne hakkımız var?

 

Yine bilgi için soruyorum, Yunanistan’ın Osmanlı’dan bağımsızlığını elde ettikten sonra Rumeli ve Adalarda düzenli bir şekilde yok ettiği beş bine yakın han, hamam, medrese, köşk, konak vs hakkında araştırma yaptıracak  bir Türk Holding’i ve sonra da buna ödül verecek bir Yunan Holding’i bulabilir miyiz acaba?

 

Bulamaz isek,  Avrupa Parlamentosundan aşağıda ki kararı çıkarmalarını en iyi niyetlerimizle talep edebilir miyiz?

 

They also ask Greece to conduct “in good faith” an inventory of the Ottoman cultural heritage destroyed or ruined during the past  century within its jurisdiction.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mtolon dedi ki:

    Ermeni sürgünü tarihimizde yüzleşmemiz gereken çok acıklı bir felakettir. Dersim olayları, 1960, 1980 katliamları bu olayın yanında rakamsal açıdan “hafif” kalıyorlar. Bilimsel yaklaşım ile batı basınında kabul gören 1.5 milyon Ermeninin ölümü sayısına konusunda ise demografik çalışmalar aydınlık getirebilir. Daha önce Osmanlı Anadolu’sunda güvenilir demografik veriler vardır. Fransa ve ABD ye gidenlerin, Yakın doğuda kalanların nüfusları ile mukayese hala mümkündür. Büyük ispanyol gribi vardır, bu salgın esnasında birinci dünya savaşından daha fazla kayıp oluşmuştur. Bu tür çalışmalar Osmanlı’nın savunma refleksi ile verilen bu kararda oluşan felaketin vehametini azaltmaz ama olaylara daha dingin bakılmasına katkıda bulunabilir.