ALTIN 457,15
DOLAR 8,1553
EURO 9,7014
BIST 1.423
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 38 °C
Sıcak

ARİSTOTELES-BAŞTACI

ENGİN YILMAZ 18-02-1974 İzmir doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İzmir’de tamamladım. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde okudum. Mezun olduğumdan itibaren özel kurumlarda felsefe öğretmeni ve rehberlik-psikolojik danışman olarak çalıştım. Halen İzmir’de özel bir okulda felsefe öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Önceden yayınlanmış bir kitabım daha vardır. SİSTEM Yayıncılık tarafından 2004 tarihinde “ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER İÇİN NLP” adlı kitabım 6.ayda 2.baskı yapıp beklenenin üzerinde ilgi görmüştür. İKİNCİ KİTABIM METİN ÇÖZÜMLEMELERLE FİLOZOF ATATÜRK yayınlamıştır. Eğitim camiasına felsefe öğretmeni olarak hizmet etmekle beraber, ulusal ve uluslararası projelerde çalışmalarda yer almaktayım. 1 erkek çocuk babasıyım. Atatürk’ün İzinde sonsuza kadar gitmeye and içmiş bir kişi olarak, ülkemize ve toplumumuza hizmet etmekten şeref duyuyorum. Mail: kartezyen2006@gmail.com

İşte karşınızda büyük bir filozof!

O’nun için ne söylesek az. M.Ö.384 yılında o zamanın Makedonya bölgesi olan Stagira doğumlu büyük Aristoteles.

Bütün ataları doktor olmasına rağmen kendisi Filozofluğu seçmiş bu büyük adam aynı zamanda koca bir Ortaçağ’a damgasını vuran! Hem Hıristiyan hem İslam dünyasında. Bir bakıma Skolastik düşüncenin temel dayanağıdır Aristoteles.

17 yaşında üstad Platon’un öğrencisi olmuş, Akademia’da parlak zekasıyla “Bay akıl” şeklinde hitap edilecek seviyeye gelmiştir. Düşünceleri bazı konularda hocasından ayrı oldu. Belki bu yüzden söylentiler, O’nun Platon tarafından uzak görülmesine sebep oldu. Ya da kendisinin Makedon kökenli olmaması mı!

En büyük tezatı hocası Platon’un “İdealar” öğretisidir. Aristoteles’in daha “ayakları yere basan” bir düşünce geliştirdiğini söyleyebiliriz. Önem verdiği hep “bu dünya” olması O’nun bilim insanı vasfı kazanmasına ön ayak olmuştur. Bilim-Mantık! İşte büyük Aristoteles’i tarihe yerleştiren 2 temel öğe. Bugünkü “Lise”nin adıyla(Apollon Lykeion tapınağının yanında) okulunu açmış, “gezenler” anlamında “peripatetikler” adını almıştır “şanslı” öğrencileri. Bu arada Lise, sürüleri kurtlardan kutsal bir varlık! Unutmadan Assos’a gelerek 3 yıl öğretmenlik yaptığını unutmayalım!

Akademi’nin başına neden getirilmediği hep tartışılır. Platon, öğrencisinin tasvip etmediği birini okulun başına getirince bir küslük oluştuğu düşünülebilir. Aristoteles’in Makedonya hayranı olduğunu unutmayalım!

Bir süre sonra genç yaşında Büyük İskender’in hocası olduğunu da! “Babam bana hayat verdiyse, Aristo da bana yaşamak sanatını öğretti; çünkü hayat, doğanın bir lütfudur; güzel bir hayat ise, bilge-liğin armağanıdır” derdi Büyük İskender hocası için. Ne kadar “özlenen” değil mi bir liderin hocasına övgüsü. “İdeal” olan da bu bence. Ancak her güzel şey gibi bunun da bir sonu oldu! İskender ölünce her zamanki suçlamalar baş gösterdi: “Din düşmanı”! Ve kaçtı Aristoteles, hocasının hocası Sokrates’in akıbetine uğramamak için! Ölünceye kadar kalacağı Chalcis’e(Halk). Üzüntüsünden baldıran otu yiyerek intihar ettiği de söylentiler arasında! Kısa boylu, leylek bacaklı, yüzünde hep gülümseme olan üstat öldüğünde 63 yaşındaydı.

Neler demiş büyük üstad:

Kendisine, yalan söylemekten ne kazanılır?  “Gerçek söylendiği zaman inanılamamak” demiş.

Aristo, bir çapkına acıdığı için dostlar kendisini kınamışlar. O da: “Ben, der, insanı düşündüm, adetlerini değil!..

– Atinalılar buğdayla kanunu keşfettiler, fakat buğdayı kullandıkları halde kanunu ihmal ediyorlar.

 – Eğitimin kökleri acı fakat, meyveleri tatlıdır.

Ümit, uyanık bir adamın düşüdür.

– En çabuk ihtiyarlayan, minnettarlıktır.

– Güzellik, bütün iltimas mektupları içinde en çok seçilenidir.

– Bilim, talihli zamanlarda servet, kötü zamanlarda bir sığınaktır.

Dost iki bedenli bir tek ruhtur.

-Dostlarımıza, kendimize yapılmasını istediğimiz gibi davranmalıyız.

Adalet, herkese layık olduğunu verdiren bir ruh erdemidir …

Ne kadar güzel sözler değil mi? Her biri bir özdeyiş değerinde. Tabi bu deryayı uzun uzadıya anlatmak imkansız “sınır”da. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim bu büyük üstadı.

Bu arada Rodos’lu Andronikos’a da selam olsun. M.Ö.70’lerde yaşamış bu filozof sayesinde eserlerine ulaşma imkânımız olmuştur.

Yüzyıllara damgasını vurmuş bu büyük filozofun adını yaşatmak ve temel öğretilerine az çok hakim olmak gerekir diye düşünüyorum. O’nun bilimsel bakış açısı, mantık biliminin gelişmesine olan etkisi. Ahlak tabi ki bir yandan: “Ölçülü olma”. Politikaya olan vurgusu. Gerçek bir deryadır. Yani kısaca “baştacı”dır Aristoteles!

ENGİN YILMAZ 16.05.2020 URLA

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.