ALTIN 533,79
DOLAR 9,3295
EURO 10,8506
BIST 1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24 °C
Az Bulutlu

Antartika’da Türk Araştırma Üssü -Hamdi Sena Nomak-

23.05.2013
3.234
A+
A-

image

“ANTARKTİKA’DA TÜRK ARAŞTIRMA ÜSSÜ KURULMASI” ÇALIŞTAYI İstanbul’da 30 Nisan 2013 tarihinde düzenlendi.

TÜDAV Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen Çalıştay’da Antarktika’ya gidip araştırmalar yapan gezginler ve bilim insanları tarafından sunulan bildiriler; Bayram Öztürk ve Osman Atasoy editörlüğünde 95 sayfa olarak kitaplaştırıldı. (http://www.tudav.org adresinde)

Türkiye’de ilk defa düzenlenen bu Çalıştay ile ilgili haberleri, 2 Mayıs 2013 tarihinde Hürriyet gazetesi “Buz devri 2015” başlığı ile; Milliyet gazetesi de “Antarktika’ya Türk bilim üssü kurulacak” başlıklarıyla geniş olarak yayınladılar.

Çalıştay kitabının önsözünde;

“Türkiye’nin Antarktika girişimi 1995 yılında Antarktika Antlaşması’nı imzalamasıyla başlar. Ancak aradan geçen onca yıl içinde “Antarktika’da bir Türk bilim üssü” kurulması konusunda herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi, söz konusu antlaşmaya konan imzaların izlenmesi açısından bir devlet girişimi, politikası veya araştırma çabası da olmamıştır. Bütün bunlara rağmen, Türk bilim insanları bu kıtada, başka kurum ve ülkeler adına başarılı araştırmalar yapmışlar, tezler yazmışlardır. Bu arada iki denizcimiz tekneleriyle Antarktika’ya gitmiş, deniz hayatı hakkında bilgi edinmişlerdir.
​Bu eylemsizliğin temelinde Beyaz Kıta’nın bizlere uzak olması, ekonomik olarak güçsüz oluşumuz ve üniversiteler ile denizcilik camiasında bu konunun adeta görmezden gelinmesi gibi etkenler sayılabilir.
Son yıllarda gelişmekte olan birçok ülkenin burada üs kurduğu, araştırmalar başlatıp sonuçlarını saygın dergilerde yayımlattığı görülmektedir. Bunların arasında Müslüman ülkelerin de bulunduğu, hatta Pakistan’ın “Cinnah” üssünü 1990’lı yıllarda kurduğunu hatırlamakta fayda vardır.
Ülkemizin bilimde geldiği yer, her alanda araştırma yapabilecek bilim kadrolarının bulunması, bizlere Antarktika’da 2015 yılında bir Türk bilim üssü kurulması için ümit vermekte, söz konusu ilk Çalıştayı da bu amaçla yapmaktayız. Amacımız bu konuda çalışanları daha önce olduğu gibi bir araya getirmek, bilgi alış verişi sağlamak, katılımcılarla birlikte bir bilim politikası oluşturarak bunu devletin yetkili birimlerine sunmaktır.”

Çalıştay katılımcıları (Fotoğraf: Milliyet gazetesi internet sayfasından alınmıştır)

Çalıştay kitabının içindeki sunumlar:

Nesrin ALGAN: Türkiye’nin Antarktika antlaşmasına taraf olma süreci; Erol İZDAR: Türkiye’nin ilk Antarktika girişimi üzerine notlar; Kemal BAŞLAR; Ne işimiz var Antarktika’da! Osman ATASOY: Antarktika Türk Bilim üssüne doğru; Hamdi Sena NOMAK: Antarktika Türk araştırma istasyonunun yeri ve Türk Kutup Araştırma Gemisi; Burcu ÖZSOY ÇİÇEK: Deniz buzulları-Antarktika; Temel OĞUZ, Bayram ÖZTÜRK, Barış SALİHOĞLU, Ahmet Erkan KIDEYŞ: Antarktika’da Türk araştırma üssü kurulması ve bir bilim programı önerisi; H. Birol ÇOTUK, Şamil AKTAŞ: Antarktika araştırmaları zorlu yaşam koşullarına beden ve zihin uyumu; Sinan HÜSREVOĞLU: ROSS Denizi (Antarktika) Mevsimsel deniz buzu döngüsü ve Polynya dinamiklerinin modellenmesi; Seymen ATASOY: Türkiye nasıl bir Antarktika politikası geliştirmeli? Realizm, İdealizm ve Güney Kore örneği; Ared PONTİOĞLU; Antarktika’da bir Türk bilim insanının ağzından.​

Çalıştay’a tebliğ sunan, Buz kıran gemisi için çalışmalar yapan gemi mühendisi Hamdi Sena Nomak, “Başka bir ülkeden kiralamak yerine kendi gemimizin buzul sularında bulunmasının akıllıca olacağına” değindi. (Milliyet, 02.05.2013)

L’Astrolabe Antarktika’da bağlı (1838)​TÜRK KUTUP ARAŞTIRMA GEMİSİ (ön tasarım, 2013)

ANTARKTİKA TÜRK ARAŞTIRMA İSTASYONU’NUN YERİ ve TÜRK KUTUP ARAŞTIRMA GEMİSİ

Hamdi Sena NOMAK (sn@yksn.net), Burcu ÖZSOY ÇİÇEK (burcu@drcicek.com)
İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Tuzla, İstanbul.

TEBLİĞ ÖZETİ
Antarktika’da Kurulu 29 ülkeye ait 101 araştırma üssünden, 46 tanesinin Antarktika Yarımadası ve çevresindeki adalarda olduğu, yalnızca bir tane üssü bulunan 11 ülkeden ise 7 tanesinin bu bölgeyi tercih ettiği değerlendirildiğinde; Antarktika Türk Bilim Üssü için de öncelikli tercihin bu yönde yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Böyle bir tercih, hem kurulacak üsse ait kurulum ve işletme giderlerini azaltacak, hem de ihtiyaç duyulacak Türk Kutup Araştırma Gemisi’nin maliyetini azaltacaktır. ABD’ye ait, kıtanın diğer kıyısında bulunan McMurdo Üssü’ne destek faaliyetlerinde bulunacak yeni bir geminin yaklaşık 860 milyon USD seviyesindeki bütçesi ile ilgili tartışmalar halen ABD kongresinde devam etmektedir. Ancak yalnızca Antarktika Yarımadası ve çevresine hizmet verecek Polar Class-5 sınıfı bir gemi için bu maliyet 200 milyon USD seviyelerine kadar düşecektir. İnşa edilecek çok maksatlı bir geminin, Antarktika seferlerinden arta kalan zamanlarda da sismik, jeolojik, hidrografik, oşinografik ve hidroakustik araştırmalar yapmak üzere karasularımızda faaliyet göstermesi mümkün olacaktır.
Hali hazırda devam eden stratejik planlama çalışmalarının paralelinde, yakın gelecekte kurulması planlanan Antarktika Türk Bilim Üssü’nün lojistik ihtiyaçlarının milli imkânlarla karşılanması ve gerçekleştirilecek araştırmaların çeşitliliğinin artırılması için hızlı bir şekilde gerekli fon ayrılarak ihtiyaç duyulan gemiye yönelik ön tasarım ve fizibilite çalışmalarına başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, fizibilite çalışmasını takiben 5-6 yıldan önce böyle bir geminin hizmete alınması mümkün olmayacaktır.

Hamdi Sena Nomak (İzmir, 1980), Bornova Anadolu Lisesi (1988), İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makine İşletme Mühendisi (B.S.) 2002, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma Mühendisliği Yüksek lisans (MSc.) 2006, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma Mühendisliği Doktora (PhD) çalışmaları devam etmektedir Evli, iki kız çocuğu bulunmaktadır.

Arşiv: 1 Şubat 2013 Milliyet.com.tr ​
Antarktika’ya Türk bilim üssü
​Beyaz kıta Antarktika’da Türk bayrağı dalgalanacak. Kıtaya giden ilk Türk denizci Osman Atasoy’un önerisiyle Bakan Binali Yıldırım’ın başlattığı girişim üzerine Antarktika’ya Türk bilim üssü açılması için hazırlıklara başlandı
image Digg ThisEmail ile GönderFacebook'ta Paylaş+1Share on LinkedInPin it on PinterestSubmit to redditShare on TumblrShare on Twitter Share

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.