ALTIN 500,29
DOLAR 8,3266
EURO 9,7239
BIST 1.127
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21 °C
Gök Gürültülü

Altınköy

27.06.2015
2.446
A+
A-

 

Altınköy Urla. Hiç yolunuz düştü mü?  Bence dünyanın en güzel plajlarından ve denizlerinden biri, hiç abartmadan. Biraz abartacak olursam ki mübah sınırlarda şahsi sapma ile en güzeli bile diyebilirm.

Altınköy benim Urla’daki ilk göz ağrım. Kuruluşundan sonra ortak olmuştuk, sonra iki yıl kadar da oturdum.  Yazın İzmir’e nazaran 9 derece daha serin  bir cennet. Cennet olmasına cennet de içinde insanlar yaşıyor dolayısı ile birbirlerine sorun çıkartmada tüm ülkeden fazla da bir fark yok mu desem?

 

Marika biç klüp kuruldu. Doğrusu sahile çek düzen verdi.  Çok da güzel oldu ama. Aması da var. Sanki biraz yayılmacı bir zihniyet ile kendi mülkiyet alanlarının dışına taşmalar.

Akkoy derneği var o cennet plajın temiz olması için çaba gösteren.  Sahile araç girmesine engel olan.

Bir de Altınköy kooperatifi var hala kurucu kooperatif olarak çalışan ve artık kuruluş bitti, idareye yeni bir kuruluş ile geçelim diyemeyen, ve kuruluştaki  sorunları hala taşıyan yaklaşık yirmi yıl yıllık.  İşte o kooperatifin yarın genel kurulu var. Geçen sefer yönetim ibra edilmemiş ve sonra edilmiş duydum.

 

Bakalım bu yıl nasıl olacak?

 

Netice itibariyle artık uzaktan pembe gözlüklerle oraları gören bir insan olarak ben şükrediyorum ki Marika var.. misafirlerimle güzel bir yemek yiyebileceğim bir yer. Biraz fazla yayılmacı olsa da. Gayret edenlere şükür. Şükür ki Akkoy var ve Altınköy kooperatifi birbilerine dava çarak hizpleşerek o koydaki araziyi insancıllaştıran.

 

Plajı temizleme konusunda  o cennet mekanın tadını çıkartmak konusunda Akkoy derneği, Altınköy kooperatifi ve Marika yöneticileri ortak çıkarlar ve ortak park yeri konusunda birleşeceklerdir. Birisi diğerinin suyunu, ulaşımını  veriyor, hepsi beraber masraf ediyorlar. Park konusunda da belediye birinden birini görevlendirse veya kamu alanı olan park yerini ihale ile kiralasa hem komşular kullanır hem de  çevre temizliği için üç beş kuruş gelir bile gelir. Aklın yolu birdir.

 

En azından ortak bilinç sayesinde yeniyetmeler  artık plaja jipleri ile girip  kumu hallaç pamuğu ile atamıyorlar. Oranın enfes ardıçları  bu üç kuruluşun yıllardır süren gayretleri sayesinde sanki biraz daha iyi korunacak. Plaj temizleniyor.

 

Bir zamanlar kabadayılık ile bazı olaylar hallediliyor sanılıyordu. kamunun suyunu kendi havuzuna dolduran yöneticiler, taşmalar zabıtlar falan bu güne gelindi.  Umuyorum öyle abuk tehditler falan bir daha da olmaz Altınköy’de fazla yayılmacı olan sınırına çekilir. Uzlaşmada fayda ararlar ve arayınca da bulurlar. Eskiden hıyarca tabanca çekenden, araba lastiğini patlatana ve ev cephelerine spray boya ile küfür yazanları  hep beraber  kınamıştık.  O tür tehdit veya eylemler sadece döner ve yapanı vurur.  Artık o çağları aştık, herkes haddini bilmeli, diline de hakim olmasını öğrenmeli.

 

Altınköy’den  yöre ve ülkeye örnek olacak uzlaşı dolu  çözümler bekliyoruz. Örneğin kedi ve köpeklerin pisliklerini temizleme ile ilgili kurallar.. Yeni Zelanda’da örnek köpekler sabah 5-7.30 arası denize girebilirler. Öyle ya her insan köpeklerle denize girmekten hoşlanmalı diye bir kural koyamazsınız. Sahipliler değil bazen başıboş köpekler bile görülüyor.  Belki Altınköylüler kedi köpek sahiplerinden bir çevre katkısı alırlar ve o parayla da sahipsiz kedi ve köpekler yakalayıp Belediyeye teslim ederler veya sahipli köpeklerin pisliklerini sahiplerine temizletmeyi kural yaparlar. Ülkede bir öncülük olur. Zaten Yarımada ortak Yaşam Platformunun bu konuda çalışmaları var.  Ülkede öncülük Altınköy’de kalır bu kadar kopya vereyim. Tüm mesele uzlaşıp konuşacak kadar herkesin birbirine bu cennette  ihtiyacı olduğunu anlamasında Bu ideal şartlardan öncülük  ve yapıcı yaklaşım çıkmazsa ne çıkacak? M.Tolon

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.