ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

Alaçatı Kum zambakları projesi Türkiye 1. liği Getirdi

19.09.2014
2.350
A+
A-
Reklam

Alaçatı Kum zambakları projesi Türkiye 1. liği Getirdi

Alaçatı Güvercinlik koyunda yetişen Kum zambaklarının ( Pancreatimum maritimum) korunması amacı ile İFK öğrencileri tarafından, Alaçatı Belediyesi ve Ege Üniversitesi Botanik bölümünün desteği ile yürütülen projemiz Dünya Çevre Eğitimi Kurumu (FEE) bünyesinde gerçekleşen YRE ( Young Reporters of Environment ) uluslararası çevre yarışmasında TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ ve DÜNYA İKİNCİLİĞİ ödülü kazanmış, ülkemize büyük bir başarı getirmiştir.
Ödül töreni bu gün Çeşme Beledisinde.

Projenin Başlangıç Hikayesi;image

2013′ün Eylül ayında Fatih Koleji proje kulübü öğrencileri ve öğretmenlerinin Çeşme Alaçatı Güvercinlik Koyu’nda yakılmış çöpler arasında hayat bulmuş beyaz renkli bir çiçeği görmeleri ile başladı Kum Zambakları Projesi…

Ege Kumsallarının İncisi Solmasın! Kum Zambakları Projesi:
“KUM ZAMBAĞI TÜKENMESİN, KIYILARIMIZ ZAMBAKSIZ KALMASIN” sloganıyla yola çıkıldı.
Sahillerimizde sayıları giderek azalan bitki türlerinden ‘Kum Zambakları’ lise öğrencilerinin proje konusu oldu. İzmir Özel Fatih Koleji proje bölümü öğrencileri ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryum Merkezi’nin ortaklaşa hazırladığı ve Alaçatı Belediyesi’nin desteklediği proje ile Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında yetişen ancak Ege’de sayıları çok azalan Kum Zambağı koruma altına alacak.image Projeye TEMA Vakfı eski İzmir Temsilciliği ve Ankara merkezli Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği de katkıda bulunudu. Herbaryum Merkezi’nden Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol’un bilimsel desteği ile başlatılan proje için Alaçatı Belediyesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısına Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryum Merkezi’nden Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol, İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, İzmir Özel Fatih Koleji Projeler Bölümü Sorumlusu Ümit Karademir, kolej müdürleri, proje bölümü öğretmen ve öğrencileri ile eski TEMA Vakfı İzmir Temsilciği’nden Merih Yücel ve Ender Uyguç ile TEMA gönüllülerinden Zuhal Bilgin, Semiha Kapçı katıldı. Ardından pilot bölge olarak seçilen Alaçatı Güvercinlik koyunda projeye start verildi.

HALKIN DİKKATİNİ ÇEKMEK İSTİYORUZ

Kolej öğrencileri Elif Nur Kurt ile Utku Ege Yıldırım yaptıkları sunumda, çevreye duyarlı, bilinçli gençler olarak, dünyadaki çevre problemlerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmanın esas görevleri olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Ege kıyılarında bulunan ve gün geçtikçe sayıları azalmak olan Kum Zambağı bitkisini korumayı amaçladık. Yaptığımız bir alan gezisinde saptadığımız bu problem bu yıl ki sosyal sorumluluk projemiz oldu. Daha önce Alaçatı kıyılarına gelerek Kum Zambağı bitkisini yerinde inceledik. Gördüklerimize inanamadık! Sahile gelenler çiçeği kopardılar, bazıları kökleyip soğanını alıp götürdü. Hatta kıyıya gelen piknikçilerin ateş yakmak için bu bitkileri kullanıldığını gördük. Bunun üzerine çeşitli kurum ve kuruluşlarla bağlantıya geçerek kum zambağının doğal habitatında üretilmesi ve korunmasıyla ilgili girişimlerde bulunduk. Bu toplantımızda kum zambağını çevreye duyurmak, halkın dikkatini çekmek ve bilinçlendirmek istiyoruz” diye konuştular.

ÇEŞME YARIMADASI ÖNEMLİ KUMULLARA SAHİP BİR HABİTAT

Öğrencilerin yaptığı sunumun ardından ilk olarak söz alan Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol, kum zambağı ile ilgili temel bilgileri verdi, yapılması gerekenleri anlattı. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi – Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bitki sistematiği ve son 10 yıllık dönemde ise tozlaşma ve koruma biyolojisi konusunda çalışmalarını başarıyla sürdüren Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol şöyle konuştu:

“Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi olarak, genç arkadaşlarımızdan böyle bir teklif gelince hiç düşünmeden projede yer almak istedik. Alaçatı’daki plaja bir arazi gezisi düzenledik ve doğal olarak ilk arazi gezimizde bölgedeki kum zambaklarının bireylerini saydık. Burası birey sayısına göre, benim Ege kıyılarında gördüğüm en zengin popülasyonlardan birisi. Çok küçük bir alanda 613 kum zambağı saydık. Bu kadar yüksek sayıda bireyi bir arada görmek neredeyse olanaksız. Kum zambağı Latince kelime anlamıyla kıyılarda yaşayan dayanıklı bir bitkiyi ifade ediyor. Çünkü soğanları var, kuma iyi tutunuyor. Ama maalesef ikinci konutlar ve turizm nedeniyle çok dar alanlara sıkışmış durumdalar. Bizim insanımız da bitkilerin üzerine basarak denize gitmek istemiyorlar, bu yüzden yoluyorlar. Çeşme yarımadası önemli kumul alanlara sahip bir habitat. Bu habitat alan içerisinde de en iyi temsil edildiği nokta herhalde Alaçatı. Bitkinin kumda yaşamasından öte tozlanma sıkıntısı, yani döllenmesiyle ilgili problemleri de var. Çok bulunmayışının sebeplerinden bir tanesi de bu. Çünkü gece tozlaşan bir bitki. Bunun üzerine insan baskısı olarak sökme, taşıma, yok etme ve benzeri gibi nedenler girince popülasyon giderek küçülüyor. Denizle yayılan bir bitki. Tohumların yüzeyleri su geçirmiyor. Denizde yüzlerce km sürüklenebilir ve vurduğu bir kumsalda tekrar açmaya başlar. Ama çimlenmek için de tatlı suya ihtiyaç var. Çiçek açması 3-4 seneyi buluyor. Yerel yönetimlerden ve sivil toplum kuruluşlarından insanları bilinçlendirmek gerek. Plajlarda, deniz kıyısında temizlik yapılabilir ama toprağa yakın olan kumul kısım çok ellemeyerek bunlara yaşam şansı verebiliriz. Bir yüksek lisans öğrencimize İzmir’in bütün kum zambağı popülasyonlarıyla ilgili bir proje verdik, haritalayacağız. İzmir’in kıyılarının hangi noktasına kaç bireye sahip olduğumuzu ve bu bitkinin hangi böceklerle tozlaştığını araştırıyoruz. İlerleyen yıllar içerisinde bu bilgileri yerel yönetimlere verme olanağımız olacak. Bu bilgiler böcek ilaçlama konusunda kendilerine yararlı olacaktır.”

AMACIMIZ BÖLGEYİ KORUMALI BİR ŞEKİLDE TURİZME SUNMAK

Alacatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, insanın yaşadığı çevre içerisinde yaşam boyunca hep beraber olduğu bitkiler veya coğrafyayla ilgili bazen farkına varmadığı şeyler olduğunu, ancak bu tür projeler sayesinde, çok iyi tanıdıkları hakkında farkındalık yaratıldığını söyledi. Dalgıç, “Bu bir eğitim, bir kültür ve bilinçlendirmedir. Alaçatı’da bu tür projelere belediye olarak her zaman sıcak bakar, ve destek veririz. Bunun bir örneği, dördüncüsünü yaptığımız ot festivali. Belediye olarak bu bölgede yetişen yüzlerce bitki için bir uygulama bahçesi hazırladık. Burada yaşayan toplumun salatasını, yemeğini ve mezelerini yaptığı dağdaki, ovadaki otların bir çoğunu gelecek kuşaklara taşımayı amaçladık. Ama kum zambağı bizim 50 yıldır kumlarımızda gördüğümüz ama önemsemediğimiz bir çiçekti. Hocamızın bahsettiği sözü geçen bölge Güvercinlik Koyu ve zaten koruma altında. SİT’leri değerlendirme çalışmaları kapsamında bu bölgeyi koruma altına aldırdık. Birinci derece Doğal SİT oldu. Dört yıl önce de belediye olarak o bölgenin kullanım hakkını aldık. Oraya kadar yol yapıldı, elektrik çekildi. Kum zambaklarının olduğu yer, 163 dönümlük bir alanda küçük bir yerde. Bizim temel olarak da yapmaya çalıştığımız şey hem coğrafi, hem mimari olarak bu bölgeyi korumalı bir şekilde turizme sunmak. Onun için sevgili gençlere, yöneticilerimize ve TEMA’ya teşekkür ediyorum. Üzerimize düşen bir şey varsa, biz o desteği vereceğiz” dedi.

SAKSIDA YETİŞTİRELİM, TOHUMLARI TEKRAR DOĞAL ORTAMA DİKELİM

Toplantı sonunda kum zambağının sadece deniz kenarlarında yetişmediği, güzel kokusu nedeniyle saksıda süs çiçeği olarak da yetiştirilebildiğine dikkat çekilmesi üzerine, TEMA yetkilileri tohum üretimi yapılabildiği takdirde, kendi projelerinden biri olan tohum takası sayesinde kum zambağını geniş kitlelere yaygınlaştırmayı gönüllü olarak üstleneceklerini belirttiler. Bu sayede çoğaltılan tohumların yine deniz kenarlarına, doğal habitatlarına dikilerek kum zambağı popülasyonunun artacağına dikkat çekildi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Işık Erdoğan dedi ki:

    tebrikler

  2. Bilge Bengisu Öğünlü dedi ki:

    Saksıda yetiştirmek iyi ama….Beach Club da yetiştirmek özendirilmeli önce…maalesef.