ALTIN 473,85
DOLAR 7,5511
EURO 8,9554
BIST 1.111
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 31 °C
Az Bulutlu

Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor

10.05.2013
2.652
A+
A-
Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor
Reklam


[two_fifth]Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor[/two_fifth]
’ sloganıyla ilk kez geçen yıl başlatılan ‘Alaçatı Genç Sanat Günleri’ bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 18 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek..

GENÇ SANATÇILARIN ALAÇATI BULUŞMASI

Alaçatı Belediyesi desteğiyle Alaçatı Sanat Dostları tarafından organize edilen ‘Alaçatı Genç Sanat Günleri’nin ikincisi 18 Mayıs Cumartesi günü başlıyor. Geçtiğimiz yıl gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bu yıl Alaçatı’nın tarihsel dokusu içindeki dokuz galeride açılacak ‘2. Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor Sergisi’yle 18 Mayıs’ta start alacak etkinlikler için, Türkiye’de sanat eğitimi veren üniversite ve ustalarının elinde yetişmiş 195 genç sanatçı 418 eserle başvurdu. Geçtiğimiz yıl 100’e yakın genç sanatçı yaklaşık 200 eserle başvurmuş, uzman jüri ekibi tarafından değerlendirilen eserlerden 113’ü sergilenmişti.

JÜRİ 195 ESERİ SERGİLENMEYE DEĞER BULDU
Bu yıl 24 Nisan’da Alaçatı’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri başkanlığında toplanan sanat jürisinde ressam Prof. Fahri Sümer, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Yardımcı, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi ressam Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Art Kilim tasarımcısı Belkıs Balpınar, heykeltıraş-ressam Cem Sağbil ve fotoğraf sanatçısı Bülent Kürşat yer aldı. Sanat jürisi, resim, heykel, seramik, fotoğraf, cam, baskı resim, gravür ve lif sanatı alanlarında 195 sanatçıdan 195 eseri sergilenmeye değer buldu.image

CLAUDİA DİEHL ÜÇ GÜNLÜK ATÖLYE ÇALIŞMASINA KATILACAK
Etkinlik kapsamında Alman kağıt tasarımcısı Claudia Diehl’in katılımıyla üç gün sürecek ‘Kağıt Sanatı’ konulu bir atölye çalışması (workshop) gerçekleştirilecek. Eserleriyle Almanya dışında, Lüksemburg, Avusturya, İspanya, İsviçre, Fransa, İtalya, Costa Rica ve Güney Kore’de sergilere katılan ünlü sanatçı, üç farklı atölyede atık kağıt kullanımını farklı yönleriyle ele alacak ve çeşitli tasarım teknikleri öğretecek. Atölye çalışması için katılımcıların eski dergi, gazete, kese, kraft, ambalaj, kitap veya desen, renk ve dokusundan özellikle keyif aldıkları kağıt getirmeleri yeterli olacak.
Atölye programı şöyle:
24 Mayıs Cuma: Kağıt Boncuk ve Takı Yapımı
25 Mayıs Cumartesi: Eski Kitaplarla Sanat
26 Mayıs Pazar: Kağıttan İplik Yapımı ve Kullanımı

EN BEĞENİLEN SANATÇI 2014’TE KİŞİSEL SERGİ AÇACAK
Bu yıl eserleri sergilenen sanatçılar arasından, ziyaretçilerin oyları ile belirlenecek en beğenilen sanatçı, 2014 organizasyon içerisinde kişisel sergi açma imkanı ile ödüllendirilecek. Ayrıca bu yılın davetli sanatçıları olan belgesel fotoğraf sanatçısı Fransız Matthieu Paley ile Yunan seramik sanatçısı Giorgos Nomikos’un eserleri konuk sanatçılara ayrılan galerilerde sanatseverler ile buluşacak.

Fulya OMAÇ – ÇEŞME

Foto 1-3: Uzman jüri bu yıl 24 Nisan’da Alaçatı’da bir araya gelerek sergilenmeye değer 195 eseri belirledi
Foto 4: Jüri ve Alaçatı Sanat Dostları üyeleri bir arada
Foto 5: Alaçatı Sanat Dostları beyin takımı (soldan sağa): Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerileri yöneticisi ve ressam Sayra İnce Muran, akademisyen ve lif sanatçısı Prof. Suhandan Özay Demirkan, Arts & Crafts Atölyesi yöneticisi ve seramikçi Serap Yurdaer Erboy
Foto 6: DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri, Ressam Fahri Sümer, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umur Türker

KUTU I:
ASD HAKKINDA:
Alaçatı Sanat Dostları (ASD), beldenin sanat yaşamına daha nitelikli katkı sağlamak amacıyla Alaçatı’da yerleşmiş yerel sanatçılar ve sanatseverlerin desteği ile geçen yıl yola çıktı. Çalışma ve projelerini, akademisyen ve lif sanatçısı Prof. Suhandan Özay Demirkan, Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerileri yöneticisi ve ressam Sayra İnce Muran, Arts & Crafts Atölyesi yöneticisi ve seramikçi Serap Yurdaer Erboy öncülüğünde yürütülmekte. ASD, kapsamlı kültür etkinliği stratejisiyle güncel sanatı geniş kitlelerle buluşturmak, merkezi metropollerin de dışına taşımak amacıyla düzenlenen ‘Alaçatı Genç Sanat Günleri’ etkinliği çerçevesinde çalışmalarıyla çağdaş ruhu yansıtabilen yeni kuşak sanat temsilcilerini desteklemek, bulunduğumuz zamanın algısı açısından ilham verici, nitelikli genç sanatçıların potansiyellerini güncel sanat platformuna taşımayı hedefliyor.

KUTU II
JÜRİ ÜYELERİ NE DEDİ:

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri: Bu organizasyonu çok değerli buluyorum. Bizim önemli hocalarımızdan Sühandan Hanım’ın böyle bir girişimi çok güzel. Zaten biz hocamız için “Hep gittiği yere bir hayat katar” deriz. Alaçatı’da keyifli yaşantı var. Bu sanat olayları da bu yaşantının içine serpiştirilirse herkes buradan bir takım olumlu çıkarımlar yapar. Ülkemizde sanata karşı bakış açısı da daha farklı olur diye düşünüyorum. O bakımdan tüm bu organizasyonu yapan ve emeği geçen herkese de minnettarım. Katılan eserlere baktığımız zaman özellikle Türkiye’nin her yerinden eser geldiğini görüyoruz. Hemen hemen her sanat dalıyla ilgili çok fazla eser var. O yüzden seçim yaparken çok zorlandık. O eseri mi seçelim, bu eseri mi seçelim diye çetin tartışmalar geçti aramızda. Sonuçta çok iyi bir seçim yaptığımıza ve sanatseverlerin memnun kalacağına inanıyorum.

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umur Türker:
Bence bu organizasyon zaman içerisinde Alaçatı Bienali’ne de dönüşebilir. Özellikle gençlere yönelik olması gençlerin sanata olan katkılarını, çabalarını, çalışmalarını desteklemesi açısından da çok önemli bir organizasyon. Türkiye’nin her yerinden lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, öğretim görevlileri gençlerin de katıldığını görüyoruz. Oldukça yoğun bir katılım var. Gerçekten örnek alınacak bir organizasyon ve hareket.

Ressam Fahri Sümer:
Güzel sanatlarla ilgili her türlü aktiviteyi desteklemek gerekiyor. Üstelik de Alaçatı gibi hem dış, hem de iç turizme açık bir yerde olması bu sanatsal etkinliğin önemini daha da artırıyor.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.