ALTIN 457,15
DOLAR 8,1553
EURO 9,7014
BIST 1.423
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30 °C
Parçalı Bulutlu

Akıllı Kimlik Geliyor

06.01.2014
1.505
A+
A-

Yeni Yılda ” Akıllı ” Kimliklerimiz Olacakmış!….

Dünyaya gözünü açan her insanın aidiyetinin belgesidir nüfus cüzdanları. Kadın olsun erkek olsun kendisini tanıtacak,anlatacak bilgileridir,bir anlamda, suretidir. Yeni yılla birlikte,Pembe ve Mavi renkleri ile cins ayırımının belirlendiği nüfus cüzdanlarına artık veda edilecek ve yerine,taşıdığımız bir çok belgedeki bilgilerin yükleneceği “Akıllı ” kimlik kartlarının dağıtımına başlanacak.

Bu uygulamanın tebliği, 4.Temmuz 2007 tarihli ve 26572 sayılı resmi gazetede yayınlanan ve yine, 2007/16 sayılı başbakanlık genelgesi ile bu işlem üç aşamalı bir projeyle yürütülüyor.

1.aşamada :TUBİTAK­UEKAE tarafından geliştirilen sistemle kimlik kartları ve kart okuyucularının testlerinin kontröllerinin yapılması.

2.Aşamada : 1.9.2008 ve 5.12.2008 tarihleri arasında,sadece Bolu ili pilot bölge seçilerek kullanılmalarına başlanmıştır,bu test döneminde 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan chip(yonga)kullanılmıştır.

3.Aşama : 2010 Kasım ayında sona eren pilot uygulama,Nüfus ve Vatandaşlık işleri(NVİGM)tarafından tüm yurt çapında uygulanması için işlem başlatılmıştır.2012 yılı yatırım programına alınmış ve 20.4.2012 tarihinde de,Kimlik kartı yaygınlaştırma projesi ihale edilmiştir.TC Kimlik yeni kartlarının da 2014 yılının ilk çeyreğinde vatandaşlara verilmesi plânlanmaktadır. Tam seçim dönemi karmaşalarına bir de bu yeni kimlik alma işlemleri eklenecek diyebiliriz. 1976 yılından beri pembe ve mavi olan nüfus cüzdanları kullanıliyor,2000 yılından,günümüze de,üzerinde TC kimlik no’ları olan nüfus cüzdanları kullanılıyor. 2014 yılından itibaren akıllı kimlik kartlarının dağıtılacağı belirtiliyor.Akıllı kimlikle ne gibi özellikler var?kısaca belirtmek gerekirse;Farklı belge ve kart taşınmayacak­tek kart,tek şifre dönemine geçilecek­sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek,e­Devlet hizmetlerine erişilebilecek­bürokrasinin en aza ineceği belirtiliyor­hak sahipliğinde kolaylıklar olacağı belirtiliyor,Yani Sosyal güvenlik,sağlık,sigorta,bankacılık işlemlerinde hatasız işlemler yapılacağı,sahte ve yolsuzluk içerecek işlemlerin takibinin daha kolay yapılacağı belirtiliyor. Da; Kimlik kartı Yaygınlaştırma Proje ihalesini alan firmanın adı nedir?,yerli mi yabancı bir firmamıdır?….Belli değil (açıklanmıyor). Bütün yurt çapında yaşayan vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin içerdiği bütün verileri “ihale edilen şirkete”açmak ne denli sağlıklı olacaktır,güvenirlik derecesi nedir?… Ayrıca diğer günlük hayatta kullanılan bütün kıymetli evrak belegelerin içerdiği bilgilerin de ihale edilerek çalışmaların yapılması ne derece sağlıklı olabilecektir?, Bütün insanların aidiyet bilgilerinin ticari bir firmanın (Üstelik yerli mi yabancı mı belli olmayan) iki dudağının arasında kalacağı ve istismara uğramayacağının garantisi varmıdır?bu sorunun cevabının açıklayıcı bir şekilde anlatılması gerekmez mi? Tam seçim dönemine denk getirilecek olan uygulamanın başlaması kafaları karıştırmayacak mıdır?….

Kişisel kimlik bilgilerini içeren ve diğer bütün bilgilerin edinilebileceği bir arşiv olacakmıdır,eskiye dönük bilgiler silinecekmidir? bunların yeterince anlatılması gerekmiyor mu?, Verilecek yeni “Akıllı kimlik” kartlarınin,dost olmayan ülkeler tarafından kötü amaçlarla kullanılmasının önüne geçilebilecek midir?, İleri tarihlerde stratejik bir konumda olumsuz bir yönde kullanılması ve ülkemiz açısından risk oluşturmasının önüne geçilebilecekmidir?…

Bu sorulara daha birçoklarını ekleyebilirsiniz. Kısaca anlamak istediğimiz,yeni kimlikler ile ne kadar güvende olacağız,ya da ne olacak? Bütün bu soruların cevaplarının merak edileceği ve merak edilecek olan bütün sorulara yeterli cevapların verilmeden ve halka görüşleri bile sorulmadan bu uygulamanın başlatılacak olunması,kafaları karıştırmayacak mı?…. Uygulamalarda kolaylık getirecek olması belki güzel olabilir ancak;”Kaş yapalım derken,Göz çıkartılmasın ” endişelerine kapılanlara nasıl bir cevap verilecek, Önemli olan budur!….
Aliye Bozkurt

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.