ALTIN 789,77
DOLAR 13,8164
EURO 15,6712
BIST 2.038
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19 °C
Çok Bulutlu

800 Anaksagoras El İlanı Urla’da dağıtıldı

29.01.2015
1.005
A+
A-
Reklam

www.yarimada.org

Genelde uzun süren durağan dönemlerden sonra yeni bir  Başkan görevde. Ana cadde’de artık düzgün kaldırım olacağından mutluyuz, umutluyuz.  Yapıcı kritiği gene de yeni ekipten esirgememek gerek. Söylenecek çok söz var!

                            Yarimada.org da çıkan  iki  yazı:

Öcal Uluç’un yazısından:”Anaksagoras, “…

“Ay ve Güneş tutulmaları, Gökkuşağı, Güneş ve Yıldızlar hakkında bilgiler vermiş, “İsa’dan önce (İÖ) 468 yılında düşen bir göktaşını inceleyerek”, demiştir ki; “Yıldızlar ve Güneş de kızgın birer taş kitlesidir, Dünya gibi!..”

Bu “büyük alim”, o zamanlar “Güneş’e ve yıldızlara ‘Tanrı’ diye tapan” bir inancın sahipleri tarafından yargılanmak istenirken,  arkadaşı ünlü devlet adamı Perikles’in araya girmesi ile ölümden kurtulmuş, “

İşte, Bilim Dünyası, “Urla’da doğan, Lapseki’de ölen bu “ilk astronomi bilgini” filozofun adını, Ay’da 50 kilometre çapındaki bir kratere vermiştir.

Ama, “Biz Urlalılar”, yıllardan beri, “parası, projesi ve hatta heykeltıraşı hazır” bir “Anaksagoras Heykeli’ni dikmek için “10 metrekarelik bir yeri, bir park köşesini bulup” tahsis edemiyoruz!..

Hem de, Urla’nın Belediyesi “CHP’li iken!..”

Hem de, Belediye Meclisi’nde Muzaffer Tunçağ gibi, Yılmaz Karakoyunlu gibi, “aydınlar, düşünürler, bakanlık, belediye başkanlığı yapmış” yöneticiler bulunurken!..”

CHP’li belediyenin “kasasından bir kuruş çıkmayacak bir heykele 10 metrekarelik bir yer tahsisini” yapmamak için “bin dereden su taşımasını” Urla’da oturan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kınıyorum!..

Bu utanç olayını doğuran sebebi tahmin etmek “zor” değil; Ön Asya’lı, Anadolu’lu, İyon’lu bir Anaksagoras vardı; “Aman Urla’ya bir Yunanlı’nın heykelini dikersek ne olur, acaba oylar kaçar mı, aleyhimize propaganda yaparlar mı” düşüncesizliğinin, bilinçaltımızı, hatta bilincimizi kemirdiğini” söylersem, bilmem ki, hata mı etmiş olurum?..”

Çok iyi bilinmelidir ki, 2500 yıl önce, ne Hıristiyanlık, ne Müslümanlık vardı, ne Türklük, ne Yunanlılık vardı!..

Bir zamanlar “Demre’de “Noel Baba heykelinin başına nelerin geldiğini, nelerin getirildiğini” hatırlayan bir insan olarak, o “yobaz” zihniyetin bir “başka kılıkta” Urla’da dolaşmasına isyan ediyorum!..

Yazıklar olsun!..

Yazarımız Tolon’un ayni konudaki yazısından:

 

“Daha önce 3-4 yıllık süreçte Anaksagoras heykeli konusunda bilgiden ar, pirüpak bir nevi direniş ile karşılaşmıştık. Özgüven eksikliği mi neden, bilemiyorum. Lokmalar döküldü, imza kampanyası yapıldı. Başkan ile konuşuldu onayı alındı. Kültür komisyonunda görüşüldü onaylandı. Meclise takılmış.

 

Genelde algılanan “bizden birisi olsun” türünde bir direniş imiş.  Son 19 Ağustos  2014 tarihli, 12707 sayılı  dilekçeyi vermeden  önce  bu konuları bilen olarak saymak istediğim Yılmaz Karakoyunlu ve Muzaffer Tunçağ gibi değerli ve bilgili  Urla Belediye Meclisi üyelerini eğer yazılı yanıt alamazsam, meydanda bir gün  Uruguaylı futbolcu gibi “hart” diye ısırmanın çözüme  yönelik bir yol olup olmadığı üzerine kafa yormuştum.

 

“Gavur” yaklaşımına gelince bu hemşerimiz doğduğunda Hristiyanlık ve Müslümanlık da daha ortada yoklardı. Burada yaşayanlara da o dönem İyonyalı denilirdi. 

 

2011 yılından beri verilen  dilekçelere olduğu gibi son dilekçeye de  bir cevap gelmedi. “Bilenlerin” de ağırlıkları yok mu?  Yakışıyor doğrusu.

Çocuklarımızın ayda 50 km çapta bir kratere ismi verilen bir öncü hemşerilerinin bilinci ile yaşamaları sizi ürkütüyor mu?

 

 

Özetle Anaksagoras  doğduğunda ve öldüğünde daha Müslüman, Hristiyan, Türk kelimeleri yok.  “Bizden veya öteki” diye anlamak çok zorlama olacak. Heykele direnmek komik olabilecek.   Belki de birileri çıkıp “yobazlık, cehalet ”  falan diyecek. Yakışır mı “ilerici CHP” ağırlıklı meclise?

www.yarimada.org

Yasa dilekçelere kurumların yazılı yanıt vermesini emreder! Bizde, ise “üç dönüm bostan” vaziyetleri ve  “yokuş kısım amirliği”.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.