ALTIN 526,44
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 22 °C
Gök Gürültülü

Çeşme Belediye Meclisi RES leri tartışıyor

11.04.2015
1.366
A+
A-
Çeşme Belediye Meclisi  RES leri tartışıyor
Reklam

Çeşme Belediye Meclisi RES leri tartışıyor

1 Nisan Çarşamba günü toplanan Belediye Meclis toplantısında
gündemin ağırlığını RES konusu oluşturdu.

Mart ayı Meclis toplantısında, bağımsız Meclis Üyesi Esen Fatma Kabadayı Whiting, RES’lerle ilgili Çevre Komisyonu kurulması için önerge vermiş, verdiği önerge İmar Komisyonu’na havale edilmişti. Nisan ayı Meclis toplantısına konuyla ilgili raporunu sunan İmar Komisyonu, Belediye’nin yasal olarak yapılması gerekenleri yaptığını, gerekli davaları açtığını belirterek, ayrıca Çevre Komisyonu kurulmasına gerek olmadığı görüşünde olduğunu bildirdi.

“Belediye, yasal olarak
yapabileceklerini yaptı”

İmar Komisyonu’nun raporu üzerine görüşlerini açıklayan Başkan Muhittin Dalgıç, “Belediye’nin yasal olarak yapacağı şeyler sınırlı. Plana itiraz ediyoruz. Bakanlık yapıyor bu planı. Bakanlık itirazımızı red edince, dava açma hakkı doğuyor. Kamu anlamında baktığınız zaman, başka bir hakkınız yok. 100 binlik, 5 binlik, binlik İmar Planları’na dava açtık. Yasayı koyan ben değilim. EPDK, hazırladığı yönetmelik ve yasal düzenek içerisinde, oradaki şaft sahası dahil, ruhsata tabi olmadığını söylüyor. Geçmişteki hiçbir Meclis Üyesi’nin aymazlığa düştüğüne inanmıyorum. Geçmişteki arkadaşlarımız da red kararı almışlar, olumsuz görüş bildirmişler, şerh koymuşlar. Yapabileceklerini yapmışlar. Davanın haricinde, Belediye yönetimi olarak yapabileceğimiz fazla bir şey yok” dedi.

“İzinleri veren ne Meclis’imiz
ne de Başkanlık”

Acil kamulaştırmaların yapıldığını, bu acil kamulaştırmalarla ilgili açılan davaların hepsinin reddedildiğini vurgulayan Muhittin Dalgıç, “Geçen Meclis’imizde de ifade ettim, bu acil kamulaştırmayla aldıkları alanlara nakil hatlarını dikiyorlar. Ben 53 yaşındayım. Şu tırnaklarımın arasında toprak parçası var. Benim düşüncem de, ailemin düşüncesi de, çiçek dikmek için bir teneke toprak vermeyiz. Toprağın ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Ama yasanın da üzerinde bizim yapacak bir şeyimiz yok. Biz burada, Başkanlık olarak, Meclis olarak, yasaların verdiği yetki çerçevesinde işler yapıyoruz. Dava açtık. Açış tarihimiz belli. İzinleri veren ne Meclis’imiz ne de Başkanlık. İletim hatlarının direkleri ile ilgili kamulaştırma alanları var. Direkler imarsız alandan geçiyor. Bütün ileti hatları plansız alandan geçiyor. Koordinatı belli. Getirip dikiyor. Belediye’nin burada engelleme yetkisi yok” diye konuştu.

“TOKİ’de Yürütmeyi Durdurma kararını uygulamam için
Bakanlık yazı yazdı”

Yürütmeyi durdurma kararı varken TOKİ’nin devam ettiğine de işaret eden Başkan Dalgıç, “Çok daha ilgincini söyleyeyim, buraya ruhsat veren Bakanlık, ‘Mahkeme kararını uygulayın’ diye bana yazdı. Bugün yeni elime geldi” dedi.

AKP Meclis Üyesi Emin Yüce’nin, TOKİ’lerin RES’lerle aynı şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini söylemesi üzerine Başkan Muhittin Dalgıç, “TOKİ hakkında söylediklerimi kamuoyu biliyor. Bu bölgenin TOKİ’ye ihtiyacı vardır. Alan yanlıştır. O rejant yanlıştır. Siz bir bölgenin göbeğinden bir parça koparıp, oraya yamarsanız, etrafıyla ilgili plan bütünlüğünü yapmazsanız, idare de dava açar. Bizim açtığımız dava devam ediyor. Mimarlar Odası’nın açtığı dava çabuk bitti. Planın, Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen devam ettiğini ifade ettim ben. TOKİ’ye bölgenin ihtiyacı yok demedim. Bir yıl boyunca da, her konuşmamda, alt gelir grubundaki vatandaşımızın konut ihtiyacı vardır, bunun örnekleri geçmişte de yapılmıştır, yine de yapılabilir, dedim. Ama o grubun, o yapının, kentin planlama tekniğini, kentin estetik tekniğini, kentin estetik görünümünü bozacak bir işleme girmemesi gerekir. Yürütmeyi Durdurma Kararı’nın altındaki gerekçe, plan bütünlüğüne uyulmaması. TOKİ’nin kuruluş yasası diyor ki, plan bütünlüğüne uyulacak, bölgenin önü açılacak. Kuruluş yasası bu. Ama siz, Mehmet ağanın yerine, tek kat, 6,5 metre yükseklik verirken, döner, başka özellikli bir bölge yaratırsanız, bu eşitlik ilkesine aykırıdır” diye konuştu.

“Şakayla başladı sözünü
bilerek kullandım”

Alaçatı Ot Festivali’ne katkı koyan herkesten gurur duyduğunu ifade eden Dalgıç, “Festivali ne kadar başarıya ulaştığını göstermek için ‘Şakayla başladı’ diyorum. Bu sözü bilerek kullanıyorum. Neden kullanıyorum; bir olayın nasıl bir anda ortaya çıkıp, bir marka olduğunu anlatmak için kullanıyorum. Bir basın mensubu arkadaşımız köşesinde demiş ki, ‘Başkanım, artık şakayla başladı lafını bırak. Bu etkinlik çok büyüdü’. Hayır, emek çok fazla. Herkesin emeği var. Bölgede yaşayan bütün vatandaşların emeği var. Çeşme’de bütün oteller doluydu, restoranlar doluydu. Bölgeyi kucaklayan bir etkinlikti. Bölgem adına çok mutluyum. Başarılı bir organizasyon oldu. Herkes iş yaptı. Herkese bir şey düştü. Akan bir nehirdir, herkes içinden suyunu aldı” dedi.

kaynak:Çeşme Bel. Basın

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.