ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

20 Ekim Dünya Osteoporoz(kemik erimesi) Günü

20.10.2013
1.370
A+
A-
Reklam

Osteoporoz riski basit önlemlerle azaltılabilir

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Seçil Demirdal, 20 Ekim Dünya Osteoporoz(kemik erimesi) Günü ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısında bozulma

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen ‘’Osteoporoz’’un, kırık riskine yol açan, azalmış kemik gücü ve artmış kemik kırılganlığı ile ilgili bir iskelet sistemi hastalığı olduğunu belirten İKÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Seçil Demirdal, hastalıkla birlikte kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısında bozulma gözlendiğini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Seçil Demirdal, “Hastalığın en önemli klinik sonucu el bileği, kalça ve omurga kırıklarının gelişmesidir. Kırıkların yanı sıra boyda kısalma ve sırtta kamburluk da görülebilir. Kırık sonrasında hastalarda günlük aktivitelerde ve yaşamı bağımsız idame ettirebilmede önemli ölçüde kısıtlanma olduğundan osteoporoz, toplum sağlığı açısından giderek önem kazanmaktadır” dedi.

En riskli grup kadınlar

Osteoporozdan kadınların erkeklere göre daha fazla etkilendiğine dikkat çeken İYrd.Doç.Dr.Demirdal, risk gruplarını şöyle sıraladı: “Ailede osteoporoza bağlı kırık geçirmiş bireyin bulunması, kadınların erken yaşta adetten kesilmesi, düşük kilo, kalsiyum içeren gıdalardan fakir beslenmek, güneş ışığından yeterli derecede yararlanmamak, sigara-alkol ve aşırı kafein tüketimi ve hareketsiz yaşam osteoporoz için en fazla tanımlanan risk faktörleridir”

Osteoporoza bağlı kırıkları önlemek için dikkat edilmesi gereken noktalar

Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte osteoporoz görülme sıklığının da arttığını kaydeden Yrd.Doç.Dr.Demirdal, ileri yaş gruplarının günlük yaşamlarında daha özenli davranmasına vurgu yaptı. “İleri yaşla birlikte düşmenin önlenmesi osteoporoza bağlı kırıkların önlenmesinde çok önemlidir. Engebeli ve kaygan zeminlerden, ev içinde takılıp düşmeye neden olabilecek halı ya da kablolardan, kötü ışıktan, uygun olmayan ayakkabı ve giysilerden kaçınmak gereklidir. Ayrıca yürüyüş, denge ve güçlendirme egzersizleri osteoporozun önlenmesinde oldukça önemlidir” diye konuştu.

Bazı hastalıklarda ve ilaçlarla osteoporoz riski artıyor

Yrd.Doç.Dr.Demirdal, iltihaplı eklem romatizması veya şeker hastalığının varlığı; kortizon, tiroid ya da nöbetlerle kendini gösteren sara hastalığına yönelik kullanılan ilaçların osteoporoz riskini arttırdığını, bu nedenle belirtilen hastalıklardan muzdarip olan veya belirtilen ilaçları kullanan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini söyledi.

Risk basit önlemlerle azaltılabilir

İKÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Demirdal, kalsiyum bakımından zengin gıdalar olan süt,peynir-yoğurt gibi süt ürünleri tüketilmesinin; aşırı zayıflıktan, bilinçsizce yapılan diyetlerden, sigara, alkol ve kafein tüketiminden,yaşlılıkla beraber düşme riskini arttıran durumlardan kaçınılmasının; güneş ışığından yeterli şekilde yararlanılmasının, düzenli egzersiz alışkanlığı kazanılmasının osteoporoza yakalanma riskini azalttığını vurguladı. Yrd.Doç.Dr.Demirdal, böylece bu hastalığa bağlı sosyal, tıbbi ve ekonomik yükün artmasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.