ALTIN 790,25
DOLAR 13,8250
EURO 15,6207
BIST 1.927
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Gök Gürültülü

Res’ler sorun yaratmamalı

19.06.2014
1.884
A+
A-
Res’ler sorun yaratmamalı
Reklam

Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu (ÇSYP), 29 Mayıs 2014’te Çakabey Kültür Merkezi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. ‘İnsanı ve doğayı hiçe sayan Rüzgar Enerji Santrallerini istemiyoruz!’ acil gündemiyle gerçekleşen
ve kısa sürede duyurusu yapılan toplantıya Çeşmelilerin ilgisi yoğun oldu.

Amaçlarının hergün rahatça oturduğumuz koltuğumuzdan kalkıp, izlediğimiz ve olumsuz etkilerini yaşadığımız ve büyük olasılıkla eleştirdiğimiz ekolojik ve sosyal gelişmelere karşı birşeyler yapmak olduğunu belirten Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu gönüllüleri, Çevre ve insanı ilgilendiren konuların iktidarlara, belediyelere teslim edilemeyecek kadar önemli olduğunu, yerel halkın direk katılımı ile bilgilenme ve kendini ifade etme haklarını kullanacakları bir forum alanı olacağını belirttiler.

Tarihin ilk bilinen zeytinyağı işliğinden, endemik hurma zeytin, sahlep ve nice orkide türleri ile aromatik kekik ve adaçayı türlerine sahip olan, kuşların göç yolları ile nesli tükenmekte olan Akdeniz fokunun (Moncus monacus), Karaburun şahini gibi çok özel türleri barındıran bu yarımada doğal olarak tarihi ve doğal sit alanı olarak ilan edildiğini ve bu özellikleri de ulusal ve uluslararası anlaşmalarla garanti altına alındığını hatırlatan Platform üyeleri tümünün korunma altına alındığı doğal yaşam alanı ve parkı olması gereken yarımadanın son yıllarda inşaat ve rant için talan istilasına uğradığını belirtti.

2008 yılında RES projelerine izin verilmesinin ardından, özellikle Karaburun’da yerel halkın geçim kaynağı olan keçi ve süt ürünleri üretimi, keçilerin doğal beslenme ve gezinme alanlarının tahribine bağlı olarak büyük zarar gördüğünün altını çizen Platform üyeleri sürdürürlebilir ve yenilenebilir kaynaklar olarak RES lere karşı olmadıklarını ancak kimin tarafından, hangi koşullarda ve nerelerde uygulanabileceğini sorguladıklarını belirttiler.
Ovacık, Karadağ ve Reisdere’de Rüzgar Enerji Santralleri’ne karşı verilen hukuksal mücadele tüm detaylarının katılanlara aktarıldığı toplantıda RES’lere karşı geliştirilen temel itiraz başlıkları şu şekilde sıralandı:

1- Sadece savaş ve doğal afet gibi durumlarda ve çok ender olarak uygulanan Acele Kamulaştırma uygulaması ile şahıslara ait olan arazilere yok pahasına el konulmaya çalışılmakta ve bu şekilde şirketlere verilerek aslında özelleştirilmekte, halka ait olan hazine arazileri de halka sorulmadan kiralanarak 49 seneliğine şahıslara ve şirketlerin kullanımına açılmıştır. Bu uygulama tüm memlekette artarak sürmektedir ve topraklarımız vahşi kapitalizme peşkeş çekilmektedir. İtirazlar ve davalar sürerken, yani henüz bu arazilerin devlete terki yapılmadan başlayan inşaat çalışmaları ise türbinlerin temel inşaatlarına kadar ilerlemiştir.

2- Yerel halkın hiçbir haberi olmadan bir oldu bitti uygulamalar silsilesi ile başlatılan acele kamuşaltırma ve RES uygulamaları halkın haber ve bilgi alma özgürlüğüne karşı yapılan büyük bir saldırırıdr. Bu hukusuz ve haksız uygulama karşısında halkın doğal tepkisine ve elde edilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, yerel idarenin ve belediyenin geçmişte ve bugün sergiledikleri tavır son derece yetersizdir.

3- Çeşme yarımadasının yukarıda sayılan ve ulusal/ uluslarası anlaşmalarla korunan doğal ve kültürel özellikleri, RES uygulamalarının ve enerji nakil hatlarının getireceği ekolojik yüke ve tahribata karşı korunma altına alınmalıdır.

4- Yerel ekonomiye ve istihdama hiçbir katkısı olmadığı gibi, insan yerleşim ve tarım alanlarına yakınlığından dolayı yaratacağı ses, görüntü kirliliği yanı sıra tüm diğer etkileriyle yerel halkın sağlığını tehdit edecek, tarımsal ve hayvansal alanların tahribine neden olacak ve Çeşme nin en büyük gelir ve gelişme kaynağı olan turizm potansiyeline de engel oluşturulacaktır.

Toplantı sonunda katılımcılar kendi aralarında Çeşme halkını bilgilendirmek ve yerel farkındalığın arttırılması için bir çalışma komitesi oluşturdular.

Çeşme Güneşi

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    çeşme, sivrisinekleri, günlerce dökülmeyen çöpleri, gündüz yanan sokak lambaları, fahiş fiyat uygulayan her türlü iş yeri, densiz belediyeciliği ve sözde yerini bilmez ön yargılı turizm bilgiçliği ile hep utanç listesine 1 numara kalmaya devam edecektir.

  2. iskender orbay dedi ki:

    Çeşme, sivrisinekleri, günlerce dökülmeyen çöpleri, gündüz yanan sokak lambaları, fahiş fiyat uygulayan her türlü iş yeri, densiz belediyeciliği ve sözde yerini bilmez ön yargılı turizm bilgiçliği ile hep utanç listesine 1 numara kalmaya devam edecektir….