ALTIN 790,25
DOLAR 13,8250
EURO 15,6207
BIST 1.927
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16 °C
Gök Gürültülü

İskele’nin Ulu Çınarı Kıymetli Muhtarı Salih Kaptan’ı bu gün tekrar Anıyoruz

05.06.2014
2.258
A+
A-

İskele’nin Ulu Çınarı Kıymetli Muhtarı Salih Kaptan’ı bu gün tekrar Anıyoruz

Urla İskele’si kısa bir süre önce mübadeleden bu yana kök vermiş ulu bir Çınarını daha kaybetti. Bu gün 52 gün oldu. Zama ne çabuk akıyor.. Sanki dün gibi çınarın altında oturup çaylarımızı yudumlarken o tatlı akıcı sohbeti ile geçmişi konuşmalarımız.. İskele’liler bir kez daha öksüz kaldılar. Şevkatle sırtımızı sıvalayan, o sevgi dolu eli artık omzumuza dokunamayacak . Derin derin bakan o Girit mavisi gözler Akdeniz’in ılık tuzlu sıcaklığını bize yansıtamayacak.. Belki fiziksel olarak dokunamayacak, ılıklığını yansıtamayacak ama bize yaşattığı duyguların gerçekliği ile, onun varlığını, yüce yüreğinden kopup gelen o güzel sesini hep duyacağız.. Onu hep yakınımızda hissedeceğiz, bize öğrettiği hayat derslerini seve seve yaşayacağız .. Kısacası O, yüce yüreğiyle, her yeri dolduran anılarıyla,geniş zamanlarada bizlerle yaşamaya devam edecek..

Salih Kaptanımızın hikayesini Urla İSKELE’DE büyük küçük herkes bilir, bu hikayeye bir çok kişinin katacağı sevgi dolu yaşanmışlıkları anıları mutlaka vardır.Çünkü 90 yıla yaklaşan dolu dolu yaşanmış bir ömrün yaklaşık 40 yıldan fazlasını İskele’ye muhtarlık yaparak geçirmiştir.

Biz şimdilik öncelikle kendi oğlu Hasan Enginer’den kısa bazı temel bilgileri aktararak başlayacağız. Sonradan eminiz bunlara ilaveler,nemde çok canlı eklemeler katılacak, onu anlatmaya yetmeyecek olan hikayeler çoğalıp adeta bir yakın zaman İskele tarihi oluşacaktır..Onunla ilgili sözü, anısı, yaşanmışlıkları olanlardan bu değerli bilgileri bekliyoruz,adlarıyla birlik bu yazının zenginleşmesine önemli bir katkı olur.. Aşağıdaki başlangıç onun engin yaşamına çok özet bir bilgi niteliğnde..

Salih ENGİNER Girit Kandiya’dan mübadil gelen Mustafa Kaptan ile Giritli olan Kübra hanımın ikinci oğlu olarak İskele’de dünyaya gelmiş. Mustafa Kaptan mübadele’den kısa bir müddet sonra İskele’ye yerleşti. Mübadele şartlarına göre Girit’ten getirdikleri tapular karşılığında Kaptan’a şu şimdilerde Yorgo Seferis butik otelin bulunduğu üç binadan oluşan yerleşik tarihi taş binalar verilmişti. Aile buraya yerleşmiş, kendileriyle birlikte mübadil gelen ailelerle yakın ve güzel bir dostluk iiçnde yeni yaşamlarına başlamışlardı. Girit’te sürdürmekte oldukları Kaptanlık ve balıkçılı mesleklerine İskele’de devam etmişler güzel bir yaşam kurmuşlardı. Girit’ten getirdikleri bilgi ve tecrübeleriyle, balıkçığın gelişmesine katkıları olmuştu. Abisi Ahmet Enginer genç yaşında aramızdan ayrılan o zamanların çok sevilen balıkçılarındandı.

Salih reisin çocukluğu ve tüm yaşamı İskele’de geçti. 36 ay İstanbul’da bahriyeli olarak yaptığı askerlik hariç.. İskele’den giden rumların terk ettiği kilisenin ilk okul olarak kullanıldığı yıllarda Salih Reis diğer İskele’li yaşıtları gibi ilk okulu bu ilginç okulda bitirdi. Delikanlılık yıllarında Uzun ada’da inşaat yapan sivil bir müteahit firma teknesinin kaptanlığını yaptı. Daha sonraları İskele’de profösyönel balıkçılık ve kaptanlık yaptı. Bu arada Kübra, HASAN ve Tijen adlı üç evlat sahibi oldu. TORUNLARI ise onun hayatına renk günlerine her zaman neşe sevinç kattılar. Kübra hanımdan Tolga, Emel, EBRU, oğlu Hasan ENGİNER’den Adem, Deniz,Melis isimli torunları onun hayatına renk günlerine neşe kattılar.

Kişiliğinde etrafın arkadaşlarının dikkatini çeken zengin hoşgörü, yardımseverlik özellikle İskele’de yabancılık çekenlere, yeni gelenlere gösterdiği yakınlık ve yardım, gönül zenginliği onu daha da çok sevilen biri yapıyor, ünü her geçen gün artıyor, insanların birlikte olmak için can attıkları biri olmaya devam ediyordu.

Herkes tarafından sevilen ve aranan bir insan olması onu bir lider durumuna getiriyor, bir çok şey ondan soruluyor,yardımsever yüreğine sığınılıyordu.. Bu durum kısa zamanda onun kalplerdeki lider durumunu resmiyete taşıdı. Herkes onu, teknelerin kaptanı olduğu gibi İskele’nin de kaptanı, reisi olarak görmek istiyordu. Bu duygu ve düşünceler içinde olan İskele’liler oy birliğiyle Salih Reisi İskele muhtarı yaptılar.. Seçiş o seçiş tam kırk yıl İskele’ nin efsanevi muhtarı olarak kaldı SALİH Enginer.. 40 yıl dertlerin dermanı, yoksulların doyuranı, halkını yürekten kucaklayan bir hayırsever , herkesi içine alan koca bir yürek oldu İskele’li ye ve çevrede yardıma muhtaç olan her kese.. işte bu yüzden 40 yıl üst üste hep bu köyün tartışmasız muhtarı O ydu. DAHA UUZUN YILLARDA halk yine onu isterdi, BU herkese kısmet olamayacak istikrarlı hizmet yılları onun nasıl gönüllerin tacı olduğunun göstergesiydi.. Yüreğimizde yaşayacak, yaptıklarınla bize örnek olmaya devam edeceksin gönül insanı..
Devam Edecek..

Yeşim Temiztepe, Hasan Enginer, Deniz Barbaros Şarman

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.