ALTIN 720,04
DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
BIST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 23 °C
Sağanak Yağışlı

Çeşme’liler Plajlarını Temizleyerek Çevrelerine Sahip Çıktılar

03.06.2014
1.826
A+
A-
Çeşme’liler Plajlarını Temizleyerek Çevrelerine Sahip Çıktılar
Reklam

Çeşme’liler Plajlarını Temizleyerek Çevrelerine Sahip Çıktılar

Geçtiğimiz Pazar günü Çeşme’nin sivil toplum kuruluşları, CHP Çeşme İlçe Örgütü’nün önderliğinde Ilıca Plajı’nda temizlik yaptılar.

Beyaz tişörtleri ve ellerinde poşetlerle plajı boydan boya temizleyenler arasında sevgili Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç, duayen gazeteci Uğur Dündar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel de vardı.

Bilen, bilmeyen herkesin, ortak fikridir ki Çeşme’nin plajları bizlere Allah’ın bir lutfu. Sahillerimizin herbiri yeryüzünün cennet köşelerinden biri. Ve bu yeryüzü cennetine Çeşme Belediyemizce ve Çeşmeliler tarafından adeta göz bebeği gibi bakılıyor.

Mimari yapısı, tarihi ve doğal dokusuyla Çeşmemizin her köşesi yıllardır korunmaya gayret ediliyor. Çeşme’de yaşayanların, yazlık sahibi olanların çoğu hem çevresine oldukça duyarlı, hem de gelişme çabası içerisindeki Çeşme’nin güzelliklerinin kaybedilmesinden endişe duyuyor..

Bu yüzden sezon başlamadan önce yaptıkları etkinlikle Çeşme’yi ziyaret edeceklere de duyarlı olmalarını ve yeryüzünün bu cennet köşesini bulmak istedikleri gibi bırakmalarını hatırlatmak niyetindeydiler.

Çünkü yıllardır edinilen tecrübemiz de gösteriyor ki maalesef ülke genelinde yaşanan ‘rant’a dayalı gelişmişlik algısı son yıllarda iyice hırçınlaşmış durumda.

Bir yerin kısa vadede para getireceği fikri edinilmişse, oranın doğal zenginliği de kültürel mirası da göz önüne alınmadan en kısa sürede talan ediliyor.

Çeşmemiz, belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve bilimçli vatandaşlarıyla bu anlayışa elinden geldiğince direniyor. Fakat Germiyan’daki taş ocakları; zeytin ağaçlarını, Çeşme’nin içme suyunu sağlayan Kutlu Aktaş Barajı’nı tehdit ediyor, ilçemizin en gözde noktaları rüzgar enerji santrallerinin pervaneleri altında bırakılmaya çalışılıyor.

Çeşme’nin doğasını, tarihini ve geleceğini korumaya çalışanlar; taş ocakları, RES’ler, çok katlı yapılanmalarla kısa vadede elde edecekleri kârlara odaklananlara karşı derin ve ciddi bir mücadele veriyorlar. Ekonomik ve sosyal geleceğimizi direkt olarak ilgilendiren bu mücadelede her zaman yaşadığımız toplumsal problem yine kendisini gösteriyor.

Herbirimiz, problemi tanımlarken mangalda kül bırakmıyoruz ama, çözüm için mücadeleyi bir avuç cesur yürek yürütüyor. Psikolojide ‘Seyirci efekti’ (bystander effect) olarak tanımlanan bu davranış biçiminde ortak endişelerimizle mücadeleyi hep başkasından bekliyoruz.

Öte yandan korktuğumuz başımıza geldi.
Gazetemizde sıkça gündeme getirdiğimiz İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazlar İzmir Valiliği’nce Hazineye devredilerek özelleştirilmelerinin önü açıldı. Trabzon’daki İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazlar AKP’li belediyeye devredilirken İzmir’e yine üvey evlat muamelesi uygun görüldü.
Tecrübelerimiz öyle gösteriyor ki, Kutlu Aktaş Barajı ve etrafındaki kıymetli araziler, Namık Kemal İlkokulu’nun yanında üç daire, Çeşme sahilindeki İl Özel İdaresi’ne ait bina, Ilıca Plajı’ndaki Balin Otel ve bunlar gibi Çeşmeli’nin nice kıymetli gayrimenkulü yok pahasına birilerine satılacak.

En kısa zamanda rant avcılarının iştahını kabartan bu karardan vazgeçilmesini umut ediyoruz.
Hazine tarafından özelleştirilecek bu taşınmazlar Çeşmeli’nin ve Türkiye turizminin çıkarları doğrultusunda korunmalı.

Herbiri birbirinden değerli bu yerlerin Çeşme’nin doğasına ve mimarisine aykırı birer ucubeye dönüştürülmesinin önüne geçilmeli. Çeşme Güneşi olarak bu konuyu gündemde tutmaya ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Hiçbir değer gözetmeksizin yalnızca kendi çıkarlarını gözeten bu anlayış karşısında; ya ülkemize, plajımıza, ağacımıza, toprağımıza, kültürümüze hep birlikte omuz omuza sahip çıkacağız. Ya da birileri nasılsa mücadele ediyor diye seyrederek dünyanın en muhteşem yerlerinden biri olan Çeşme’yi çocuklarımıza ‘bizim zamanımızda’ diye başlayan cümlelerle bir kaç fotoğraf göstererek anlatacağız.

İstisnasız, her kurum, her şirket, her birey…
Hepimiz taşın altına elimizi koymalı ve ortak akılla “ortak zenginliklerimizi koruyarak gelişmenin” bir yolunu bulmalıyız.

Sevgiyle kalın!

Çeşme Güneşi

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. iskender orbay dedi ki:

    10 kişi ile 10 dak. göstermelik sözde temizlik ile ancak kendinizi kandırırsınız….gidin de ılıca- plaj evleri konumunu bir görün tam rezalet şu an…..adamın biri , var olan elektirik direklerinin 5 cm.yanına daha alçak boydaki 2.ci elektirik direği yaptırtmış. nasılsa para ondan çıkmıyor ya….hadi be ilçe cehepe .si…bu kafa ile yaşam boyu muhalefettesiniz….bir günde eleştiriye açık olun, o dik kafanızın doğrultusunda giderseniz, kafanız çarpar ve bitersiniz. çöpler günlerce alınmamış ama 10 kişi VİP temizliği yapmış sahilde. Gidin de uyuyun, sakın ortaya çıkıp da gölge de etmeyin.