ALTIN 458,90
DOLAR 7,8892
EURO 9,4034
BIST 1.342
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17 °C
Parçalı Bulutlu

Ne ise o…..başkası da yok… İskender Orbay

05.01.2014
1.177
A+
A-

Ne ise o…..başkası da yok… İskender Orbay

Bir koşu 2014 e geçiverdik….bana göre farklı bir koşu…Hani denildiği gibi…ne ise o….başkası da yok… Yaşamın bu haritasındaki yerimde, genelde her şey de bir iyilik, bir olumluluk ve birde güzellik var benim acımdan. Hayatım her an için yepyeni, taze ve de canlık yaşanmakta. Gözümde de olumluluk gözlüğü var.. Bildiğim bu gözlük çok özel olup, satılmıyor da.. Doğuşunuzdan sizinle. Yeter ki, fark edip kullanabilin. Bu gözlükle öyle ya da böyle yarattıklarım , ortaya koyup diğer insanlar ile de paylaştıklarım var.
Bu gün yılın 3. cü günü…İzmir de biraz kapalı, biraz da normallerin altında hafif soğuk bir gün. Aynı olan sadece benim….Ama her gün için farkı ve yeni benim…Birçoklarından da ayrı düşünüyorum ve davranıyorum. Mutlak birçoklarından da ayrı konuşmaktayım da…Karşılığında bana da farklı davranıldığını görmekteyim…Yeni, yılda, yeni bir görüş değil yazdıklarım….Öteden beri var olanların sizinle paylaşımı sadece…Yani yeni sene de yeni fikirler değil.. Aslında bana göre var olabilecek tüm yenilikleri, gelişimleri de medenice paylaşmak doğru davranıştır. Zira yeni düşüncelerden , yeni enerjiler, yeni yapılanmalar,, yeni farkında olmalar dünyayı daha yaşanabilir hale getirebilirler. .
Mutlak fark edebilecek kapasiteye sahip olabilenler için…Özet şu oluyor : şükür şu an hayatımda her şey yolunda ve de bende pek bir memnunum.. Genel anlamda, şu var olabildiğimiz yaşam mücadelesinde, doğrular ile olabilmemiz için, sağlıklı bir beden ve fikir yapısı taşımamız ilk şart olmaktadır. Denildiği, gibi, sağlam kafa sağlam beden de olur. Bu yeni senenin ilk 3 aylık period u sonundaki yapılacak olan ülkemiz genelindeki seçimler de de sağlam beden üzerindeki, sağlam kafa kadar,, sağlamda toplumsal ruh gerekliliği vardır bana göre…
Zira siyasi olgular çekirdeğinde bir ideal, bir hedef gözeten toplumsal davranış ya da bir diğer deyim ile toplumsal hareketlerdir. Yoksa bu ülkede alışıldığı gibi, adayların vaadleri asla değildir . Söz vermek, vaadde bulunmak sadece toplumun gözünü boyamak için yapılan gizli çıkarlara dayalı bireysel tutarsız lakırdılardır…Hele hele bu dönemde kişiler siyasi çıkarları için özel gazeteler de korkudan kendileri yazamasa da, emir kalemşörlerine yazdırdıkları, içi bomboş onlarca söz vermeleri var. Konularda solda da, sağda da ortak…Trafik, otopark, çöplerin toplanması…Sonrada diğerleri…Nedir bu diğerleri ? yeşil alanlar, turizm gelirlerinin arttırımı ya da yapılabilir turizm hareketlerinin yapılandırılması, yeni avm. kurulması, birazda sanatsal faaliyetlere destek olunması. .Ben de bekliyorum ki, son yılın prim yapan vatandaşın ucuzluktan sofrasında eksik etmediği patatesin daha ucuz a yine sofraya gelebilmesi..
Vatandaş a daha ucuz ve de ihtiyaçlarını karşılıyabilecek mahalli bir tarım hareketinin başlatılmasına rehberlik edilmesi…veya , kışın mahalli yönetim olarak daha ucuz ısınma olanaklarının sağlanabilmesi….halka ve de esnafa destek için yöresel tüketim pazarlarının kurulup, üreticiden tüketiciye giden yolda , parazit aracıların kaldırılması… 365 gün ve 24 saat her tür tüketim konumu için mahalli kolluk görevlileri ile gerçek denetimlerin yapılması. fabrika ve sanayi kurumlarının doğa cinayetine ortak olunmayarak, tersine kim olursa olsun en ağır mahalli yönetim yasaları ile cezalandırılmaları ile birde sosyal olarak TOPLUMDA DA BU HAYAT DÜŞMANLARININ AFİŞE EDİLMELERİNİN yapılmasıdır.
İnsanlığı kim sözleri ve davranışları ile kirletmiş ise, kesin ortaya konulmalıdır. Yoksa bizim pencere, sizin tencere sözleri ile ne aday olunur, ne de adam olunur.. Dünya siyaset organizesinde, her ülkede önde düşünülen toplum ve toplumun ihtiyaçlarıdır. Çünkü, tüm siyasi davranışların özünde insan mutluluğu olmak zorundadır…Siyaset toplum için olmaz ise, politikacıda acı ama gerçek çıkarı için ortada olur.. Oysa siyaset bir ülkenin ve bir halkın geleceği için yapılmalıdır,, şahsi çıkarlar için yalan üzerine kurulmamalıdır. Dahası siyaset bir olgu olduğu kadar,, deneyim,, bilgi birikimi,, işlevsel aktivite becerisi ve topluma yayılma seviyesi, kesin bir sosyal örgütlenme meselesidir… Yoksa öyle ortaya çıkıp da, ben adayım ,ben bunu derim ,bunu yaparım rotası kesin en yanlış adaylık yönüdür…Komik laflar da var, ,ilke li siyaset, yok dik duruşlu aday….
Demezler mi aday a,,, huuuu, efendi sen önce halk ile e resim çektirip, bol bol yayınlayacağına, nerede yaşarsın, daha önce el kaldırıp indirmekten başka partinde ne işe yaradın diye…Otur Ankarada git Çorum a aday ol.Aynen şimdikiler böyle aday… Kısaca halkın dertlerini çözeceklerin olması gerekliliğine inanıyorum,yoksa senin , benim adamımın olması demek siyasi ruhun bloke edilmesi demektir. Kitlelere saygılı,sevgili,eleştirilere açk olmayan,soyunda sorunların olduğu adaylara da tavsiyem, varın gidin siyasetten..Bari orayı kirletmeyin …
Bağımsızların yok edildiği ve yeni siyasi oluşumlarında hakkında fikir sahibiğ olunmadan acımasız eleştirildiği bu 2014 seçimlerinde, bana göre halk kazanmayacak, sadece siyasi parti kazanacaktır.Oysa halkın olmadığı bir siyasi yapı,olsa olsa 15 yıl yaşar,geçmişteki misaller gibi Gönlüm , medeni siyasi rekabetin olgunluğunda kin,düşmanlık,husumet,yalanlar üzerine kurulu çıkar siyasetinin 2014 de vefat etmesidir.LİDERSİZ ve TOPLUMSUZ siyaset,akbabaların leş peşindeki serüvenleri gibidir. Oylar bölünmesin diye değil…..
VATAN bölünmesin diye oy vereceğim bende. ..Kalıplaşmış partiçilik yerine e , ulus için particilik yönünde oy kullanacağım .. İnanıyorum ki,gün gelecek o ana-baba particilik hastalığında da kurtulunacaktır….Ben umutlarla,yarınların TÜRK ULUSU için daha da iyi olacağını düşünüyorum.. Yüreklerdeki toplumsal sorumluluk her birimizde yeşersinn….EGE den sizlere esenlikler diliyorum..
Saygılarımla… Orbay..

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.