ALTIN 965,28
DOLAR 16,1920
EURO 17,4658
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33 °C
Az Bulutlu

Çeşme’ye Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Önerisi

04.07.2013
1.907
A+
A-
Çeşme’ye Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Önerisi
Reklam

Kutlu Enerji’den Çeşme’ye Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Önerisi

Ülkemiz her açıdan yüksek potansiyele ve kaynaklara sahip olmasına rağmen güneş enerjisinden faydalanmak bakımından birçok ülkenin gerisinde kalmasının son derece üzücü olduğunu belirten Kasım Kutlu; ABD’de 1 milyon, Almanya’da 100.000, Japonya’da ise 70.000 çatı fotovoltaik uygulama ile enerji ürettiğini vurguladı.

Kutlu; “Örneğin Hindistan devleti tarafından 1970’li yıllarda güneş pili hücresi ve güneş paneli üreten fabrika kurulmuş ve ülke konunun önemini o yıllarda farkına vararak, 1982 yılında “Yenilenebilir Enerji Bakanlığı” oluşturmuştur. Türkiye’deki yatırımları hükümet adına Devlet Planlama Teşkilatı (DTP) 5 yıllık planlar şeklinde hazırlar ve ilgili bakanlıklar tarafından uygulanır. DPT’nin 8. Beş yıllık Kalkınma planında “Elektrik Enerjisi Özel ihtisas Komisyonu Raporu’nda uygulama örnekleri bölümünde güneş enerjisi ile ilgili şöyle ifade edilmektedir:

“……Bu kapsamda, ”
“…..Türkiye şartlarında denenecek bu ilk milli ‘1000 Çatı Fotovoltaik programı’nın, elektrik enerjisinin daha çok yaz aylarında kullanıldığı ve yaz mevsiminde bazen enerji darboğazının yaşandığı bir tatil beldesinde, örneğin İzmir ilinin Çeşme yarımadasında yapılmasında fayda vardır.” denilmektedir.
Bu planın ardından iki tane 5 yıllık dönem geçmiş olmasına rağmen bu konu dikkate alınmamış ve uygulanamamıştır. Bunun en önemli sebebi Türkiye’de güneş enerjisi ile ilgili kanun, tebliğ ve yönetmelik olmamasıdır.” dedi.

Ülkemizde iki şekilde Yenilenebilir Enerji üretiminin söz konusu olduğunu belirten Kasım Kutlu; “İlki herkesin kendi ihtiyacını karşılamak için lisanssız olarak elektrik üretmesidir. Bu rakam eskiden maksimum 500 kW idi şimdi 1000 kW a kadar enerji sistemi lisanssız olarak kurulabilmektedir. Üretilen enerji öncelikle ihtiyaç olduğu kadarı kullanılır, ihtiyaç fazlası ise çift yönlü sayaç ile ana (enterkonnekte) şebekeye verilir.

Artık aynı şekilde evinize, çiftliğinize fabrikanıza kısacası her alanda 1000 kW’a kadar lisanssız elektrik üretme imkanı bulunmaktadır.” dedi. Güneş enerjisinin en önemli özelliği de evinizin çatısına koymuş olduğunuz güneş paneli ile elde ettiğiniz elektrik enerjisinin yine evinizin içindeki sayaç girişine direk bağlanabiliyor olmasıdır. Rüzgar sistemlerinde mevcut olan iletim hattı, dağıtım hattı kurulması gibi sorun ve problemleri bulunmamaktadır. Tek yapılması gereken evinizdeki sayacın çift yönlü sayaç ile değiştirilmesidir.

İkinci enerji üretme şekli ise, Enerji Piyasası Denetleme Kurulundan (EPDK) lisans alarak lisanslı enerji üretimi ve devlete satışıdır. Türkiye’de güneşe dayalı enerji üretimi EPDK tarafından yürütülüp denetlenmektedir. Türkiye’nin ilk lisanslı güneş çiftlikleri denilen, 25 ilde 121 noktaya (Trafo Merkezine) bağlanacak toplam 600 MW gücündeki güneş enerjisi lisans ihaleleri 10-14 Haziran tarihlerinde teklifler alınarak start verilecektir. EPDK’ya birkaç milyar dolarlık başvurunun yapılması beklenmektedir.

Çeşme’yle ilgili olarak İstanbul’daki ICCI Fuarı’nda Enerji Bakanı Nihat Ergün ile yapmış olduğum görüşme sonucunda kendisine DTP planında yer alan konuyu anlattım ve kendisi de konu ile ilgileneceğini belirtti.

Çeşme eski Kaymakamına döneminde ve sonrasında yeni Kaymakamımız Sayın İnci Sezer Becel’e bu yönetmelikten bahsettik. Kendisi konuyla ilgilendi ve Çeşme Kaymakamlığı konferans salonunda Ege Üniversitesi Güneş enerjisi Enstitüsü çalışanları ile birlikte konuyla ilgili bir sunum yaptık. ancak iyiniyetin ve olumlu bakış açımızın ötesinde maalesef bir ilerleme kaydedemedik. sonuç olarak yüksek maliyeti ve geri dönüş sürecinin uzunluğu nedeniyle desteksiz yola çıkmanız mümkün değil. Maalesef ülkemizde insanlar günlük yaşadığı için uzun vadeli yatırımlara ve çevre korumaya yönelik çalışmalara öncelik vermemektedir.

Öte yandan bize ümit veren çok güzel örneklerimizde mevcut. Örneğin Çeşme’de ilk kurulan rüzgar türbinleri Enda Enerji A.Ş tarafından, Ege Bölgesi Sanayi Odasına üye 100 firma tarafından kurulmuştu. Bugün baktığımızda ise yüzlerce milyon dolarlık bir değer olarak karşımızdadır.

Benim önerim ise, Çeşme’de Yenilenebilir Enerji Kooperatifi kurulması ile bu konunun yasal zemine oturması sağlanır ve böylece Avrupa Birliği’nin vermiş olduğu Yenilenebilir Enerji Hibe ve Kredilerden faydalanılması sonucu yol alınabilineceğini düşünmekteyim.” dedi.

Reklam
Yasemin Tutal
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.