yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER

Yeni bir keşif: Kıyıda Çay İçerken Balık Ayağınıza Geliyor

Yeni bir keşif: Kıyıda Çay İçerken Balık Ayağınıza Geliyor

Balık ve tekne sevdalısı Dr. Altan Koltan, hobi olarak başladığı tekne üretiminde profesyonel oldu.

Balık ve tekne sevdalısı Dr. Altan Koltan, hobi olarak başladığı tekne üretiminde profesyonel oldu. Koltan’ın sadece bir gün içerisinde ürettiği 130 santimlik tekne, uzaktan kumandayla yönlendirilerek balık tutuyor. Bir otomobilin arka koltuğuna sığabilen 130 santim boyunda tekne, uzaktan kumanda ile yönlendirilerek balık tutuyor. ‘En iyi tekne otomobilinize sığdırabildiğiniz teknedir’ sloganıyla yola çıkan balık ve tekne sevdalısı Dr. Altan Koltan’ın bir günde ürettiği tekne, dalgalı ve sert havalarda alabora olmadan seyir yapabiliyor. Gece avı yapabilen tekne, 100 kilogramlık bir teknede oturan 90 kilo gelen bir kişiyi arkasında çekebilecek güce sahip. 600 metre olan kumanda mesafesi ile hız ve dümen ayarı yapılan tekne, büyük teknelerle girilmeyen alçak sular ve dar koylarda da av yapabiliyor. Uzaktan kumanda ile balık tutma fikrinin hobi olarak başladığını belirten Dr. Altan Koltan, balık ve tekne sevgisini bir araya getirerek uzaktan kumanda ile balık avlayan bir tekne imal ettiklerini kaydetti. Tekne ile ilgili bilgi veren Koltan, şöyle konuştu: “Çayınızı içerken aynı şekilde aynı avı yapabiliyorsunuz. Otomobilinize koyduğunuz bu tekne ile bugün Urla’da yarın Çeşme’de, bir sonraki gün Ayvalık veya Fethiye’de rahatlıkla bu zevki tadabiliyorsunuz.”

Uzaktan kumandalı teknenin gerçek teknelerde olduğu gibi fiberglas gövdeden yapıldığını ifade eden Koltan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oldukça güçlüdür. Arkasında ciddi yük çekebilmek üzere dizaynını geliştirdik. Balık çalkantılı ve dalgalı havayı sever. Böyle dalgalı bir havada denizde seyir yapabilecek güçte olmalı, ardından yakaladığı balığı size getirebilmeli. Bunun için hem gövde dizaynı buna müsait olmalı hem de içindeki mekanik ve elektronik donanım buna müsaade etmelidir. İçindeki motoru ile birlikte 1.5 beygirlik güç üretmekte. 130 santimlik bir teknenin 1.5 beygirlik güç üretmesi oldukça iyidir.”

“KUVEYT BAŞBAKANINA GÖNDERDİK”

Profesyonel olarak tekne yapan Koltan, bir teknenin imalat süresinin sadece bir gün olduğunu söyledi. Tekneleri alan kişilerin sadece balıkçı ya da balık tutma sevdalısı olmadığını dile getiren Koltan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sadece bir model araç kullanma zevki için alan pek çok dostumuz var. Bir dostumuz vardı, balıkçılıkla hiç alakası yoktu. Sadece üzerine çok sevdiği bir takımın bayraklarını tekneye takıp marinada dolaştırmak için tekne almıştı. İlk satın alan dostlarımızdan biri rahmetli Savaş Ay dı. Geçenlerde Kuveyt’teki bayimiz aracılığı ile Kuveyt Başbakanı’na bir tekne yaptık. İstanbul’dan Antakya’ya kadar bütün sahillerimizde teknelerimiz yüzüyor. Bu tekne ile biz balığa gitmemiş oluyoruz, balığı kendimize getirmiş oluyoruz.”

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*