yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Ağustos 2020 Pazartesi
SON HABERLER

Yavaş Bilim –Seçil Fidan

 

 

 

            Son zamanlarda tüketimin fazla olması sebebiyle birçok sorunlarla karşı karşıyayız. Tüketimin sınırsız olup, kaynakların sınırlı olduğunu, dünyadaki tüketim çılgınlığından unutmuş durumdayız.

Artık teknolojinin hızlı ilerlemesi, bilim çalışmalarının bu hıza yetişemediği görüşü 2010’da Almanya-Berlin’deki bilim adamları tarafından ortaya atıldı. Bu görüş slow science = yavaş bilim idi. Yavaş bilim; bilim adamlarının, toplum sorunlarına “hızlı geçici çözümler” sağlamasının ümit edilemeyeceğine ve yavaş, düzenli, sistemli yöntemin bilimde olması gerektiğine dayanır. Bilim adamları, Scientific American Bilim Dergisinin de yayımladığı manifesto ile bilim dünyasında istedikleri değişiklikleri açıkladı.

Yayınlanan manifestoyu özetle size aktarmak istiyorum:

“Bizler bilim adamlarıyız. Twitter kullanmayız. Biz çalışmalar için zaman isteriz.

Bizi yanlış anlamayın-Açıklamalı dergi yayınlarının sürekli yapılmasına ve etkilerine evet deriz. Bilim bloglarına ve medya PR ihtiyaçlarına evet deriz. Bilim dalları arasındaki çeşitliliğe ve uzmanlığın artmasına evet deriz. Ayrıca sağlık korumaları için detaylı araştırmalara ve gelecek başarılara evet deriz.

Bununla beraber, bunların hepsinin olamayacağının görüşündeyiz. Bilim başarmak ve okumak için zamana ihtiyaç duyar. Bilim, şimdi neyin doğru olabileceğini her zaman bilmez. Bilim kararsız gelişir ve aynı zamanda ileriye yönelik beklenmedik şekilde hızlı ilerler.

Yüzyıllardır sadece akla uygun bilim için yavaş bilim önemsizdi, bugün yavaş bilimin yeniden revaçta olmasını ve bilimin korunmasına ihtiyaç duyulmasını tartışırız. Toplum ihtiyaç duyulan zamanda bilim adamları yetiştirmelidir, fakat daha da önemlisi bilim adamları zamanlarını harcamak zorundadır.

Bilimimizin ne anlama geldiğini, neyin iyi olacağını devam eden süreçte anlatamayacağız, çünkü biz belki de henüz bilmiyoruz. Bilim zamana ihtiyaç duyar.

Slow- Science Akademisi

Berlin-Almanya 2010”

Günümüzde yavaş filmler yapılıyor. Hatta çeşitli ülkelerde bununla ilgili festivaller düzenliyor. Ayrıca İzmir’de Seferihisar’da “slow city( sakin şehir)” uygulaması var. İleriki zamanlarda da bu örneklerdeki gibi “yavaş” kavramının başka alanları da etkilemesinin iyi olacağı düşüncesindeyim.

 

 

KAYNAKLAR: www.slow-science.org, www.wikipedia.org

 

 

       

Hakkında Mahmut Tolon