yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER

Yarımada’nın Şifalı Güzelliği, mis kokulu Lavanta

Yakın bir zamana kadar yarımada’da da köşe yazarı olan, Alaçatı’da lavanta yetiştiriciliği yapan İbrahim Topal ile lavanta yetiştiriciliğine başlayışını ve lavantayı konuştuk. İbrahim Topal şunları anlattı:

“Lavanta, Latince ‘yıkama’ anlamında olan, Lavare kelimesinden gelmektedir. Anavatanı Batı Akdeniz Bölgesi’dir. Kültüre alınan türü, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Balkanlar ve Kuzey Afrika’da yetiştirilmektedir…

Lavanta ülkemizde Mersin, Isparta, Denizli illerinde üretilmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz lavanta üretimini yapılacağı bölgelerdir. Toprak olarak seçici değildir. Kireçli topraklar dâhil her toprakta yetişmektedir. Meyilli araziler lavantanın sevdiği arazilerdir. Ayrıca lavanta bitkisi çok kolay yetişebilen bir türdür…

Dünyanın En Kaliteli Lavanta Yağı Alaçatı’da lavanta yetiştirme fikri, sakız ağacı üretim çalışmaları sırasında ortaya çıktı. Sakız ağacı üretimini birlikte gerçekleştirdiğimiz bir arkadaşım, çiftliğinde Kekik, Adaçayı, Lavanta üretip yağını çıkardı. Yağlar, yurt dışında tahlil edildiğinde, uçucu yağ oranının dünyanın başka yerlerinde elde edilen lavanta yağlarından daha yoğun olduğu görüldü. Yani bu bölgede elde edilen lavanta yağı, dünyanın en kaliteli yağlarından idi.
Alaçatı’da Lavanta yetiştirme çalışmalarına 2003 yılında, tavuk çiftliğimin etrafındaki arazide 20 adet lavanta fidesi ile başladım. Bu rakam bir sonraki yıl 400’e, 2007 yılında ise 4500 adet lavanta bitkisine ulaştı. Toplam 10 dönümde yaptığım üretim çalışmalarını, 20 dönüm alana yayarak 12 bin lavanta bitkisine ulaşmayı hedefliyorum.

Demetler ve kurutulmuş çiçekleri torbalar halinde satılan lavantanın çok miktarda müşterisi bulunuyor. Kesme çiçek lavanta konusunda, Türkiye’de ilk defa bir pazar yaratılmış. Monjardin gibi İzmir’in meşhur çiçekçileri lavantayı kesme çiçek olarak değerlendirip bu konuda bir ilke imza attılar.

Kurutulmuş lavanta çiçek kesecikleri, havluların, çamaşırların, elbise dolaplarının içine konularak mis gibi kokmalarını sağlıyor. Basit bir ‘imbik’leme sistemi ile elde edilen lavanta suyu yine diğer bölgelerde elde edilen lavanta suyundan çok daha yoğun koku içeriyor.

Sonuç olarak, bölgemiz lavanta üretimi için çok uygun bir bölge. Topraklarımızın yapısının kireçli olması lavantanın az su istemesi lavanta yetiştiriciliği için bir avantajdır.

Ekonomik ömrü 15 yıl olabilen Lavanta Dönüme 500 – 600 adet fidanı dikilerek. dönüm başına 250 – 300 kg kuru çiçek elde edebiliyoruz.

Ekonomiye Katkısı Büyük
Fransa’nın Provence bölgesinde tarımı yapılan lavantadan üreticiler önemli miktarda para kazanıyor, bölgenin turizm hareketine oldukça büyük katkı koyuyorlar.

Bu yüzden, Lavantanın, bölgemiz insanının ilgisine, devletimizin de desteğine ihtiyacı var. Kaldı ki, korunmuşluğun yükselen değer olduğu günümüzde, korunmuş binalarımız, korunmuş arazilerimiz, korunmuş koylarımızla lavanta tarımı uyum sağlamakta, eğer devlet desteği ile bu yolda çalışmalar yapılırsa, turizmin çok kısa sürdüğü bölgemizde lavanta üretimi, bölgemiz insanının ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır…”

Kaynak : Çeşme Güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

4 yorum

 1. Şaban Önce: heryerde yetişen bi ot

 2. Merhaba..özledik sizi. Güzel paylaşımlarınızı bekliyoruz.

 3. Gülden Çamlı Kök

  Hoşgeldiniz…

 4. Deniz Barbaros Şarman

  Selam ve sevgiler., Gülden, Handan, Lale, Ayşe, Asu, Gülderen ve Bilge Hanımcım, bende özledim sizleri:)
  Sağlık ve görev dolayısıyla bir süre sevgili yarımada.org dan ve sizlerden
  Ayrı kaldım. Facebook a bu gün ilk kez haberleri koymaya başladım..
  bundan sonra sevgili okurlarımla tekrar beraberim, ara sıra küçük molalar
  Paylaşacağımız çok şey olacak umarım..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*